Справа № 585/2751/24
Номер провадження 3/585/1421/24
27 листопада 2024 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Євлах О.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Роменського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,-
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Роменського міськрайонного суду Сумської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого 10.06.2024 року о 20 год. 45 хв. в м.Ромни по вул.Монастирська, 1 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106 днз НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, тремтіння пальців рук, від проходження освідування у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п.2,5 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Адвокат Цимбал В.І. в судовому засіданні просив закрити провадження по справі, відповідно до ст. 247 КУпАП. Посилаючись на те, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було складено в порушення Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки не залучено двох свідків, як цього вимагає імперативна норма п.6 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка зобов'язує поліцейського огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводити у присутності двох свідків.
Заслухавши адвоката Цимбала В.І., перевіривши та дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП доведена:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД№ 779180 від 10.06.2024 року,
рапортом помічника чергового Роменського РВП ГУНП в Сумській обл. від 10.06.2024 року, згідно якого 10.06.2024 року о 20 год. 40 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 10.06.2024 року о 20 год. 39 хв. за адресою м.Ромни, вул. Щучки заявник виявив автомобіль ВАЗ 2106 днз НОМЕР_2 білого кольору де водій можливо в стані алкогольного сп'яніння залишив автомобіль біля Флоріани;
рапортом помічника чергового Роменського РВП ГУНП в Сумській обл. від 10.06.2024 року, згідно якого 10.06.2024 року о 20 год. 49 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 10.06.2024 року о 20 год. 48 хв. за адресою м.Ромни, вул. Монастирська, 1 зупинено ВАЗ 2106 ВМ 3450ВЕ під керуванням водія з явними ознаками алкогольного сп'яніння;
рапортом поліцейського СРПП Роменського РВП ГУНП в Сумській області від 10.06.2024 року, згідно якого під час несення служби отримано виклик про вчинення порушення ПДР. Під час патрулювання було зупинено ВАЗ 2106 з днз НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, млява мова, від проходження освідування на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився. Складено адміністративний протокол за ст. 130 ч.1 КУпАП, та ком пакт диском, на якому мається відеозапис вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП.
З відеозапису встановлено, що працівники поліції переслідують ОСОБА_1 , подаючи звукові сигнали зупиняють його. ОСОБА_1 через деякий час зупинив автомобіль. Працівники поліції повідомляють ОСОБА_1 , що на лінію 102 надійшло повідомлення про те, що водій автомобіля ВАЗ 2106 днз НОМЕР_2 білого кольору можливо перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Працівники поліції роз'яснюють ОСОБА_1 його права та обов'язки, та неодноразово пропонують йому пройти медичний огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_1 відмовився проходити медичний огляд на стан сп'яніння в нецензурній формі.
Суд не може прийняти до уваги пояснення та заперечення адвоката Цимбала В.І., виходячи з наступного.
Згідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до положень п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначено у ст.266 КУпАП та в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858 (далі Інструкція №1452/735), Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07листопада 2015 року №1395, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 (далі Інструкція № 1395).
Згідно з п. 2 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09листопада 2015 року №1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.7 розділу 11 Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП (далі заклад охорони здоров'я).
Законом України від 16.02.2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху», внесено зміни, зокрема до ст. 266 КУпАП, що набрали чинності 17.03.2021 року, та з цього часу закон надає можливість поліцейським під час проведення огляду осіб застосовувати технічні засоби відеозапису, та лише в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Оскільки відмова ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому Законом порядку зафіксовано працівниками поліції за допомогою відеозапису, то проведення такого огляду без присутності свідків за умови застосування технічного засобу відеозапису, відповідає вимогам статті 266 КУпАП, чинній на час вчинення правопорушення.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини, оцінивши наведені вище докази в їх сукупності та взаємозв'язку, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та доведеності його винуватості.
Враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, вчинення адміністративного правопорушення, що відрізняється підвищеною суспільною небезпекою, є одним із найнебезпечніших правопорушень на транспорті, при керуванні джерелом підвищеної небезпеки,суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами.
На думку суду, саме такий вид стягнення буде достатньою і необхідною мірою відповідальності для запобігання вчиненню нових правопорушень.
Крім того, з ОСОБА_1 слід стягнути 605 грн. 60 коп. судового збору на користь держави.
Керуючись ст.ст. 130 ч.1, 221, 283-284,287 - 291, 298-299, 326 КУпАП,-
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 605 ( шістсот п'ять ) грн. 60 коп. судового збору на користь держави .
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності на наступний день після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Оксана ЄВЛАХ