Постанова від 27.11.2024 по справі 174/1320/24

Справа № 174/1320/24

Провадження № 3/174/517/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 року м. Вільногірськ

Суддя Вільногірського міського суду Дніпропетровської області Ілюшик І.А., розглянувши матеріал, який надійшов з відділення поліції № 4 Кам'янського РУП ГУНПв Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 156КУпАП, ч. 1 ст. 164 КУпАП відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , не працююча, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 641281 від 05.10.2024, ОСОБА_1 , 05.10.2024, близько 09:20 год., у кіоску ФОП ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 , здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме цигарок та продала дві пачки цигарок MARSHALL за ціною по 78 грн. за пачку без марок акцизного податку, чим порушила вимоги ст. 226 Податкового кодексу України та ст. 55 Господарського кодексу.

Дії ОСОБА_1 посадовою особою кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 641282 від 17.10.2024, ОСОБА_1 , 17.10.2024, близько 12:30 год., у кіоску ФОП ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 здійснювала господарську діяльність - роздрібну торгівлю тютюновими виробами сигаретами не маючи ліцензії на впровадження даного виду господарської діяльності. Порушено вимоги ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02 березня 2015 № 222-VІІІ зі змінами та доповненнями та ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Відеозапис з камери поліцейського.

Дії ОСОБА_1 посадовою особою кваліфіковані за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

З урахуванням положень ч. 2 ст. 36 КУпАП справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 об'днані в одне провадження.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, відповідно до положень ст. 268 КУпАП її присутність не є обов'язковою. Підстав для відкладення розгляду справи та оголошення перерви не вбачається.

Дослідивши матеріали справи, суддя доходить висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.

Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

За змістом вимог ст. 256, ч. 1 ст. 257 КУпАП питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суддя вирішує лише у межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за п ровадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

До протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД № 641281, ВАД № 641282 додано: рапорти, пояснення ОСОБА_1 , акт огляду та вилучення від 05.10.2024, копії ліцензії та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії додатку до ліцензії, DVD диски, пояснення ОСОБА_3 , пояснення ОСОБА_4 , фото-таблиця.

Щодо надання письмових пояснень ОСОБА_1 , які відібрані співробітниками поліції 05.10.2024 року, вони не можуть бути доказом вчинення правопорушення. Працівник поліції зобов'язаний підтвердити факт порушення належними доказами.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження факту здійснення ОСОБА_1 роздрібної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, а також факту отримання грошей (виручки) за здійснення реалізації цих виробів, не зафіксовано і самого факту реалізації вказаних товарів, не отримано чеків з РРО про таку реалізацію, а грошові кошти, отримані ОСОБА_1 за реалізацію тютюнових виробів в матеріалах справи відсутні і під час складання протоколу не вилучалися.

Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП містить 3 окремих форми вчинення даного адміністративного правопорушення, які, в тому числі, можуть бути пов'язані між собою, а саме:

- провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності;

- провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії;

- провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення, в залежності від його об'єктивної сторони можуть бути, як фізичні так і юридичні особи, в тому числі й фізичні-особи підприємці.

У даному випадку ОСОБА_1 ставиться у провину те, що вона здійснювала господарську діяльність - роздрібну торгівлю тютюновими виробами сигаретами не маючи ліцензії на впровадження такого виду господарської діяльності.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що вона не є суб'єктом господарювання, в протоколі вказано, що вона офіційно не працює, а в своїх пояснення вказала, що працює стажором-продавцем.

До протоколу не долучені жодні документи, які б підтверджували, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання та здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 де відповідно до копії додатку до ліцензії № 04010311202401223 та копії ліцензії за вказаною адресою у кіоску здійснює господарську дільяність ФОП ОСОБА_2 .

Вищевикладені обставини у своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП у формі провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, оскільки вона не є суб'єктом господарювання, яка займається цією діяльністю за адресою: АДРЕСА_2 , кіоск ФОП ОСОБА_5 .

Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.

Таким чином, встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 156 КУпАП та ч. 1 ст. 164 КУпАП.

В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, яка притягається до відповідальності, тлумачаться на її користь.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративних правопорушень на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Судові витрати не стягуються. Видучене майно - повернути власнику.

Керуючись ч. 1 ст. 156, ст. 247 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП, ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративних правопорушень.

Вилучене майно відповідно акту огляду та вилучення від 05.10.2024 року - повернути власнику.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Вільногірський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: І.А.Ілюшик