Справа № 345/2218/24
Провадження № 2-о/345/89/2024
28.11.2024 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Сухарник І.І.
присяжних Мартишин М.М., Руско Н.Р.
з участю секретаря судового засідання Рибчук Ю.М.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Опікунська рада виконавчого комітету Калуської міської ради та ОСОБА_3 про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, -
встановив:
на розгляді суду знаходиться вищевказана заява про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення заявника його опікуном.
В судовому засіданні представник заявника адвокат Іванів О.Б. просив залучити до участі у справі як заінтересованих осіб: ОСОБА_4 (сестру особи, яку заявник просить визнати недієздатною), ОСОБА_5 (матір особи, яку заявник просить визнати недієздатною) та ОСОБА_6 (батька особи, яку зявник просить визнати недієздатною). Заявник підтримав дане клопотання.
Щодо залучення по даній справі в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , то заявник та його представник покладаються на розсуд суду.
В судове засідання представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування виконавчого комітету Калуської міської ради не з'явився, однак подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов наступного висновку.
Згідно ч.ч.1,2 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно ч.3 ст.42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до ч. 4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Порядок залучення заінтересованої особи в ЦПК України не врегульований, а відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд при залученні заінтересованої особи керується вимогами статті 53 ЦПК України, що регулює порядок залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог. Крім цього, відповідно до частини 4 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно частини 3 статті 53 ЦПК України, якщо суд при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992. Згідно з частинами першою, другою статті 1 цього Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а статтею 23 цього Закону передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п.10 ч.1ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікун особи, визнаної судом недієздатною.
На підставі ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом.
Пунктом 9 Положення №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.
Згідно до правового висновку Касаційного Цивільного Суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 07 квітня 2020 року у справі № 638/4/19, права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав. Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Враховуючи предмет заяви, а також те, що при ухвалені судом позитивного рішення, заявник ОСОБА_1 , відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», матиме право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, що може вплинути на його права та обов'язки, як військовозобов'язаного, а також на інтереси Держави, суд приходить до висновку про необхідність залучення до розгляду справи у якості заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), як орган, який здійснює призов та мобілізацію осіб у зв'язку із введенням на території України воєнного стану.
Також варто звернути увагу, що згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Судом встановлено, що у ОСОБА_3 є сестра ОСОБА_4 (дружина заявника), яка зареєстрована в АДРЕСА_2 та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , мати ОСОБА_5 , яка проживає разом з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3 , а також батько ОСОБА_6 , житель АДРЕСА_2 .
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про необхідність залучення до розгляду справи у якості заінтересованих осіб - ОСОБА_4 , яка зареєстрована в АДРЕСА_2 та проживає за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_6 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки вони перебувають в тісних родинних відносинах з ОСОБА_3 , щодо якого вирішується питання про встановлення опіки.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 42, 53, 293-294, 259-260, 261, 353, 297, 299 ЦПК України, суд -
постановив:
Залучити до участі в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Опікунська рада виконавчого комітету Калуської міської ради та ОСОБА_3 про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, в якості заінтересованих осіб: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (зареєстрована в АДРЕСА_2 та проживає за адресою: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_6 ( АДРЕСА_2 ).
Повідомити заінтересованим особам про розгляд цивільної справи, і направити копію ухвали суду та заяву з додатками документів, для відома та забезпечення участі (участі представника) у судовому засіданні.
Роз'яснити заінтересованим права і обов'язки заінтересованої особи, визначені ст.ст.42,43,44,46,49,53 ЦПК України, та право подати письмові пояснення.
Розгляд справи відкласти на 02.01.2025 року о 10.30 год. у залі судових засідань Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області, розташованому за адресою: вул. Молодіжна, 10 м. Калуш Івано-Франківська область.
У судове засідання викликати учасників справи.
Копію ухвали надіслати учасникам.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Відповідно до положень ч.2 ст.353 Цивільного процесуального кодексу України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо, скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. (п.4 ч. 5ст. 357 ЦПК України).
Головуючий:
Присяжні: