Рішення від 11.11.2024 по справі 463/7583/24

Справа № 463/7583/24

Провадження № 2-о/463/270/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Головатого Р.Я.

з участю секретаря судових засідань Афанасьєва Д.С.

заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

представника заінтересованої особи Горбонос І.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , поданою її представником ОСОБА_2 , заінтересована особа: Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, просить встановити особу заявника: ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка міста Сніжне Донецької області, громадянка України, РНОКП НОМЕР_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .

Заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , (далі - Заявник) є внутрішньо переміщеної особою (довідка про взяття на облік як ВПО додається). 02 квітня 2024 року Заявник уклала шлюб з ОСОБА_4 (копія свідоцтва про шлюб додається). Внаслідок укладення шлюбу Заявник змінила прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_5 ».

Внаслідок державної реєстрації шлюбу та зміни прізвища паспорт Заявника серії НОМЕР_2 , виданий 09 червня 2003 року Сніжнянським МВУ МВС України в Донецькій області, (копія додається) був визнаний недійсним, про що було проставлено відповідну відмітку на першій сторінці паспорта. Протягом місяця з 02 квітня 2024 року (дати укладення шлюбу та зміни прізвища) Заявник була зобов'язана отримати новий паспорт громадянина України.

З метою отримання нового паспорта Заявник звернулася до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (далі - ГУ ДМС у Львівській області). Заявник не змогла отримати паспорт громадянина України. У результаті неодноразових звернень до органів Державної міграційної служби України Заявник отримала лист ГУ ДМС у Львівській області від 09.07.2024 року (копія додається). У листі зазначено, що з метою видачі Заявнику нового паспорта було проведено процедуру встановлення особи; за результатами цієї процедури особу не було встановлено; таким чином, приймається рішення про відмову в оформленні паспорта.

Саме тому виникла необхідність встановити факт, що має юридичне значення, а саме встановити особу Заявника, з метою отримання паспорта громадянина України. Щодо неможливості одержання документу, що посвідчує цей факт, то таким документом є паспорт громадянина України. Отримати його в позасудовому порядку неможливо, що підтверджується листом ГУ ДМС у Львівській області від 09.07.2024 року, де роз'яснено положення Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2015 року № 302 (далі - Порядок). Як наведено у листі (сторінка 2, абз. 7, 8), «Згідно п. 72 цього Порядку після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт. Відповідно до п. 81 Порядку у разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку».

Абз. 1 п. 43 вказаного Порядку передбачає: у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до Мін'юсту, територіальних органів Національної поліції, ДПС, навчальних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Заявник надала органу міграційної служби всю наявну в неї інформацію та документи. Однак, орган міграційної служби дійшов висновку, що ідентифікувати Заявника, встановити його особу не можливо.

В той же час особу заявника підтверджують долучені до заяви документи, а саме: - автобіографія Заявника; - трудова книжка; - довідка про підтвердження місця роботи, видана ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» від 24.04.2024 року; - свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;- довідка про взяття на облік як ВПО; - диплом спеціаліста серії НОМЕР_3 , виданий 01.07.2010 року; - довідка АТ КБ «ПриватБанк», яка містить посилання на паспорт Заявника, підтверджує, що Заявник є клієнтом АТ КБ «ПриватБанк» з 26.08.2010 року та містить фотографію Заявника.

Оскільки у разі невстановлення особи, зокрема, органами Державної міграційної служби України шляхом її ідентифікації та шляхом проведення процедури встановлення особи відповідно до Закону України № 5492-VI, особа може бути встановлена за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, тому просить заяву задовольнити.

Ухвалою від 02.09.2024, після виконання вимог ухвали від 16.08.2024 про залишення заяви без руху, постановлено прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі; призначити справу до розгляду в судове засідання на 01.10.2024, в якому допитано в якості свідка заявника, а також її чоловіка - ОСОБА_4 , заслухано пояснення учасників справи та оголошено перерву до 11.11.2024.

В судовому засіданні заявник та її представник вимоги заяви підтримали та просили такі задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судовому засідання проти задоволення заяви заперечила з підстав, викладених у письмових поясненнях. Вважає, що заявник має право на встановлення відповідного факту, що має юридичне значення у судовому порядку лише якщо йому буде відмовлено в оформленні або видачі паспорта на підставі пп. 6 п. 100 Порядку №302 - особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи, та згідно ч. 1 ст. 10 Закону.

Заслухавши пояснення учасників справи, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.1-2 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Надання адміністративної послуги з оформлення паспорта громадянина України регламентовано Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Законом України «Про громадянство України».

Згідно з підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», паспорт громадянина України відноситься до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, і оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Частиною першою статті 4 вказаного Закону передбачено, що Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Відповідно до пункту б частини першої статті 3 зазначеного Закону ідентифікація особи - встановлення особи шляхом порівняння наданих даних (параметрів), у тому числі біометричних, з наявною інформацією про особу в реєстрах, картотеках, базах даних тощо.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Пунктом 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 360, визначено, що Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» визначено загальний порядок видачі та відновлення паспорта (далі - Порядок № 302).

В пунктах Порядку № 302 передбачено:

П.33. Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи.

П.34. У разі відсутності документів (у тому числі офіційних довідок з фотокартками), згідно з якими може бути встановлено особу, з метою встановлення особи за її письмовою згодою проводяться опитування родичів, сусідів (не менше трьох осіб) та всі можливі перевірки за місцем проживання особи, за обліками МВС, МЗС та Мін'юсту, за результатами яких складається акт про встановлення особи.

П.35. Процедура встановлення особи проводиться протягом місяця, а у разі потреби - двох місяців.

П.36. Під час видачі паспорта проводиться перевірка персональних даних особи, на ім'я якої оформлено паспорт, шляхом зчитування інформації з безконтактного електронного носія (у разі оформлення паспорта, що містить безконтактний електронний носій).

Підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта 37. Територіальний підрозділ ДМС має право відмовити в оформленні та видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) стосовно видачі паспорта звернулася особа, яка не досягла шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документа, що підтверджує його повноваження як законного представника; 3) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення та видачі паспорта; 4) дані, отримані з Реєстру, не підтверджують інформації, наданої особою або її законним представником.

П.38. У рішенні про відмову в оформленні та видачі паспорта, яке доводиться до відома особи в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави для відмови. Особа має право звернутися до територіального підрозділу ДМС з повторною заявою про оформлення та видачу паспорта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими їй було відмовлено в оформленні та видачі паспорта.

В абзаці третьому пункту 43 Постанови за відсутності документів з фотокарткою/відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків, які були зазначені в письмовій заяві заявника. Свідками можуть бути дієздатні один із членів сім'ї особи (у тому числі колишня дружина/чоловік) чи її родич або сусіди (не менше двох), які досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу, які підлягають обов'язковому пред'явленню. Для підтвердження сімейних (родинних) відносин подаються документи, що посвідчують відповідні факти (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи). У разі відсутності документів, що підтверджують сімейні (родинні) відносини, такі відомості перевіряються за наявними даними державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. Для підтвердження зареєстрованого місця проживання сусіди особи подають довідку про реєстрацію місця проживання, видану органом реєстрації в установленому законодавством порядку, а в разі її відсутності такі відомості перевіряються за наявними даними відомчої інформаційної системи ДМС (для осіб, яким оформлено документи з використанням засобів Реєстру із внесеною до них інформацією про зареєстроване місце проживання) або за відомостями, внесеними до документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України чи її спеціальний статус. За результатами опитування свідків складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» у разі неможливості встановити особу розпорядником реєстру особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. До завершення процедури встановлення особи державною міграційною службою України та (або) прийняття відповідного рішення суду, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, не видаються.

У розумінні частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право кожного на судовий розгляд справи означає право кожної особи на звернення до суду та право на те, що її справа буде розглянута і вирішена судом. Водночас, особі, яка звернулася до суду за захистом свого права, повинна бути забезпечена можливість реалізувати вказані вище права без будь-яких перепон чи ускладнень. Здатність особи безперешкодно отримати судовий захист визначає зміст права на доступ до суду (рішення ЄСПЛ від 28 жовтня 1998 року у справі «Perez deRada Cavanilles проти Іспанії» № 2809095).

Отже, необхідною умовою забезпечення доступу заявника в цій справі до правосуддя є надання судом оцінки доводам її заяви.

Згідно з вимогами вищевказаного законодавства України, у разі, якщо ДМС України не змогла встановити особу заявника після проведення процедури ідентифікації, то встановлення такого факту проводиться у судовому порядку.

У своїй заяві до суду заявник має вказати, який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують цей факт (показання свідків, біографічні дані заявника та будь-які документи, які надають можливість перевірити інформацію щодо його особи).

Як вбачається із наданої заявнику відповіді Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області від 09.07.2024 (а.с.18-20) відповідно до п.п. 1 п. 97 цього Порядку процедура встановлення особи, передбачена абзацом третім пункту 43 цього Порядку, у разі відсутності можливості особистої присутності членів сім'ї особи (у тому числі колишьої дружини/чоловіка), близької особи під час її проведення, може здійснюватися у режимі відеоконфенцзв'язку.

Разом з тим, як вбачається зі змісту заяви свідком в рамках цієї процедури могла бути матір заявника, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак вона знаходиться в місті Сніжне Горлівського району Донецької області. Вся територія Горлівського району є тимчасово окупованою з 07.04.2014, тому зв'язку з матір'ю немає. Також немає зв'язку з іншими родичами, сусідами, які могли б взяти участь в процедурі встановлення особи.

Будучи допитаною в якості свідка заявник пояснила, що 02.04.2024 одружилася та до 02.05.2024 мала змінити паспорт на нове прізвище. В подальшому заявник звернулася в міграційну службу для роз'яснення процедури отримання нового паспорта, почала збирати документи, нову письмову заяву вона не подавала, оскільки у двох відділах міграційної служби, на АДРЕСА_3 , переглянувши наявні у неї документи усно повідомили, що її чоловік не може бути свідком, так як є особою з вадами зору, а тому для встановлення її особи слід звернутися до суду.

Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 суду пояснив, що познайомився із заявником в 2010 році в м.Алчевськ, одружилися, вони з дружиною були в ДМС на АДРЕСА_3 , де йому задавали запитання про дружину, він усе відповідав, але йому сказали, що він не може бути свідком. Відправили у відділ міграційної служби на вул.Донецьку.

Особа ОСОБА_7 , яка у зв'язку з реєстрацією 02.04.2024 шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 (а.с.12), підтверджується також долученими до заяви копіями автобіографії заявника (а.с.15-16); трудової книжки (а.с.27-31); довідки про підтвердження місця роботи, видана ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» від 24.04.2024 (а.с.14); свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.17); довідки про взяття на облік як ВПО (а.с.13); диплому спеціаліста серії НОМЕР_3 (а.с.25); довідки АТ КБ «ПриватБанк», яка містить посилання на паспорт заявника, підтверджує, що заявник є клієнтом АТ КБ «ПриватБанк» з 26.08.2010 та містить фотографію заявника (а.с.26).

Враховуючи вищенаведене, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що особа заявника слід вважати встановленою.

Керуючись ст.259, 263-265, 268, 293, 315-319, 352, 354 ЦПК України, -

ухвалив:

заяву задовольнити.

Встановити особу заявника: ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка міста Сніжне Донецької області, громадянка України, РНОКП НОМЕР_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Заявник: ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

Заінтересована особа: Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області, ел. пошта lv@dmsu.gov.ua, адреса 79000, м. Львів, вул.Січових Стрільців, 11, ЄДРПОУ 37831493.

Повне судове рішення складено 19.11.2024.

Суддя: Р.Я. Головатий