Постанова від 28.11.2024 по справі 400/5145/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/5145/24

Категорія:106030000 Головуючий в 1 інстанції: Ярощук В.Г.

Місце ухвалення: м. Миколаїв

Дата складання повного тексту:08.07.2024 р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про:

- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо непроведення ОСОБА_1 нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби 31 серпня 2018 року в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної індексації-різниці грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн за період з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078);

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби 31 серпня 2018 року в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної індексації-різниці грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн за період 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, виплаченої позивачу згідно з рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №400/11489/23.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що при звільненні його з військової служби 31 серпня 2018 року відповідач виплатив йому одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. 30 квітня 2024 року відповідач виплатив йому на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №400/11489/23 індексацію грошового забезпечення. На переконання позивача, зазначена індексація також повинна була бути врахована відповідачем при нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що посилання позивача на включення до одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення, нарахованої і виплаченої згідно з рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №400/11489/23, є необґрунтованим, адже така індексація не нараховувалась на момент звільнення з військової служби.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо непроведення ОСОБА_1 нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби 31 серпня 2018 року в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної індексації грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби 31 серпня 2018 року в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної індексації грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ІНФОРМАЦІЯ_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права

Доводи апеляційної скарги:

- право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абз.2 п.1-1, абз.6 п.5 Порядку №1078). Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абз.абз.2, 5 п.4 Порядку №1078). У цьому контексті відповідач зауважує, що матеріалами справи не підтверджується той факт, що індекс споживчих цін, з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації;

- з 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила п.п.5, 10-2 Порядку №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення. Відповідач зауважує, що судом першої інстанції не досліджувалась обставина підвищення розміру доходу позивача в березні 2018 року, а за такого неможливо встановити чи перевищує розмір підвищення доходу позивача суму можливої індексації. Отже, неможливо встановити чи має бути включена індексація грошового забезпечення позивача до виплати одноразової грошової допомоги при звільненні.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року іншими учасниками справи не оскаржено.

Таким чином, відповідно до правил ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, тобто, в частині задоволених позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ІНФОРМАЦІЯ_2 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини:

Відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) від 31 серпня 2018 року №198 позивача з 31 серпня 2018 року виключено із списків особового складу військового комісаріату, всіх видів грошового забезпечення та виплачено, зокрема, вихідну допомогу при звільненні 50 відсотків від місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №400/11489/23, яке набрало законної сили 08 січня 2024 року, відповідача зобов'язано нарахувати і виплатити позивачу щомісячну індексацію-різниці грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. за період з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

01 травня 2024 року позивача надіслав цінним листом з описом відповідачу звернення, в якому просив нарахувати і виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби 31 серпня 2018 року в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної індексації-різниці грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. за період з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що індексація є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця і повинна включатися до розрахунку грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Суд першої інстанції зазначив, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року №400/11489/23, яке набрало законної сили 08 січня 2024 року, ухвалено зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу щомісячну індексацію-різниці грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. за період з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, з урахуванням раніше виплачених сум. Отже, відповідач протиправно не врахував при обчислені розміру одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби позивача щомісячну індексацію його грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн., а не за весь період з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року, як необґрунтовано наполягає позивач.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6-12, 77, ч.4 ст. 78 КАС України, абз.1 ч.1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII, ст. 18, ч.2 ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-III, ч.ч.1, 6 ст. 2 ст. 2, ч.2 ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.1-1, абз.5 п.2, абз.1 п.4, абз.абз.2, 4 п.4, абз.абз.1-6 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно абз.1 ч.1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2, 3 ст. 9 Закону №2011-XII, передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно абз.1 п.2 ст. 15 Закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній станом на 31 серпня 2018 року - на день виникнення спірних правовідносин) встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Абзацами 1, 2 п. 5 розділу ХХХІІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197 (далі - Порядок №260) (у редакції, чинній станом на 31 серпня 2018 року), одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби обчислюється з розміру місячного грошового забезпечення, до якого включаються звільненим із займаних посад - щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення за останньою займаною посадою.

Відповідно п.2 розділу ХХХІІ Порядку №260 грошове забезпечення включає:

щомісячні основні види грошового забезпечення;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Таким чином, законодавством було встановлено, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту йому виплачувалась одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків:

- місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (абз.1 п.2 ст. 15 Закону №2011-ХІІ);

- місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, до якого включаються щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення за останньою займаною посадою (п.2 розділу ХХХІІ Порядку №260).

Отже, Законом №2011-ХІІ і Порядком №260 встановлювались різні складові грошового забезпечення, які враховувались при обчислені розміру одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби.

З урахуванням вищенаведених правових норм діючого законодавства, колегія суддів зазначає, що встановлення підзаконним нормативно правовим актом порядку та умов виплати щомісячної додаткової грошової винагороди не може звужувати чи заперечувати права на отримання такої винагороди, встановленого актом вищої юридичної сили, тобто в даному випадку застосуванню підлягають норми Закону №2011-ХІІ, а не норми Інструкції №260 в частині обмеження включення до грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, щомісячної додаткової грошової винагороди.

Аналогічних правових висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10 листопада 2021 року у справі №825/997/17.

З урахуванням вищезазначеного, розмір одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби повинен обчислюватися відповідно до Закону №2011-ХІІ, тобто з місячного грошового забезпечення, яке включає в себе не лише основні та додаткові види грошового забезпечення, а й інші види грошового забезпечення.

Щодо включення індексація грошового забезпечення до видів грошового забезпечення військовослужбовців, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно п.1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України "Про внесення змін" до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 06 лютого 2003 №491-IV. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Абзацом 5 п.2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно абз.2 п.4 Порядку №1078 оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Абзацом 4 п.4 Порядку №1078 передбачено, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Згідно абз.1 п.5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Абзацом 3, 4, 5, 6 п.5 Порядку №1078 передбачено, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абз.1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п.1-1 цього Порядку.

Верховний Суд у постановах від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, від 05 лютого 2020 року у справі №825/565/17 зазначив, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вказує, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078 підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Щодо фіксованої суми врахування щомісячної індексації грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №400/11489/23, яке набрало законної сили 08 січня 2024 року, відповідача зобов'язано нарахувати і виплатити позивачу щомісячну індексацію-різниці грошового забезпечення в сумі 4 463,15 грн. за період з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

Тобто, факт не виплати індексації грошового забезпечення з 01 березня 2018 року по 31 серпня 2018 року встановлено вищезазначеним рішенням.

Крім того, колегія суддів акцентує увагу на тому, що відповідачем не заперечується те, що при обчислені розміру одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби позивача індексація його грошового забезпечення врахована не була.

За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 28 листопада 2024 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.