612/832/24
3/612/346/24
28 листопада 2024 року с-ще. Близнюки
Суддя Близнюківського районного суду Харківської області Масло С.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , головного бухгалтера ТОВ «Комбікормовий завод», яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП,-
Відпвідно до Акту перевірки від 11.10.2024 №47403/20-40-07-12-05/31834579 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , несвоєчасно перерахувала податок на доходи фізичних осіб до або під час виплати оподатковуваного доходу з заробітної плати у сумі 442540,85 грн. та не перерахувала податок на доходи фізичних осіб з заробітної плати станом на 29.09.2024 - 16119,39 грн., несвоєчасно перерахувала податок на доходи фізичних осіб до або під час виплати оподатковуваного доходу з орендної плати у сумі 10369,21 грн. та не перерахувала податок на доходи фізичних осіб з орендної плати у сумі 10628,76 грн., чим порушено п.п. 168.1.2 п. 168.1, п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168, 168.4.4, п. 168.4 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 ПКУ №2755-VI від 02.12.2010.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнала та просила врахувати її письмову заяву, згідно якої вона просить суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування заяви зазначила, що диспозиція ч. 1 ст. 163-4 КУпАП за якою складено протокол стосовно ОСОБА_1 , зазначено «Неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян».
В протоколі №47655/6/-20-40-24-11-05 від 25.10.2023 вказано: «в частині несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб до або під час виплати оподатковуваного доходу з заробітної плати у сумі 442540,85 грн. та неперерахування податку на доходи фізичних осіб з заробітної плати станом на 29.09.2024 - 16119,36 грн., несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб до або під час виплати оподатковуваного доходу з орендної плати у сумі 10369,21 грн. та неперерахування податку на доходи фізичних осіб з орендної плати у сумі 10628,76 грн., чим порушено пп. 168.1.2 п. 168.1. пп. 168.1.4 п. 168.1., ст. 168., 168.4.4 п. 168.4 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010.
Зазначене свідчить, що диспозиція ч. 1 ст. 163-4 КУпАП не передбачає відповідальності за несвоєчасне неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб.
Рішенням № 06.2024-1 від 07 червня 2024 року одноособового учасника ТОВ «Комбікормовий завод» прийнято рішення про його припинення шляхом приєднання до ТОВ «КОЛОС» (Код ЄДРПОУ 3184579).
Згідно ч. 1 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. 3 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявки кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб підприємців та громадських формувань встановлено строк для заявки кредиторських вимог до ТОВ «Комбікормовий завод » до 12.08.2024.
Відповідно до п.11.6 Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300, при проведенні заходів податкового контролю, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.
Згідно ч. 1 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді)
Таким чином, відповідно обставин справи та вимог ч. 1 ст.38 КУпАП ОСОБА_1 не може бути притягнута за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП за межами процесуального строку визначеного для пред'явлення вимог кредиторів, адже це не утворює склад адміністративного правопорушення.
В постанові в якості доказів іде посилання на Акт № 47403/20-40-07-12-05/31834579 від 11.10.2024 в якому описується зазначені обставини, але в ньому нема посилання на докази на підставі чого зроблені ці висновки про неперерахування сум податку на доходи фізичних осіб. Ці докази не надаються і до протоколу, що вказує про його бездоказовість.
Не зважаючи на невизнання ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, факт правопорушення підтверджується протоколом № 47655/6/-20-40-24-11-05 від 25 жовтня 2024 року, наказом №23 від 12.08.2013 про прийняття на роботу ОСОБА_1 , Актом документальної позапланової виїзної перевірки від 11.10.2024 №47403/20-40-07-12-05/31834579.
Отже, суд критично ставиться до зазначеної вище позиції ОСОБА_1 щодо заперечення обставин вчиненого адміністративного правопорушення, оцінюючи її як бажання уникнути встановленої законом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, так як винність останнього підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні зазначених вище доказів, які є логічними, послідовними та узгоджуються між собою.
Так, диспозицією ч. 1 ст. 163-4 КУпАП охоплюються сформульоване податковим органом обвинувачення, тому позиція ОСОБА_1 є необгрунтованою та відхиляється судом.
Також, суд зазначає, що строки визначені в ст. 38 КУпАП на час розляду справи в суді не спливли, тому підстав для закриття провадження по справі з цих підстав не має.
Дослідивши надані докази, роблю висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відсутні.
Згідно ст. 35 КУпАП обставини, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення відсутні.
При накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, та вважає накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню з особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, судовий збір в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 249, 251, 252, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на останню адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя С.П. Масло
28 листопада 2024 року