Справа № 643/10308/24
Провадження № 3/643/4117/24
25.11.2024
25 листопада 2024 року м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Сугачова О.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Харківського районного управління поліції № 2 в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
22.11.2024 після дооформлення до Московського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал (протокол серії ВАД № 095150 від 09.09.2024) про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у відношенні ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол надсилається органові (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Постановою Московського районного суду м. Харкова від 18.09.2024 вищевказаний адміністративний матеріал направлено до Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області - для належного оформлення, з причин того, що у протоколі про адміністративне правопорушення, в графі «Суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин» відсутня інформація стосовно того, що саме своїми діями порушив ОСОБА_1 , до яких наслідків призвели його дії стосовно потерпілого та чи завдана потерпілому будь-яка шкода (психологічна, фізична).
22.11.2024 зазначений адміністративний матеріал повернувся до Московського районного суду м. Харкова від Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області, з відміткою «після доопрацювання».
Суддя, вивчивши адміністративний матеріал, вбачає, що працівниками Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області не усунуті недоліки, зазначені в постанові Московського районного суду м. Харкова від 18.09.2024, тобто постанова суду не виконана.
Суд повторно зазначає, що у адміністративному протоколі серії ВАД № 095150 від 09.09.2024 відносно ОСОБА_1 в графі «Суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин» відсутня інформація стосовно того, що саме своїми діями порушив ОСОБА_1 , до яких наслідків призвели його дії стосовно потерпілого та чи завдана потерпілому будь-яка шкода (психологічна, фізична).
Одночасно суд наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Також, звертаю увагу, що суд позбавлений права самостійно збирати докази у справі про адміністративне правопорушення. А отже, згідно зі ст. 62 Конституції України, відсутність та неповнота доказів можуть трактуватись на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зазначені вище обставини роблять неможливим розгляд справи, а тому адміністративний матеріал підлягає повторному поверненню до Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області - для належного оформлення.
При цьому суд, при прийнятті рішення про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 в якому зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» відповідно до якої звертається увага на те, що норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що адміністративна справа не може бути розглянута і підлягає поверненню органу, який направив матеріал, для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Матеріали про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направити до Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Сугачова