Справа № 192/1159/21
Провадження № 3-в/173/52/2024
23 жовтня 2024 р. м. Верхньодніпровськ
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Бурхан С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Верхньодніпровську, клопотання ОСОБА_1 , начальника Кам'янського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації» у Дніпропетровській області, про вирішення питання щодо виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт по справі про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
РНОКПП - в матеріалах справи відсутній;
місце проживання: АДРЕСА_1 ;
місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
місце роботи: ФОП « ОСОБА_3 »,
встановив:
До Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Кам'янського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації» у Дніпропетровській області про вирішення питання щодо виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст.183-1 КУпАП.
Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що постанова суду відносно громадянина ОСОБА_2 надійшла на виконання до Кам'янського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області 30.08.2022 року з Дніпровського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області для виконання по територіальності.
Правопорушник ОСОБА_2 , 30.08.2022 року був поставлений на облік в Кам'янському районному відділу №1 та відносно нього заведена особова справа №1/2022 року.
30.08.2022 року Кам'янським РВ №1 було направлено виклик про необхідність явки на 07.09.2022. За викликом на вказану дату порушник не з'явився. Повторні виклики були направлені 17.09.2022 на 23.09.2022 та 30.09.2022 року на 10.10.2022 року.
03.10.2022 року скеровано запити до відділення поліції №3 Кам'янського РУП та до управління з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ГУДМС України у Дніпропетровській області.
28.11.2022 року була здійснена телефонна розмова з порушником ОСОБА_2 , який повідомив, що проживає АДРЕСА_1 .
28.11.2022 року скеровано запит до Дніпровського районного сектору №2 для перевірки місця проживання порушника ОСОБА_2
13.12.2022 року надійшло повідомлення з відділення поліції №3 Кам'янського РУП про те, що порушник ОСОБА_2 не отримував офіційних викликів, тому і не з'являвся до відділу.
14.12.2022 року повторно скеровано виклик порушнику ОСОБА_2 про необхідність прибуття до Кам'янського РВ №1 на 26.12.2022 року.
23.12.2022 року до Кам'янського РВ №1 надійшла відповідь з Дніпровського районного сектору №2 про те, що порушник ОСОБА_2 не проживає АДРЕСА_1 .
12.01.2023 року районним відділом №1 скеровано запит до Верхньодніпровського ВДВС у Кам'янському районні щодо інформації по виконавчому листі та по заборгованості зі сплати аліментів.
01.02.2023 року здійснено телефону розмову з порушником ОСОБА_2 , який пояснив, що на даний час займається перевезенням зерна м. Харків та може прибути 17.02.2023 року.
27.02.2023 року скеровано запит до Дніпровського районного сектору №2 для перевірки місця проживання порушника ОСОБА_2
15.03.2023 року до Кам'янського РВ №1 надійшла відповідь з Дніпровського районного сектору №2 про те, що порушник ОСОБА_2 не проживає АДРЕСА_1 .
Повторно Кам'янським РВ №1 були скеровані запити до Верхньодніпровського ВДВС, відділення поліції №3 Кам'янського РУП, відділення поліції №9 Дніпровського РУП та управління з питань громадянства паспортизації та реєстрації ГУДМС України у Дніпропетровській області.
18.07.2023 року надійшло повідомлення з відділення поліції №3 Кам'янського РУП про те, що порушник ОСОБА_2 проживає АДРЕСА_1 зі своєю родиною.
08.11.2023 року на запит Кам'янського РВ №1 надійшла відповідь з Верхньодніпровської міської ради про те, що ОСОБА_2 знятий з реєстрації 10.10.2023 року за заявою власника житла.
05.02.2024 року надійшло повідомлення з Верхньодніпровського ВДВС про те, що відносно порушника ОСОБА_2 відкритого виконавчого листа про стягнення аліментів не перебуває, на підставі п.2 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилось без результативним.
01.05.2024 року надійшла відповідь з Дніпровського районного сектору №2 запит про те, що ОСОБА_2 за вказаною адресою не проживає. Відповіді на запити, що направлялись Кам'янським РВ №1 щодо встановлення місця проживання або перебування були надані відмови щодо надання інформації або відповіді не отримані.
08.07.2024 року найшло повідомлення з Верхньодніпровського ВДВС про те, що відносно порушника ОСОБА_2 відкритого виконавчого листа про стягнення аліментів не перебуває, на підставі п. 2 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку майна виявилося без результативним.
Начальник Кам'янського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації» у Дніпропетровській області ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Постановою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 20 жовтня 2021 року ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Відповідно до ч.1,2 ст.325 КУпАП - постанова районного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
За приписами ст. 298 КУпАП - постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, посадовими особами та громадянами.
Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є завершальною стадією провадження у справах про адміністративні правопорушення, зміст якої полягає в практичній реалізації обмежень особистого, морального і матеріального характеру, передбачених призначеним правопорушнику стягненням.
Відповідно до ч.1 ст.31-1 КУпАП - суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування.
Із матеріалів клопотання суд встановив, що місцезнаходження ОСОБА_2 не відоме, ознайомити його з умовами та порядком відбування стягнення та залучити правопорушника до суспільно корисної праці (вид якої визначається відповідним органом самоврядування) є неможливим, що унеможливлює виконання постанови від 20.10.2021 року.
Згідно п. 3.16 розділу ІІІ в редакції Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» - якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до п.13.13 в редакції Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» - якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до ст.304 КУпАП - питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Керуючись верховенством права, яке не обмежується лише законодавством, а й повинно відповідати ідеології справедливості, суд вважає, що постанова Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 20 жовтня 2021 року, постановлена відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про застосування до нього адміністративного стягнення за ст.183-1 КУпАП у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 годин, не підлягає виконанню.
На підставі викладеного, враховуючи неможливість застосування положень ст. 325 КУпАП, керуючись ст. 304 КУпАП, нормами Конституції України та наведеними рішеннями Конституційного Суду України, суд -
постановив:
Клопотання начальника Кам'янського районного відділу №1 філії «Центр пробації» у Дніпропетровській області про вирішення питання виконання постанови суду - задовольнити.
Постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 20 жовтня 2021 року якою на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , накладено адміністративне стягнення за ст. 183-1 КУпАП у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин, визнати такою, що не підлягає виконанню.
Постанова набирає законної сили з моменту її винесення і оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Бурхан