Постанова від 28.11.2024 по справі 240/26261/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/26261/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Черняхович І.Е.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

28 листопада 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Боровицького О. А. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо зменшення йому відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 50 % до 0 % та розміру премії з 125 % до 0 %, зазначених в довідці від 12.05.2023 №49/8423, виданій на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №240/23996/23;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №240/23996/23 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби - 50 % посадового окладу та премії - 125 % посадового окладу.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо встановлення у виданій на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справа №240/23996/22 довідці від 12.05.2023 №49/8423 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 0 %.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

15 жовтня 2024 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від позивача, в якому останній вказав на безпідставність доводів апеляційної скарги, у зв'язку із чим просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, на підставі наказу начальника управління Північного територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 28.10.2010 №45 о/с прапорщик ОСОБА_1 , начальник служби собак (начальник групи спеціалістів служби собак) військової частини НОМЕР_1 , був звільнений зі служби у запас Збройних Сил України відповідно до п."б" (за станом здоров'я) ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а на підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 05.11.2010 №220 він був виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 05.11.2010.

Відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України" дія цього Закону в частині соціального і правового захисту військовослужбовців Національної гвардії України поширюється на осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку із складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, а також на членів сімей військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, на ОСОБА_1 , як на особу, звільнену з військової служби із складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України поширюється дія положень Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України", які регулюють питання соціального і правового захисту військовослужбовців Національної гвардії України.

Частиною 8 статті 21 Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Починаючи з 06 листопада 2010 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на даний час він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Матеріалами справи підтверджується, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справа №240/23996/22 було зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.01.2021 та з 01.01.2022 його пенсії.

На виконання вказаного судового рішення Міністерство внутрішніх справ України підготувало довідку від 12.05.2023 №49/8423 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, в якій вказало наступні складові грошового забезпечення:

- станом на 30.01.2020: посадовий оклад - 3680,00 грн, оклад за військовим званням - 1140,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 1928,00 грн;

- станом на 01.01.2021: посадовий оклад - 3970,00 грн, оклад за військовим званням - 1230,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 2080,00 грн;

- станом на 01.01.2022: посадовий оклад - 4340,00 грн, оклад за військовим званням - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 2272,00 грн.

В свою чергу, розмір вказаних в цій довідці надбавки за особливості проходження служби та премії становив 0 %.

Однак, у виданій ОСОБА_1 раніше довідці від 16.04.2021 №22/6-1158 довідці про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, розмір надбавки за особливості проходження служби становив 50 %, а розмір премії - 125 %.

Вважаючи дії Міністерства внутрішніх справ України щодо не включення у довідку від 12.05.2023 №49/8423 про розмір грошового забезпечення станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 відомостей про відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби 50 % та щомісячної премії - 125 %, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною першою статті 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до приписів частини другої статті 21 Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України" військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 26 липня 2023 року у справі № 380/16010/21.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Згідно з частиною 6 статті 21 Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України" грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється в порядку та розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою збільшено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, в тому числі й військовослужбовців Національної гвардії.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З метою визначення порядку й умов виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України, наказом МВС України від 18.03.2018 №200, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 р. за №405/31857 було затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам (далі - Інструкція №200).

Вказану Інструкцію № 200 розроблено відповідно до норм Постанови КМУ №704.

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №200 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктами 1, 2, 3 розділу VIII "Надбавка за особливості проходження служби" Інструкції №200 визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Розмір надбавки за особливості проходження служби кожному військовослужбовцю встановлюється наказом командира військової частини, командирам військових частин - наказами вищих командирів (начальників).

В свою чергу, розділом XVII "Преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом" Інструкції №200 встановлено порядок преміювання військовослужбовців та закріплено, що командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.

Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Виплата премії військовослужбовцям здійснюється щомісяця за попередній місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, що настає за місяцем преміювання.

Крім того, розділом XVIII Інструкції №200 передбачені випадки відсоткового зменшення розміру щомісячної премії при порушенні військової дисципліни та випадки, коли військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються.

Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом командира військової частини на підставі поданих у встановленому порядку в кінці кожного місяця клопотань (рішень) безпосередніх командирів (начальників) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим військовослужбовцям. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього.

Зі змісту наведеного вбачається, що надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання встановлюються рішенням командувача Національної гвардії України.

Відтак, аналіз наведених положень Постанови №740 та Інструкції №200 дає підстави для висновку про те, що як надбавка за особливості проходження служби, так і премія мають щомісячний характер. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям також здійснюється на підставі наказу командира військової частини відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Матеріалами справи підтверджується, що у виданій Міністерством внутрішніх справ України на виконання рішення суду від 15.03.2023 у справі №240/23996/23 довідці від 12.05.2023 №49/8423 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, відповідач зазначив відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 % та відсотковий розмір премії - 0 %. В той час, як позивач вважав, що розмір надбавки за особливості проходження служби має становити 50 %, а розмір премії - 125 %, оскільки відповідні значення вказаних складових грошового забезпечення були визначені довідкою від 16.04.2021 №22/6-1158 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019.

Тобто, спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які необхідно зазначити у довідці від 12.05.2023 №49/8423 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок - №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 9 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19 червня 2023 року у справі № 160/14974/21, від 12 березня 2024 року у справі № 640/35681/21 та від 26 березня 2024 року у справі № 460/11381/21.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Стосовно розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, колегія суддів враховує наступне.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 постанови КМУ № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

При цьому, положеннями постанови КМУ № 704 також передбачено, що вказана надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Крім того з аналізу положень пунктів 1,2 Розділу VІІІ Інструкції №200 також убачається, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом встановлюється гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, та не може перевищувати 100 % його розміру (окладу).

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть перевищувати 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірного додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби, яка враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає граничні розміри вказаної складової грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що вказаний вид грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

На виконання вказаних повноважень та відповідно до Постанови №704 та Інструкції №200, а також з метою впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, командувачем Національної гвардії України видавались розпорядження від 27.12.2019 №Р-39, від 07.02.2022 №Р-6, від 10.02.2023 №Р-16 "Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України", якими начальників територіальних управлінь, військово-навчальних закладів, установ та командирів військових частин НГУ зобов'язано установлювати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) надбавку за особливості проходження служби та премію в розмірах, згідно з додатками до розпоряджень.

Стосовно розміру премії, як додаткового виду грошового забезпечення, слід зважати на таке.

Підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ХVІІ Інструкції №200 командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину. Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Таким чином, згідно Постанови КМУ № 704 та Інструкції № 200 командувач Національної гвардії України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 % посадового окладу.

З огляду на те, що конкретні розміри таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби та премія не установлені Кабінетом Міністрів України та не є сталими, мають мінімальні та максимальні кількісні показники і встановлюються командувачем Національної гвардії України, , а також враховуючи положення абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45, колегія суддів вважає обґрунтованою позицію суду першої інстанції, що такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відтак, такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у виданій ОСОБА_1 довідці від 12.05.2023 №49/8423 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Вказана правова позиція суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у зразковій справі № 380/19324/23 від 05.03.2024, що згідно з ч.3 ст.291 КАС України підлягає врахуванню.

Зокрема, Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справи №380/19324/23, як зразкової, у рішенні від 05 березня 2024 року, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, зазначив, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

При цьому Верховний Суд у рішенні від 05 березня 2024 року у справі №380/19324/23 також вказав, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону та сформулював правовий висновок, відповідно до якого надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, зокрема, станом на 1 січня 2021 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у постанові КМУ №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком, у постанові від 23 травня 2024 року додала, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на відповідний рік у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

При цьому Велика Палата Верховного Суду також зауважила, що підставами для задоволення позовних вимог є недоведення відповідачем дотримання ним вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідний рік та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %), який передбачає, що відповідні розміри надбавок та премій мають зазначатись у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої відповідну особу було звільнено на пенсію, а не те, що постанова КМУ № 704 містить вказівки на обов'язковий мінімальний відсоток надбавки та премії.

Відтак, під час видачі на виконання рішення суду довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України для перерахунку пенсії, що призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, суб'єкт владних повноважень, уповноважений здійснити видачу такої довідки, зобов'язаний враховувати, що такі складові грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України, оскільки останні не є постійними, а тому їх розміри визначаються розпорядчим актом командувача Національної гвардії України в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Водночас, апелянт правомірність складення довідки від 12.05.2023 №49/8423 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 із визначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 0 % обґрунтовує тим, що не є розпорядником інформації щодо розміру грошового забезпечення (із врахуванням складових), яке фактично виплачено військовослужбовцям Національної гвардії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Також зазначив, що листом від 11.04.2023 №27/11/4-3517/11 Головне управління Національної гвардії України повідомило про відсутність інформації про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислені з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом - на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 - вiдсутні.

Однак, з даного приводу слід зазначити, що в листі Головного управління Національної гвардії України від 11.04.2023 №27/11/4-3517/11 вказано про відсутність інформації про розміри додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 саме з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, що визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України "Про державний бюджет України" на 1 січня календарного року.

Разом з тим, у цьому листі не зазначено про відсутність інформації щодо розміру надбавки за особливості проходження служби та премії взагалі за відповідною посадою - начальник служби собак (начальник групи спеціалістів служби собак) військової частини НОМЕР_1 , яку позивач займав до звільнення, безвідносно до визначення посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України "Про державний бюджет України" на 1 січня календарного року.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено наявності правових підстав для видачі ОСОБА_1 довідки від 12.05.2023 №49/8423 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 із визначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 0 %.

Беручи до уваги, що відповідно до Інструкції № 200 надбавка за особливості проходження служби та премія є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які виплачується на підставі наказу командира, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, підлягають застосуванню саме приписи абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45,

З огляду на це, при визначенні розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії, відповідач мав керуватись середнім розміром таких надбавок, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, однак цього не зробив.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не підтверджують правомірності дій Міністерства внутрішніх справ України щодо встановлення у довідці від 12.05.2023 №49/8423 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0 % та премії - 0 %.

При цьому, необхідно врахувати, що наведені вище нормативно-правові акти не містять імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 за посадою - начальник служби собак (начальник групи спеціалістів служби собак) військової частини НОМЕР_1 , яку ОСОБА_1 займав до звільнення, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 % та премії в розмірі - 125% (від посадового окладу), оскільки вони залежать від посади, особливостей службових обов'язків та особистого внеску в загальний результат служби.

За таких обставин, порушене право позивача належним чином відновлено у спосіб зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про грошове забезпечення позивача станом на 30.01.2020, на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Боровицький О. А. Курко О. П.