Справа № 620/10071/24 Суддя (судді) першої інстанції: Оксана ТИХОНЕНКО
28 листопада 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,
суддів: Грибан І.О., Костюк Л.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у якому просить суд:
- визнати з 01.07.2024 протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 без урахування суми індексації пенсії, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду україни в Чернігівській області здійснити з 01.07.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення пенсії, установленого постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при перерахунку пенсії протиправно знято суми індексації пенсії за 2022, 2023 роки.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із судовим рішенням, Головне управління ПФУ в Чернігівській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що оскільки пенсія позивача перераховувалась після 1 січня 2023 року у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то дана обставина є підставою, яка в силу приписів Закону №2262-XII та постанов КМУ №118 та №168 виключає можливість встановлення індексації за 2022 і 2023 роки.
Апелянт стверджує, що перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 хоч і здійснений на виконання рішення суду з метою захисту його права на належний рівень пенсії, але обумовлений підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2024 року та від 19.11.2024 року відкрито апеляційне провадження та призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Від позивача відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частин першої, третьої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильності застосування норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі № 620/14936/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки №ФЧ52779 від 24.08.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з розрахунку 74% грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно перерахунку пенсії з 01.03.2022, що міститься в матеріалах справи вбачається, що розмір пенсії позивача станом на 01.03.2022 з урахуванням індексації 2022 року складав 10 455,68 грн.
Згідно перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 вбачається, що розмір пенсії позивача станом на 01.03.2023 складає 14 773,40 грн, індексація пенсії у позивача відсутня, а станом на 01.03.2024, 01.04.2024 та на 01.06.2024 позивачу нараховується індексація пенсії 2024 року.
ОСОБА_1 12.06.2024 звернувся із заявою до Головного управління ПФУ в Чернігівській області, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановами КМУ №118 та №168.
Листом від 08.07.2024 №10250-8890/Ш-02/8-2500/24 пенсійний орган повідомив, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №620/14936/23 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Оскільки пенсія перераховувалась після 1 січня 2023 року у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то дана обставина є підставою, яка в силу приписів абзацу третього пункту 1 постанови №168 виключає можливість встановлення індексації за 2023 рік.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо зупинення з 01.07.2024 виплати індексації, яка нараховувалася відповідно до вимог постанов КМУ № 118 та № 168, звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що постановами № 118, № 168, № 185 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому відповідачем після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі № 620/14936/23 протиправно припинено нарахування та виплату індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та, як наслідок, зменшило розмір індексації передбаченої, постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до статті 64 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
З аналізу наведених вище положень не вбачається будь-яких обмежень для виплати індексації пенсії у разі, якщо здійснювався перерахунок пенсії на виконання рішення суду.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем дійсно проведено перерахунок пенсії позивача з врахуванням індексації на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168 та надалі з урахуванням судового рішення, однак підстав виключення вищевказаних індексацій та доказів обґрунтування вчинення такого відповідачем з 01.07.2024 до суду не надано.
Разом з цим, колегія суддів враховує, що у спірних правовідносинах відсутні будь-які правові підстави для обмеження виплати позивачу індексації пенсії.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що фактично, доводи апеляційної скарги зводиться до довільного тлумачення пенсійним органом положень постанови КМУ № 118 та № 168.
Так, посилання апелянта на пункт 2 постанови № 118 та № 168 колегія суддів вважає безпідставним, оскільки останні містять обмеження для здійснення індексації пенсій, якщо здійснювались відповідні перерахунки у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення, в той час як у спірних правовідносинах мало місце здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду, що не є тотожним.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що виконання судового рішення про перерахунок неправильно обрахованого розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії, а є відновленням порушеного права такої особи на отримання пенсії у належному їй розмірі.
Таким чином, здійснюючи нарахування індексації в 2024 році відповідач повинен був і врахувати коефіцієнт збільшення, передбачений Постановами № 118 та № 168, тобто нараховану індексацію за попередні роки.
Таким чином, колегія суддів погоджується з твержденням суду першої інстанції, що відповідач неправомірно не виплачує з 01.07.2024 до пенсії ОСОБА_1 індексацію згідно з постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Посилання апелянта на постанову Верховного Суду у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 24 червня 2020 року у справі № 580/234/19, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки, правовідносини у даній справі №620/10071/24 не є подібними до тих, що мали місце у справі № 580/234/19.
Так у справі №580/234/19 спір виник за інших фактичних обставин, оскільки, позивач отримує пенсію за вислугу років як працівник льотного складу, призначену, відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII, а у даній справі позивачу пенсія призначена відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Зі змісту статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі №620/10071/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді І.О.Грибан
Л.О.Костюк