Справа № 639/7327/24
Провадження № 3/639/2468/24
Іменем України
27 листопада 2024 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Макаров В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Харківській області ДПП, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, інформація щодо працевлаштування відсутня, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130 КУпАП,
16 жовтня 2024 року об 11 годині 56 хвилин по просп.. Любові Малої, 53 в м. Харкові водій ОСОБА_1 керував автомобілем JAGUAR XF, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, Водій ОСОБА_1 пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння у лікаря нарколога в КНП ХОР ОКНЛ за адресою: м. Харків, вул. Ахієзерів, 18А. Результат огляду - наркотичне сп'яніння (опіати, похідні амфетаміну, канабіноїди).
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
ОСОБА_1 повідомлявся про час та місце розгляду справи належним чином шляхом направлення смс-повідомлення на мобільний номер телефону, однак в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило, хоча йому достеменно було відомо про знаходження справи у провадженні Жовтневого районного суду м. Харкова. Приймаючи до уваги, що суд позбавлений можливості в рамках Кодексу України про адміністративне правопорушення вжити заходів для забезпечення явки учасників процесу в судове засідання, окрім як шляхом направлення судових повісток, а законом передбачений скорочений термін притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів. При цьому суд також враховує, що інкримінована ОСОБА_1 ч. 3 ст.130 КУпАП не відносяться до категорії правопорушень, по яким присутність в судовому засіданні особи, яка притягається до відповідальності, є обов'язковою (ч.2 ст.268 КУпАП).
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, про що свідчить відмітка у ньому про те, що розгляд адміністративної справи відбудеться за сповіщенням суду, не вживала заходів для явки до суду, не подавала письмових заперечень проти протоколу, її поведінка може свідчити про свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП. За наведених обставин, суд має вирішити справу в строки, визначені законом для притягнення до адміністративної відповідальності.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд має провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтями 126, 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали про адміністративні правопорушення, дійшов до наступного висновку.
Відповідно до п. 2.9 а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення водієм ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення серії ААД № 901459 від 20.10.2024 року, відеозаписами від 24.10.2024 року, висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння КНП ХОР «ОНД» № 2981 від 23.10.2024 року (опіати, похідні амфетаміну, канабіноїди), відеозаписами від 16.10.2024 року, рапортом працівника патрульної поліції.
Так, при перегляді відеофайлу із назвою «количев 1» вбачається, що співробітники патрульної поліції рухаються у службовому автомобілі по просп. Любові Малої в м. Харкові з боку вул. Дудинської в напрямку вулиці Грушевського, в подальшому здійснюють розворот та рухаються за автомобілем JAGUAR XF, д.н.з. НОМЕР_1 , який в подальшому здійснює правий поворот на вул. Михайла Петренка, де, проїхавши 10-15 метрів, одразу зупиняється (момент часу 00:00:21). На моменті часу відеозапису 00:00:27 біля водійської двері автомобіля знаходиться чоловік (як в подальшому було встановлено, ОСОБА_1 ) та швидким кроком починає обходити автомобіль ззаду, після чого автомобіль поліції під'їжджає до нього.
При перегляді відеозаписів з нагрудних камер співробітників патрульної поліції встановлено, що ОСОБА_1 у бесіді зі співробітниками поліції погоджується пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння та в подальшому проходить його у закладі охорони здоров'я. Лише через декілька хвилин після початку спілкування поліцейських з ОСОБА_1 на відео з'являється особа жіночої статі, яка перебуває на водійському сидінні.
Крім того, на підтвердження того, що саме ОСОБА_1 перебував за кермом автомобіля, свідчить той факт, що він погодився, як водій, пройти огляд на стан сп'яніння.
Доводи ОСОБА_1 про незгоду з результатами висновку щодо проходження огляду на стан сп'яніння, які були викладені у письмових поясненнях, що наявні у матеріалах справи, не свідчать про необґрунтованість такого висновку.
Так, відповідно до положень Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 за № 1452/735, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове (п. 7). Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння (п. 8). Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук (п.12). Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу (п. 13). 15. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння), видається на підставі акта медичного огляду (п. 16).
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку (п. 17). Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я (п. 19).
Зазначені положення інструкції повністю спростовують твердження ОСОБА_1 відносно необґрунтованості медичного висновку про перебування його у стані наркотичного сп'яніння. Разом із тим, ОСОБА_1 не заявлялося клопотання про витребування та дослідження акта медичного огляду, на підставі якого був виданий зазначений висновок.
Протокол про адміністративні правопорушення складений компетентною особою, його зміст відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
До матеріалів справи долучено:
- копію постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 02.05.2024 (справа № 639/862/24, провадження № 3/639/544/24) ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 51000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника. Постанова набрала законною сили 29.05.2024 року;
- копію постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2024 (справа № 639/2882/24, провадження № 3/639/1203/24) ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 51000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років. Постанова суду набрала законної сили 25.06.2024 року.
Таким чином, суд вважає доведеним наявність в діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.130 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп'яніння.
Згідно довідки поліцейського УПП в Харківській області згідно облікових даних ІПНП ОСОБА_1 отримував посвідчення водія НОМЕР_2 від 09.08.2016.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачених ст.ст. 34-35 КУпАП, судом не встановлено.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненного правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого, ступінь вини, з метою подальшого запобігання скоєння порушення в майбутньому, суд вважає за необхідне застосувати у відношенні ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції статті та без конфіскації транспортного засобу, оскільки, як вбачається з протоколу, власником автомобіля, яким керував ОСОБА_1 , є інша особа.
Крім того, згідно ст.40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст.130 КУпАП, ст. ст. 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.130 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на 10 років та без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови для виконання - 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова.
Суддя В.О.Макаров