Рішення від 27.11.2024 по справі 420/28332/24

Справа № 420/28332/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом якого позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) (граничним) максимальним розміром з 20.01.2024 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 20.01.2024 пенсії по інвалідності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ), без застосування обмеження пенсійних виплат (граничним) максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при розрахунку та виплаті пенсії по інвалідності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) з 20.01.2024 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії шляхом не включення сум підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік у розмірі 1500 грн., передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) з 20.01.2024 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік у розмірі 1500 грн., передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) з 20.01.2024 року доплати до пенсії згідно постанови постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», які [дії] викладені у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.08.2024 за №1500-0310-8/132901;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 20.01.2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач є особою з інвалідністю II групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.

ГУ ПФУ в Одеській області здійснив розрахунок пенсії ОСОБА_1 та нарахував пенсію з обмеженням максимальним розміром, а саме при розрахунку з 20.01.2024.

Крім того, з 20.01.2024 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» ГУ ПФУ в Одеській області протиправно зафіксував основний розмір пенсії при розрахунку з 20.01.2024 та не включає до виплати збільшення основного розміру пенсії індексації та протиправно збільшення основного розміру пенсії (25%) залишає на рівні 19343.36 грн.

Після проведення розрахунку від 20.01.2024 ГУ ПФУ в Одеській області протиправно не врахував суми індексації при визначенні розміру підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381.

З аналізу пункту 1 Постанови №1381 вбачається, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни збільшуються на 25 відсотків з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії позивачу з 20.01.2024 повинна розраховуватися виходячи з суми, отриманої з додавання суми основного розміру пенсії та індексацій пенсії за відповідний рік (роки).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» ГУ ПФУ в Одеській області повинен здійснити перерахунок пенсії з 20.01.2024 та нарахувати індексацію у сумі 1500,00 грн.

Дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо встановлення обмеження пенсії максимальним розміром та невключення до виплати збільшення основного розміру пенсії індексації ОСОБА_1 вважає протиправними, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову зазначивши, що підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст.2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства.

Крім того, зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону. Оскільки пенсія по інвалідності ОСОБА_1 призначена після 01.03.2018, то у Головного управління відсутні правові підстави для нарахування щомісячної доплати згідно Постанови № 713.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується: Довідкою до Акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААГ №951760 від 25.03.2025 року; Пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 24.07.2024 року, Посвідченням безтерміновим і дійсним на всій території України серії НОМЕР_2 виданого 24 травня 2024 року, та Посвідченням безтерміновим і дійсним на всій території України серії НОМЕР_3 виданого 05 січня 2024 року.

Молодшого сержанта призваного по мобілізації ОСОБА_3 , колишнього командира відділення управління командира батареї 2 мінометної батареї 2 механізованого батальйону, який з 05 жовтня 2023 року перебував в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_4 , звільненого наказом командира НОМЕР_5 окремої механізованої бригади від 19 січня 2024 року №13-РС з військової служби у відставку відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за підпунктом «б» (за станом здоров'я), з 19 січня 2024 року виключити зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення, з котлового забезпечення виключити з 19 січня 2024 року і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується: Витягом із Наказу Командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 19.01.2024 року за №20.

Відповідно до вищевказаного Витягу із Наказу від 19.01.2024 року за №20: «Вислуга років у Збройних Силах України: загальна - 02 роки 10 місяців 29 діб (календарна військова служба - 02 роки 10 місяців 29 діб, пільгова вислуга - 00 років 00 місяців 00 діб).»

Відповідно до протоколу про призначення пенсії по інвалідності від 20.01.2024 року по пенсійній справі 1501034110 ОСОБА_1 , призначено пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення у сумі 14679,17 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.04.2024 року у розмір пенсії позивача становить 18398,96 грн. (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14679,17грн у розмірі 3669,79 грн.; вид підвищення або надбавки до пенсії: інваліди війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с у сумі 50,00 грн.).

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.06.2024 року у розмір пенсії позивача становить 19343,36 грн. (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14679,17грн у розмірі 3669,79 грн.; вид підвищення або надбавки до пенсії: ІНВАЛІД ВІЙНИ 2 ГРУПИ/ПРИ ВИКОНАННІ ОБОВ'ЯЗКІВ В/С ІНВАЛІД ВІЙНИ 2 ГР. (СТ.7) (з 01 по 30) у сумі 944,40 грн.; інваліди війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с у сумі 50,00 грн.).

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.08.2024 року у розмір пенсії позивача становить 19343,36 грн. (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14679,17грн у розмірі 3669,79 грн.; вид підвищення або надбавки до пенсії: ІНВАЛІД ВІЙНИ 2 ГРУПИ/ПРИ ВИКОНАННІ ОБОВ'ЯЗКІВ В/С ІНВАЛІД ВІЙНИ 2 ГР. (СТ.7) (з 01 по 30) у сумі 944,40 грн.; інваліди війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с у сумі 50,00 грн.).

06 вересня 2024 року представник позивача отримала від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідь на адвокатський запит за вих. №1500-0310-8/132901 від 28.08.2024 року якою повідомлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713) установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону. Оскільки пенсія по інвалідності ОСОБА_1 призначена після 01.03.2018, то у Головного управління відсутні правові підстави для нарахування щомісячної доплати згідно постанови №713».

Позивач вважає протиправними дій відповідача щодо розрахунку та виплаті пенсії по інвалідності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) з 20.01.2024 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії шляхом не включення сум підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік у розмірі 1500 грн., передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та ненарахування та невиплати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 ) з 20.01.2024 року доплати до пенсії згідно постанови постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» протиправними та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, 14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 713.

Згідно з п. 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

На підставі матеріалів справи встановлено, що пенсію позивачу призначено з 20.01.2024 р. по інвалідності, згідно Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. При цьому, як повідомляє пенсійний орган, при призначенні позивачу пенсії основні та додаткові види грошового забезпечення, визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 на дату звільнення зі служби 19.01.2024 року, а не станом на 01.03.2018 р., як помилково стверджує позивач.

За таких обставин суд зауважує, що пенсію позивачу призначено після 01.03.2018. Постановою № 713, як вже зазначено вище, імперативно передбачено, що у разі, коли пенсія особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Даний висновок узгоджується із метою прийняття Постанови № 713, яка полягає у зменшенні диспропорцій в розмірах пенсій, призначених згідно Закон № 2262-ХІІ визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (ст. 13 - пенсія за вислугу років, ст. 21 - пенсія по інвалідності, ст.36 - пенсія в разі втрати годувальника). Вказана диспропорційність у розмірах пенсії усувається шляхом здійснення спірної доплати лише тим пенсіонерам, розмір пенсії яких не переглядався (не перераховувався), або внаслідок такого перерахунку розмір пенсії збільшився на суму меншу від 2000 грн.

За таких обставин суд вважає, що відсутні підстави для здійснення доплати до пенсії позивача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, оскільки пенсію позивачу призначено після 01.03.2018 року.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (в розмірі 1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

На виконання постанов КМУ від 24.02.2023 № 168, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185 Відповідачем не нарахована ОСОБА_1 індексація у розмірі 1500,00 грн.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» від 28.12.2011 № 1381 установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Здійснивши розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024, Відповідач не включив до виплати збільшення основного розміру пенсії індексацію у розмірі 1500 грн.

Відповідач включив до виплати пенсії збільшення основного розміру пенсії 25 % від суми основного розміру пенсії.

Позивач, як особа з інвалідністю внаслідок війни, має право на перерахунок пенсії із урахуванням індексації у розміри 1500,00 грн. збільшеної на 25 відсотків з 01.03.2024.

Таким чином, відповідачем неправомірно розраховано суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови №1381 без урахування індексації, визначеної постановою Уряду від 23.02.2024 №185.

За таких обставин судовому захисту підлягає порушене право позивача на отримання збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови № 1381 з урахуванням індексацій, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром, то така вимога є звернена на майбутнє. В цій частині права позивача не є порушеними, а отже позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, позивач просить стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 стягнути сплачений судовий збір у розмірі 12396,00 грн.

Відповідно до ч.9 ст.139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Вирішуючи питання про визначення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, суд має враховувати складність справи, час витрачений адвокатом на виконання робіт, обсяг наданих послуг та ціну позову.

При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.

На підтвердження витрат на правову допомогу представником наданий договір про надання правової допомоги, платіжну інструкцію на суму та ордер.

Позивач просить відшкодувати за рахунок відповідачів понесені ОСОБА_1 на професійну правничу допомогу у сумі 12396,00 грн.

Враховуючи зміст спірних правовідносин, суд доходить висновку, що вказана справа не відноситься до категорії складних, розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, адвокатом участь в судових засіданнях не приймалася. Судова практика щодо розгляду та вирішення даної категорії справ вже сформована, вивчення законодавчої бази та формування правової позиції не потребували багато часу.

З огляду на правову позицію Верховного Суду наведену у додатковій постанові від 05.09.2019 по справі № 826/841/17 (провадження № К/9901/5157/19), суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат, за наявності заперечень іншої сторони, з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою. Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої постановлено рішення, всі її витрати на правничу допомогу, якщо, керуючись принципом справедливості як одного з основних елементів принципу верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, зважаючи на складність справи, якість підготовленого документа, витрачений адвокатом час тощо, є неспівмірними у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

У додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 по справі №755/9215/15-ц (провадження №14-382цс19) вказано, що при визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).

Відповідач надав до суду заперечення щодо суми витрат на правничу допомогу вважаючи їх неспівмірними предмету позову.

На підставі вищезазначеного, враховуючи часткове задоволення по суті спору позовних ОСОБА_1 , а також надані представником позивача докази на підтвердження здійснення відповідних витрат, суд вважає, шо співмірним розміром судових витрат пов'язаних з витратами на професійну правничу допомогу є 2000 грн. (дві тисячі гривень), які необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 пенсії без урахування збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 на 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексацій пенсії за 2024 рік, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацій пенсії за 2024 рік, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 та з урахуванням збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 на 25% від основного розміру пенсії з урахуванням суми індексацій пенсії за 2024 рік, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, та здійснити виплати, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на правничу допомогу у розмірі 2000 грн..

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко