28 листопада 2024 року
м. Київ
справа №480/1769/23
адміністративне провадження №К/990/41394/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мацедонської В.Е.,
суддів - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
перевіривши касаційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека)
на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року
у справі № 480/1769/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування наказу та стягнення коштів, -
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті у якій, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ № 235 від 11.04.2022 року «Про оголошення простою» в частині оголошення простою позивачу;
- стягнути з відповідача різницю між виплаченою заробітною платою і сумою заробітної плати, належною до виплати у розмірі 323 675, 49 грн.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26 травня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26 травня 2023 року скасовано з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з безпеки на транспорті №235 від 11.04.2022 року «Про оголошення простою» в частині оголошення простою ОСОБА_1 .
Стягнуто з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 різницю між виплаченою заробітною платою і сумою заробітної плати, належною до виплати за період з 11.04.2022 року по 10.09.2024 року у розмірі 106 326 (сто шість тисяч триста двадцять шість) гривень 02 копійки з відрахуванням обов'язкових платежів.
Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) подала касаційну скаргу до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду 04 листопада 2024 року касаційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) залишенню без руху з установленням скаржнику строку у 10 днів для усунення недоліків касаційної скарги шляхом подання до касаційного суду касаційної скарги в новій редакції із зазначенням та обґрунтуванням наявності виняткових обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України та документу про сплату судового збору.
13 листопада 2024 року від скаржника надійшла заява про усунення недоліків разом з уточнюючою касаційною скаргою та документом про сплату судового збору.
У тексті касаційної скарги міститься клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, яке мотивоване тим, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції прийнята 10 вересня 2024 року, повний текст складений 19 вересня 2024 року та опублікований в електронному кабінету ЄСІТС 20 вересня 2024 року. Отже, строк для подання касаційної скарги визначено до 19 жовтня 2024 року. Враховуючи, що 19 жовтня 2024 року вихідний день, строк для подання визначено до 21 вересня 2024 року. Таким чином, скаржник зазначає про наявність підстави для поновлення строку на касаційне оскарження.
Відповідно до частини другої статті 329 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу (ч. 3 ст. 329 КАС України).
З огляду на викладене, наявні підстави для поновлення строку на касаційне оскарження, оскільки скаржником подана касаційна скарга протягом 30 днів з дня отримання оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Так перевіркою змісту поданої у цій справі касаційної скарги установлено, що скаржник посилається на пункт 3 частини 4 статті 328 КАС України як на підставу касаційного оскарження, відсутність висновку Верховного Суду з приводу застосування частини першої статті 34 КЗпП України в умовах воєнного стану, зокрема, чи є об'єктивне зменшення робочого навантаження на структурний підрозділ органу виконавчої влади в умовах воєнного стану підставою для оголошення простою для працівників.
Оскаржуючи судове рішення у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, відповідач зазначає про наявність виняткових обставин, передбачених підпунктом а) пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, які є передумовою для перевірки вмотивованості підстав, передбачених частиною четвертою статті 328 КАС України.
Так скаржник зазначає, що дана касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики для українського правосуддя, враховуючи відсутність висновків Верховного Суду щодо застосування частини першої статті 34 КЗпП України в умовах воєнного стану в контексті тимчасового припинення роботи окремих працівників, з урахуванням визначених посадових обов'язків.
Проаналізувавши доводи касаційної скарги щодо підстав касаційного оскарження, визначених статтею 328 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі, оскільки вказані скаржником доводи є достатньо обґрунтованими та потребують перевірки.
Суд дійшов висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі на підставі пункту 3 частини 4 статті 328 КАС України, а також підпункту а) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись статтями 328-330, 334, 335, 338 КАС України, -
Поновити Державній службі України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) строк на касаційне оскарження постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року.
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року у справі № 480/1769/23.
Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. Е. Мацедонська
Судді Н. М. Мартинюк
Ж. М. Мельник-Томенко