27 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/13234/24
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДПС у Житомирській області звернулось до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 78588,51 грн.
В обґрунтування позовних вимог податковий орган зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 78588,51 грн. (з яких: 14325,50 грн. - основний платіж, 63666,94 грн. - штрафні санкції, 596,07 грн. - пеня), який у добровільному порядку не сплачений.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Станом на дату розгляду справи відповідач своїм правом на заперечення щодо заявлених позовних вимог не скористався, відзиву на позовну заяву до суду не надіслав.
Частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі її фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для правильного вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість № 9134520336 з терміном сплати - до 01.08.2022, в якій самостійно визначено грошове зобов'язання у сумі 39059,00 грн. та не сплачено в строки, визначені законом, - в сумі 14325,50 грн., у зв'язку із чим воно має статус податкового боргу.
Також, актом перевірки № 5868/06-30-24-11-16 від 19.09.2022 та/або даними інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних) встановлено порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у зв'язку із чим до нього на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 та пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано штрафну санкцію за платежем "Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на загальну суму 1020,00грн., про що прийнято податкове повідомлення-рішення № 00071142411 від 02.11.2022.
На підставі акту перевірки № 172/06-30-24-11 від 06.01.2023 та/або даних інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних) встановлено порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 ПК України та, як наслідок, на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.1 статті 120 ПК України нараховано йому штрафну санкцію за платежем "Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на загальну суму 1020,00 грн. (податкове повідомлення-рішення № 0005012411 від 09.01.2023).
Згідно з актами перевірок № 595/06-30-24-11 від 16.01.2023, № 5901/06-30-24-11 від 26.04.2023, № 14039/06-30-24-11 від 25.08.2023 та/або даними Єдиного реєстру податкових накладних визначено порушення відповідачем визначених статтею 201 ПК України граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, у зв'язку із чим та на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120-1.1 ст.120-1 ПК України до нього застосовано штрафні санкції в розмірах 12327,39 грн., 20775,50 грн., 10200,00 грн. (податкові повідомлення-рішення № 00026252411 від 02.02.2023, № 00086482411 від 22.05.2023, №000173892411 від 19.09.2023).
В акті перевірки № 840/06-30-24-11 від 17.01.2024 встановлено порушення строку сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ, визначених пунктом 54.1 статті 54, пунктом 57.1 статті 57, пунктом 203.2 статті 203 ПК України, та згідно зі статтею 124 ПК України за затримку сплати грошового зобов'язання застосовано штрафну санкцію за платежем "Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на загальну суму 3177,80 грн. (податкове повідомлення-рішення № 00032512411 від 16.02.2023).
На підставі акту перевірки № 840/06-30-24-11 від 17.01.2024, яким встановлено порушення строку сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ, визначених пунктом 54.1 статті 54, пунктом 57.1 статті 57, пунктом 203.2 статті 203 ПК України, та згідно зі статтею 124 ПК України за затримку сплати грошового зобов'язання застосовано до відповідача штрафну санкцію за платежем "Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в загальній сумі 14126,25 грн., що відображено у податковому повідомленні-рішенні № 00032502411 від 16.02.2023.
Відповідно до акту перевірки № 12834/06-30-24-11 від 13.12.2022 та/або даних інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних) встановлено порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 ПК України та з врахуванням приписів підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.1 статті 120 ПК України нараховано йому штрафну санкцію за платежем "Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на загальну суму 1020,00 грн. (податкове повідомлення-рішення № 00095392411 від 13.12.2022).
До того ж, відповідачу нараховано пеню згідно зі статтею 120 ПК України в сумі 596,07 грн.
Ці повідомлення-рішення у встановленому законом порядку направлялись за податковою адресою відповідача й доказів, які б підтверджували, що вони оскаржувались останнім (в судовому або адміністративному порядку), матеріали справи не містять.
Отже, загальна сума несплачених грошових зобов'язань відповідача становить 78588,51 грн., вона є узгодженою та має статус податкового боргу.
Крім того, податковим органом було надіслано відповідачу податкову вимогу форми “Ф» №0007314-1301-0630 від 11.05.2023, докази оскарження відповідачем якої в матеріалах справи також відсутні.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За змістом пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
В силу положень пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (пункт 57.3 статті 57 ПК України).
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами пункту 59.3 цієї ж статті ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
З огляду на приписи пункту 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (пункт 59.5 статті 59 ПК України).
Станом на день розгляду справи податковий борг відповідача у сумі 78588,51 грн. підтверджений позивачем і доказів його повної чи часткової сплати відповідачем суду не надано.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на все наведене вище у сукупності, а також враховуючи підтвердження позивачем наявності податкового боргу відповідача та дотримання податковим органом законодавчо встановленої процедури його стягнення, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача-суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72 - 77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Ю.Тютюнника, 7, м. Житомир, код ЄДРПОУ ВП 44096781) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області податковий борг у сумі 78588,51 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко
27.11.24