29 листопада 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 669/662/24
Провадження № 33/4820/731/24
Суддя Хмельницького апеляційного суду Матущак М.С., за участю секретаря судового засідання Дюг А.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Александрова Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому та в режимі відеоконференції матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника Александрова Д.О. на постанову судді Білогірського районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2024 року,
Цією постановою
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працює, має на утриманні одну малолітню дитину,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Стягнуто судовий збір на користь держави в сумі 605 грн 60 коп.
За постановою судді, 09 липня 2024 року о 12 год 30 хв ОСОБА_2 на а/д Данилівка-Калинівка Шепетівського району Хмельницької області керував транспортним засобом - автомобілем «ВАЗ-21154», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, підвищена жвавість, тремтіння пальців рук).
Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку в медичному закладі відмовився.
В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_3 просив скасувати постанову судді Білогірського районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2024 року, а провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Зазначав, що постанова суду першої інстанції є невмотивованою та необґрунтованою, докази вчинення особою правопорушення відсутні, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Уважав, що суд першої інстанції недостатньо уважно дослідив матеріали справи, спрощено та формально підійшов до аналізу наявних доказів та розгляду справи в цілому.
Посилався на те, що своїми діями працівники поліції свідомо, або внаслідок недбалості порушили порядок та процедуру огляду, яка передбачена чинним законодавством.
Звертав увагу, що п.12 Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу 1 цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Окрім іншого, вказував, що відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП, огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті вважається недійсним.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши ОСОБА_1 та його захисника Александрова Д.О. на підтримання апеляційної скарги з викладених у ній мотивів, приходжу до висновку про таке.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.
Указаних вимог закону суд першої інстанції при розгляді даної справи про адміністративне правопорушення дотримався.
Згідно з п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ст.266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджену Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015року № 1452/735 та зареєстровану в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, - визначений порядок проведення огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до приписів вказаної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби) або лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).
Обставини вчиненого ОСОБА_1 порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України та відповідно адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджені:
- відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 668303 від 09 липня 2024 року, в якому зафіксовано обставини вчиненого правопорушення;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09 липня 2024 року, в яких зазначено, що ОСОБА_1 має ознаки наркотичного сп'яніння (блідність, звужені зіниці очей, тремтіння рук), відмовився від проходження огляду в медичному закладі;
- відеоматеріалами, зафіксованими на бодікамеру поліцейського, які містяться на диску, долученими до протоколу про адміністративне правопорушення від 09 липня 2024 року, на якому зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, на які звернув увагу поліцейський - підвищена рухливість, а також тремтіння рук та його відмова від проходження ним огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі.
ОСОБА_1 було роз'яснено його права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, а також порядок проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, що зафіксовано на відео.
Огляд, відмова від проходження такого огляду, здійснювався працівниками поліції із застосуванням технічних засобів відеозапису.
Отже, працівниками поліції були дотримані вимоги ст.266 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 в судовому засіданні суду першої та апеляційної інстанції вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що він у стані наркотичного сп'яніння 09 липня 2024 року не перебував. Тремтіння пальців рук зумовлене сильним хвилюванням під час зупинки транспортного засобу та іншими об'єктивними обставинами. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння він не відмовлявся.
Захисник Александров Д.О. в судовому засіданні суду першої та апеляційної інстанції вказував, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а під час зупинки транспортного засобу працівниками поліції не було роз'яснено ознак наркотичного сп'яніння, також не було роз'яснено наслідків відмови від проходження огляду на стан сп'яніння.
Крім того, посилався на те, що направлення на місці зупинки видано в медичний заклад КНП «Білогірська багатопрофільна лікарня», натомість найбільш наближеною до місця зупинки є КНП «Теофіпольська багатопрофільна лікарня».
ОСОБА_1 звернувся самостійно до КНП «Білогірська багатопрофільна лікарня» однак у проведенні огляду йому було відмовлено.
Просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП в діях ОСОБА_1 .
Допитаний в судовому засіданні суду першої інстанції інспектор ВРПП СПД №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області Якимчук А.А., який складав протокол про адміністративне правопорушення, пояснив, що 09 липня 2024 року ним було зупинено автомобіль «ВАЗ 21154», реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та у водія було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння. На пропозицію пройти огляд в медичному закладі водій відмовився.
ОСОБА_1 та його захисником було долучено лист КНП «Білогірська багатопрофільна лікарня» №1208 від 19 липня 2024 року, наданий на адвокатський запит, згідно якого роз'яснено, що КНП «Білогірська багатопрофільна лікарня» огляди водіїв на стан алкогольного сп'яніння в порядку самозвернення не проводить, а також копію журналу реєстрації медичних оглядів, копія наказу про проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та затвердження переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв у 2024 року від 10 січня 2024 року №5, а також перелік закладів охорони здоров'я, яким надано право проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Посилання захисника ОСОБА_3 на те, що ОСОБА_1 запропонували пройти огляд в медичному закладі, а саме КНП «Білогірська багатопрофільна лікарня», хоча територіально наближеним медичним закладом є КНП «Теофіпольська багатопрофільна лікарня», на думку апеляційного суду не заслуговує на увагу, не є підставою для закриття провадження у справі, оскільки як слідує з відеозаписів, ОСОБА_1 відмовився від медичного огляду взагалі і не наполягав на проходженні огляду в медичному закладі КНП «Теофіпольська багатопрофільна лікарня».
Слід звернути увагу, що відповідно до наказу ДОЗ ОДА від 10 січня 2024 року №5 визначено перелік закладів охорони здоров'я Хмельницької області, яким надано право проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції у 2024 році, до якого входять, серед інших, КНП «Білогірська багатопрофільна лікарня» Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області та КНП «Теофіпольська багатопрофільна лікарня» Теофіпольської селищної ради.
Посилання на те, що ОСОБА_1 працівниками поліції не було роз'яснено наслідків відмови від проходження огляду на стан сп'яніння не заслуговують на увагу, бо це не є обов'язок працівника поліції, а є вимога пройти водія такий огляд ( пункт 2.5 Правил дорожнього руху України).
У направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції виявлена описка у даті народження водія транспортного засобу.
Вказаний факт апеляційним судом встановлений, перевірений, однак він не є визначальним та не скасовує подію адміністративного правопорушення.
Доказами відповідно до ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з вимогами ст.252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Проаналізувавши вказані докази, можна прийти до висновку, що вони узгоджуються між собою та є належними, підстав визнати їх недопустимими чи недостовірними немає.
Дії ОСОБА_1 обґрунтовано кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП, саме як відмова водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З огляду на викладене, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення в їх сукупності, приходжу до висновку про обґрунтованість та законність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП.
Порушень вказаних вимог законодавства, які б ставили під сумнів доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не встановлено.
Переконливих доводів у апеляційній скарзі чи в судовому засіданні апеляційного суду, які б спростовували висновки суду першої інстанції, не знайдено.
Адміністративне стягнення накладено відповідно до вимог ст.33 КУпАП.
Висновки суду першої інстанції ґрунтуються на належних, допустимих та достовірних доказах.
Обставин, які б виключали провадження у справі, на що є посилання у апеляційній скарзі відповідно до ст.247 КУпАП, не має.
Тому підстави для закриття провадження у справі з наведених в апеляційній скарзі мотивів відсутні.
Керуючись ст.294 КУпАП,
Постанову судді Білогірського районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника ОСОБА_3 - без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду Матущак М.С.