Рішення від 28.11.2024 по справі 360/1124/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

28 листопада 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1124/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2024 року через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему від ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Військова частина НОМЕР_1 , яким просив:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 01.03.2018 по 14.05.2021 включно;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 індексацію-різницю грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць за період з 01.03.2018 року по 14.05.2021 року включно у загальній сумі 123 899 гривень 17 копійок відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач з 23.06.2014 по 14.05.2021 проходив військову службу у Державній прикордонній службі України, а саме: у військових частинах 1470, 1566, 9938. Відповідно до наказу від 13.05.2021 №305-ОС позивача з 14.05.2021 звільнено з військової служби.

Проте в період служби позивачу не було виплачено індексацію грошове забезпечення.

19 жовтня 2021 року позивачем направлено заяву до відповідача з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення. Відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 у справі №360/646/22 зобов'язано відповідача нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно - січень 2008 року, а за період з 01 березня 2018 року по 14 травня 2021 року включно - березень 2018 року з урахуванням абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".

16 січня 2023 року відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 у справі №360/646/22 виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 року по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008 року у загальній сумі 84638,95 грн.

03березня 2023 року відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 року у справі №360/646/22 виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 по 14.05.2021 у загальній сумі 47000,40 грн.

Проте в порушення норм абзаців 4, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» при здійсненні розрахунку індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.05.2021 порівняно не всі складові грошового забезпечення, а саме - неправильно розраховано розмір збільшення грошового забезпечення у березні 2018 року у порівнянні з лютим 2018 року, шляхом штучного перенесення фактично виплаченої щомісячної додаткової грошової допомоги у березні 2018 року на січень 2018 року та у квітні 2018 року на лютий 2018 року, тобто з кроком у 2 місяці, як наслідок на думку відповідача сума підвищення грошового забезпечення внаслідок підвищення посадових окладів склала 3222,21 грн. та розмірі індексації-різниці з 01.03.2018 складає 1240,94 грн., що підтверджується додатком №6 до позовної заяви.

Так, відповідачем не виплачено на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.05.2021 - 4463,15 грн. в місяць.

З огляду на зазначене, позивач вважає дії відповідача протиправними.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав. Відповідно до довідки №565 від 08.08.2024 щодо виплаченої індексації грошового забезпечення позивачу на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2022 у справі 360/646/22, згідно платіжної інструкції від 01.03.2023 №675 нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 у розмірі 47000,40 грн. (військовий збір 715,74 грн.).

Позивач проходив службу на посаді старшого розвідника - водія оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) та йому виплачувалась додаткова винагорода за участь АТО/ООС до 16.03.2018 із розрахунку 7500,00 грн., після із розрахунку 10000,00 грн. (Інструкція 188 від 18.03.2016).

Як зазначалось вище, в довідці щодо складових частини грошового забезпечення зазначені складові грошового забезпечення, які були враховані при розрахунку індексації - різниці.

Представник позивача не наводить розрахунок як він вважає належної позивачу індексації - різниці, що суперечить правовому висновку викладеному у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21.

В свою чергу, за підрахунками відповідача розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року склав 3222,21 грн.

Відмінність у порівнянні грошового забезпечення між наведеним розрахунком у позивача та відповідача полягає у тому, що позивач безпідставно зараховує додаткову винагороду передбачену Постановою 889 у розмірі 3017,81 грн. до складу грошового забезпечення лютого 2018, а у розмірі 51,52 грн. до складу грошового забезпечення березня 2018.

В свою чергу виплачена позивачу у лютому 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 3017,81 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за січень 2018 року, а нарахована позивачу до виплати у березні 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 51,52 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року.

Саме в цій частині позивач не вірно зрозумів положення викладені в Постанові 889 та Інструкції 73, внаслідок чого відбулось необґрунтоване завищення грошового забезпечення за березень 2018, внаслідок чого різниця в порівнянні грошового забезпечення за лютий 2018 та березень 2018 є значно меншою.

Із огляду на те, що як зазначено вище підвищення доходу позивача в березні 2018 року відбулося на 3222,21 грн., а сума можливої індексації грошового забезпечення за березень 2018 року становить 4463,15 грн., то сума можливої індексації грошового забезпечення перевищує розмір підвищення доходу.

Таким чином, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 ймовірний розмір індексації грошового забезпечення складає 1240,94 (сума можливої індексації 4463,15 грн. відняти суму підвищення доходу 3222,21 грн.), що відрізняється від суми індексації грошового забезпечення, яку простить зобов'язати нарахувати та виплати представник позивача.

Також зазначили, що спір у справі № 360/1124/24 стосується виплати та нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період заявлений у позові по справі № 360/646/22, а суб'єктний склад та підстави справи №360/646/22 та № 360/1124/24 є тотожними.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2024 року провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , є учасником бойових дій, та з 23.06.2014 по 14.05.2021 проходив військову службу за контрактом у Державній прикордонній службі України, а саме у військових частинах 9938, 1470, 1566, що підтверджується копіями паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , картки платника податків, посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 30.04.2015, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.01.2018 № 56-ОС «По особовому складу», витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.02.2018 № 24-ос, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.02.2020 № 40-ОС, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25.02.2020 85-ос «Про особовий склад», витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.05.2021 № 305-ос «Про особовий склад».

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 у справі №360/646/22 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно - “січень 2008 року», а за період з 01 березня 2018 року по 14 травня 2021 року включно - “березень 2018 року» з урахуванням абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Відповідно до довідки №565 від 08.08.2024 щодо виплаченої індексації грошового забезпечення позивачу на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2022 у справі 360/646/22, згідно платіжної інструкції від 01.03.2023 №675 нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 у розмірі 47000,40 грн. (військовий збір 715,74 грн.).

06 серпня 2024 року позивач звернувся з заявою до відповідача щодо надання розрахунку виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 14.05.2021.

Листом від 08.08.2024 №09/Д-1502/1428 відповідач на заяву повідомив, що індексація грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.05.2021 виплачено на картковий рахунок в сумі 47000,00 грн в березні 2023 року.

Предметом спору у даній справі є правильність обрахунку суми індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.05.2021.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.

Преамбулою Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Положеннями статті 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Статтею 6 Закону №1282-XII визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 3 частини 1 статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III визначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п.4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до п.5 Порядку №1078 (проведення індексації грошових доходів населення) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Щодо правильності обрахунку суми індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.05.2021 із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, суд зазначає наступне.

Суд враховує, що Верховний Суд наразі сформував правовий висновок у подібних правовідносинах щодо застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, викладений у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 (з урахуванням ухвали від 30.03.2023 про виправлення описки), від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 12.04.2023 у справі № 420/6982/21, від 19.04.2023 у справі № 380/10594/21 та від 05.02.2024 справа № 360/383/23.

Відповідна практика Верховного Суду є сталою та послідовною, а висновки, наведені у вищевказаних справах, релевантні до обставин цієї справи, а саме у постанові від 05.02.2024 справа № 360/383/23, суд касаційної інстанції виснував про таке.

З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Верховний Суд у вищезазначених справах дійшов висновку, що для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, суд повинен встановити:

- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Згідно пункту 1.9 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 (чинної станом на лютий - березень 2018 року), грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий.

Крім того, суд звертає увагу, що до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належить враховувати щомісячну додаткову винагороду відповідно до Інструкції № 550.

Правова позиція з цього питання висловлена у постановах Верховного Суду від 30.11.2021 у справі № 400/4650/19, від 26.01.2022 у справі № 520/8887/2020.

Щодо винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, то Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.06.2021 у справі № 240/11441/19, відступив від правового висновку, зробленого Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 420/1232/16, постанові від 30.11.2018 у справі № 415/6132/16 та дійшов висновку, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичного характеру, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції, так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира. За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно архівної відомості позивача вбачається, що у лютому 2018 року його грошове забезпечення складалось з: посадового окладу - 740,00 грн, окладу за військовим званням - 50,00 грн, надбавки за вислугу років - 158,00 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 948,00 грн, надбавки за особливі умови служби - 111,00 грн, винагорода - 3017,81 грн; щомісячна премія - 3145,00 грн. Всього 8169,81 грн.

У березні 2018 року посадовий оклад позивача збільшився, у зв'язку із чим, грошове забезпечення за березень 2018 року, становило: посадовий оклад - 3080,00 грн, оклад за військовим званням - 810,00 грн, надбавка за вислугу років - 778,00 грн, винагорода - 51,52 грн., премія - 3757,73 грн. Всього 8477,25 грн.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

Згідно з п. 6 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 02.02.3016 року № 73 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби; начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників.

Таким чином, нарахована до виплати позивачу у лютому 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 3017,81 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за січень 2018 року. В свою чергу, нарахована позивачу до виплати у березні 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 51,52 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року.

З 01.03.2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода позивачу не нараховується, у зв'язку із втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Таким чином, розмір грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року, яке підлягає індексації. складає 5203,52 грн (740,00 грн + 50,00 грн + 158,00 грн + 948,00 грн + 111,00 грн + 3145,00+51,52), а розмір грошового забезпечення за березень 2018 року - 8425,73 грн (3080,00 грн + 810,00 грн + 778,00 грн + 3757,73 грн.)

Отже, грошове забезпечення позивача з урахуванням постійних його складових за березень 2018 року збільшилось на 3 222,21 грн (8425,73 грн - 5203,52 грн).

Як вже зазначалось вище, для правильного вирішення спірних правовідносин слід також визначити суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року, яка вираховується з урахуванням абзацу 5 пункту 4 Порядку № 1078.

Величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в березні 2018 року розрахована наступним шляхом:

Лютий 2008 - 102,7% (Індекс споживчих цін до попереднього місяця згідно даних Держстата) = 1,027;

Березень 2008 - 103,8% = 1,038;

Квітень 2008 - 103,1% = 1,013;

Травень 2008 - 101,3% = 1,013;

Вересень 2008 - 101,3% - 100,8% (червень 2008) х 99,5% (липень 2008) X 99,9% (серпень 2008) х 101,1% (вересень 2008) = 1,013;

Жовтень 2008 - 1.01,7% = 1,017;

Листопад 2008 - 101,5% = 1,015;

Грудень 2008 - 102,1% = 1,021;

Січень 2009 - 102,9% = 1,029;

Лютий 2009 - 101,5% = 1,015;

Березень 2009 - 101,4% = 1,014;

Травень 2009 - 101,4% = 100,9% (квітень 2009) х 100,5% (травень 2009) = 1,014;

Червень 2009 - 101,1% = 1,011;

Жовтень 2009 - 101,4% = 99,9% (липень 2009) х 99,8% (серпень 2009) х 100,8 (вересень 2009) х 100,9% (жовтень 2009) = 1,014;

Листопад 2009 - 101.1% = 1,011;

Січень 2010 - 102,7% = 100,9% (грудень 2009) х 101,8% (січень 2010) = 1,027;

Лютий 2010 - 101.9% = 1,019;

Вересень 2010 - 103,5% = 100.9% (березень 2010) х 99,7% (квітень 2010) х 99,4% (травень 2010) х 99,6% (червень 2010) х 99,8% (липень 2010) х 101,2% (серпень 2010) х 102,9% (вересень 2010) = 1,035;

Грудень 2010 -101,6% = 100,5% (жовтень 2010) х 100.3% (листопад 2010) х 100,8% (грудень 2010) = 1,016;

Березень 2011 - 103,3% = 101,0% (січень 2011)х 100,9% (лютий 2011) х 101,4% (березень 2011) = 1,033;

Квітень 2011 - 101,3% = 1,01.3;

Червень 2011 - 101,2% = 100,8% (травень 2011) х 100,4% (червень 2011) = 1,012; Березень 2014 - 101,98% = 98,7% (липень 2011) х 99,6% (серпень 2011) х 100,1% (вересень 2011)х 100,0% (жовтень 2011) х 100,1% (листопад 2011) х 100.2% (грудень 2011) х 100,2% (січень 2012) х 100,2% (лютий 2012) х 100,3% (березень 2012) х 100,0% (квітень 2012) х 99,7% (травень 2012) х 99,7% ( червень 2012) х 99,8% (липень 2012) х 99,7% (серпень 2012) х 100,1% (вересень 2012) х 100,0% (жовтень 2012) х 99,9% (листопад 2012) х 100.2% (грудень 2012) х 100,2% (січень 2013) х 99.9% (лютий 2013) х 100,0% (березень 2013) х1

353,3% (наростаючий індекс споживчих цін) - 100% = 253,3% (Величина приросту індексу споживчих цін).

У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн.

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100.

1762,00 грн * 253,30%/ 100 = 4463,15 грн.

Оскільки розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року складав 3222,21 грн, що не перевищує суму можливої індексації, сума щомісячної індексації-різниці у період з 01.03.2018 по 14.05.2021 у розмірі 1240,94 грн (4463,15 - 3222,21) щомісячно.

Таким чином, починаючи з березня 2018 року сума індексації з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 підлягала виплаті позивачу у розмірі 1240,94 грн щомісячно до дня звільнення з військової частини.

Судом встановлено, що відповідачем було вірно враховані складові грошового забезпечення позивача для розрахунку розміру індексації-різниці та правильно розрахована сума індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.05.2021 із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 у розмірі 1240,94 грн щомісячно, що підтверджується довідкою щодо складових частин грошового забезпечення, які враховувались під час розрахунку індексації, та фіксованої індексації (базових місяців), визначених згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2022 №360/646/22.

Суд наголошує, що представником позивача в позовній заяві зазначено розмір індексації-різниці в сумі 4463,15 грн, однак дана сума розрахована не вірно.

Отже, на підставі вищевикладеного, суд доходить висновку про відсутність порушення з боку відповідача щодо невиплати не в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 березня 2018 року по 14 травня 2021 року відповідно до приписів абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Підсумовуючи вищевикладене в сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позовних вимог.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ Про судовий збір від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова