Справа № 509/6754/24
22 листопада 2024 року смт Овідіополь
Слідчий суддя Овідіопольського районного суду Одеської області ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Овідіополь Одеської області клопотання прокурора Чорноморської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42024162160000051 від 15.11.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
21.11.2024 року до слідчого судді Овідіопольського районного суду Одеської області надійшло клопотання прокурора Чорноморської окружної прокуратури ОСОБА_3 по матеріалам кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024162160000051 від 15.11.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що СВ Відділенням поліції № 1 Одеського районного управлінням поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у рамках кримінального провадження № 42024162160000051 відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.11.2024 за фактом того, що невстановлені на даний час посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час укладення договору № 19 від 11.09.2023 на закупівлю товарів неналежно виконали свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Чорноморською окружною прокуратурою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до інформації розміщеної в системі електронних закупівель ProZorro, Замовником - ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено закупівлю у формі відкритих торгів з особливостями, ідентифікатор закупівлі: ІНФОРМАЦІЯ_2 з предметом «Код ДК 021:2015: 39310000-8 - Обладнання для закладів громадського харчування (Пароконвектомат код ДК 021:2015: 39314000-6; котел харчоварильний електричний код ДК 021:2015: 39314000-6; плита електрична код ДК 021:2015: 39314000-6)» з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 316 621 грн.
Участь у закупівлі прийняло два суб'єкта господарювання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з остаточною ціновою пропозицією у розмірі 243 540 грн та ФОП ОСОБА_4 з остаточною ціновою пропозицією у розмірі 314 921 грн.
Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у складі тендерної пропозиції надано Технічну специфікацію запропонованого до закупівлі товару № 20 від 31.08.2023 у відповідності до Додатку № 2 до тендерної документації Замовника згідно якої останнім пропонується еквівалент пароконвектомату та плити електричної за якісними вимогами не гіршими, ніж вказані у вимогах замовника, що узгоджується з п. 4 Додатку 2 до тендерної документації «Технічна специфікація (вимоги)».
В той же час, незважаючи на те, що пропозиція ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є найбільш економічно вигідною з представлених, протокольним рішенням № 276 від 04.09.2023, уповноваженою особою Замовника вирішено відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відхилено з підстав невідповідності такої Технічним умовам Замовника.
Надалі, за результатами закупівлі, переможцем обрано ФОП ОСОБА_4 з якою 11.09.2023 укладено договір про закупівлю товарів № 19 (далі - Договір), загальною вартістю 314 921 грн.
Згідно п. 1.1. Договору, ФОП ОСОБА_4 зобов'язується поставити Замовнику товар, а Замовник прийняти і оплатити даний товар, а саме Обладнання для закладів громадського харчування (Пароконвектомат; котел харчоварильний електричний; плита електрична).
Відповідно до п. 3.1. Договору, ціна Договору становить 314 921 грн без ПДВ.
Згідно з п. 4.1. Договору, розрахунки здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету протягом 60 днів після отримання товарів на підставі видаткової накладної.
Відповідно до п. 5.1. Договору, місцем поставки товару є АДРЕСА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
Згідно Додатку № 1 до Договору № 19 від 11.09.2023 «Специфікація», сторони погодили закупівлю наступних товарів:
- пароконвектомат, 7 рівнів, електромеханічне управління, 920х840х865мм в комплекті з підставкою та гастроємностями, країна походження Італія, у кількості 1 штуки, вартістю 186 000 грн;
- котел харчоварильний електричний, країна походження Україна, у кількості 1 штуки, вартістю 72 928 грн;
- плита електрична ПЕ-6Ш Н Економ ст, країна походження Україна, у кількості 1 штуки, вартістю 55 993 грн.
В подальшому, відповідно до платіжного доручення № 5 від 29.09.2023 між сторонами проведено розрахунки на суму 314 921 грн.
В той же час, опрацюванням відкритих джерел системи Інтернет, встановлено, що вартість пароконвектомату, 7 рівнів, електромеханічне управління, 920х840х865мм в комплекті з підставкою та гастроємностями, країна походження Італія, без урахування витрат на транспортування та встановлення становить 102 078 грн за штуку (режим доступу:
ІНФОРМАЦІЯ_5 ); вартість котла харчоварильного електричного, країна походження Україна без урахування витрат на транспортування та встановлення становить 50 600 грн за штуку (режим доступу: ІНФОРМАЦІЯ_6 вартість плити електричної ПЕ-6Ш Н Економ ст, країна походження Україна без урахування витрат на транспортування та встановлення становить 49 966 грн за штуку (режим доступу: ІНФОРМАЦІЯ_7
Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності при складанні та виконанні бюджетів, який передбачає, що учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Ефективне використання бюджетних коштів, зокрема шляхом проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг у відповідності до вимог чинного законодавства становить безумовний інтерес держави, оскільки безпосередньо впливає на її соціально-економічний розвиток, забезпечення гарантій у сфері охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення найбільш не захищених верств населення.
У даному контексті публічні закупівлі відіграють ключову роль у забезпеченні раціонального, стійкого економічного зростання держави, як один із інструментів для створення умов до найбільш ефективного використання бюджетних коштів.
Отже, правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) неефективність витрачання бюджетних коштів, такому суспільному інтересу не відповідає.
Таким чином, бюджетний процес в діяльності розпорядників бюджетних надходжень в умовах дії воєнного стану, має відповідати вимогам ст. 7 Бюджетного кодексу України та ґрунтуватися на принципах обґрунтованості, ефективності та результативності, цільового використання бюджетних коштів, публічності та прозорості.
В той же час, Замовником - ІНФОРМАЦІЯ_1 , що виступає розпорядником бюджетних коштів, всупереч вимог ст. 7 Бюджетного кодексу України, обрано під час проведення закупівлі переможця з найменш вигідною пропозицією та як наслідок здійснили закупівлю вказаних товарів по завищеним цінам, на суму яка ймовірно може сягати 112 277 грн (з урахуванням ймовірної вартості та без урахування транспортування та встановлення).
Таким чином, попередньо встановлено, що невстановлені на даний час посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час укладення договору
№ 19 від 11.09.2023 на закупівлю товарів неналежно виконали свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Враховуючи викладене, наразі, виникла об'єктивна необхідність в тимчасовому доступі до речей і документів, що перебувають у володінні ФОП ОСОБА_4 , а саме до належним чином засвідчених копій документів, котрі стосуються умов укладення та виконання договору № 19 від 11.09.2023 на закупівлю обладнання для закладів громадського харчування (Пароконвектомат; котел харчоварильний електричний; плита електрична), укладених між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ФОП ОСОБА_4 .
Вказані документи містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту і обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частина 2 ст. 159 КПК України, передбачає здійснення тимчасового доступу до речей і документів на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, механізму вчинення кримінального правопорушення та притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, проведення ряду експертиз та інших слідчих дій, іншими способами встановити обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо, необхідно отримати тимчасовий доступ з можливістю вилучення копій документів, які перебувають у володінні ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО - НОМЕР_1 ), що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131-132, 159-166 КПК України.
Клопотання прокурора - задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих СВ Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024162160000051 від 15.11.2024, прокурорам Чорноморської окружної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво по кримінальному провадженню № 42024162160000051 від 15.11.2024 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО - НОМЕР_1 ), що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій, а саме:
- документи, на підтвердження державної реєстрації ФОП ОСОБА_4 , як суб'єкта підприємницької діяльності;
- витяг з реєстру платників податку відносно ФОП ОСОБА_4 ;
- копії договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 ) та додаткових угод до договору, якщо такі були;
- документи на підтвердження якості товару до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- дефектні акти (за наявності), складені до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- претензії (за наявності), складені до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- видаткові накладні, акти приймання-передачі товару, акти передання товару замовнику у місці поставки до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- попередні письмові згоди на дострокове відвантаження (за наявності), складені до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- повідомлення про заміну товару (за наявності), складені до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- гарантію до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- платіжні доручення до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- документи на підтвердження походження товару поставленого за договором № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- листування, попередні угоди та протоколи про наміри з питань, що так чи інакше стосуються договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- інші документи, які відносяться до договору № 19 від 11.09.2023 про закупівлю товарів укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 (код ДРФО НОМЕР_1 );
- при відсутності будь-яких з вище перелічених документів, зазначити письмово про причину не надання документів.
Строк дії ухвали до 22.01.2025 року.
Копію ухвали направити зацікавленим особам.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1