Справа № 420/24911/24
27 листопада 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст позовних вимог
До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому, просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 з виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року без застосування для визначення розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідності до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких Інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року із використанням для визначення розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
II. Позиція сторін
На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером та перебуває на пенсійному забезпеченні в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі № 420/5325/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 було складено та направлено до ГУ ПФУ довідки № ЮО104842 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023. 03.06.2024 р., про що було повідомлено позивача листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.07.2024 за № 943/15287 та додані копії довідок від 17.06.2024 № ЮО104842. Однак, позивач не погоджується з розрахунком сум грошового забезпечення, оскільки вважає, що при складанні довідок відповідач мав застосувати саме розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, тобто 2102,00 грн. на 01.01.2020 року, 2270,00 грн. на 01.01.2021 року, 2481,00 грн. на 01.01.2022 року, 2684,00 грн. на 01.01.2023 року, а не зі застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розміру 1762 гривні.
Відповідач не скористався правом у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому ухвали суду від 09.08.2024 року про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву, примірник якої доставлено до електронного кабінету відповідача 12.08.2024 року, що підтверджується відповідною довідкою, наявної в матеріалах справи (а.с. 18 зв).
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 09.08.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За даними КП « ДСС» рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року по справі № 420/5325/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, станом на 01.01.2021 року, станом на 01.01.2022 року та станом 01.01.2023 року, у відповідності до ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року.
03.06.2024 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виконання рішення суду по справі № 420/5325/24, а саме: підготувати та надіслати довідки про розмір грошового забезпечення до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року, 01.01.2023 року та 01.01.2024 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024 рік на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, та з обов?язковим зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням нових розмірів встановлених окладів, на рівні що застосовувались, для здійснення перерахунку пенсії відповідно з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, (надбавки, доплати, підвищення) та щомісячної премії у розмірі 390 %, визначеному у Додатку 2 до окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року №2683/3, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02. 2023 та з 01.02.2024 року.(а.с.6).
22.07.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 листом № 943/15287 повідомив позивача, що відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі № 420/5325/23 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області направлено довідки від 17.06.24 № ЮО104842 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року та 01.01.2023. (а.с.7).
Так, на виконання даного судового рішення, 17.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 видані ОСОБА_1 довідки № ЮО104842 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, станом на 01.01.2021 року, станом на 01.01.2022 року та станом на 01.01.2023 року за посадою заст.ком. з тилу-нач. тилу окр механізованої бригади, яку він займав на день звільнення зі служби, за якими, зокрема,
- станом на 01.01.2020 посадовий оклад 38 тарифний розряд - 8 410,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1680,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 4540,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 65% - 7973,55 грн., надбавка за таємність 10% - 705,00 грн., за класну кваліфікацію 5% - 352,50, премія 35 % -2467,00 грн. ( а.с. 8)
- станом на 01.01.2021 посадовий оклад 38 тарифний розряд - 9080,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1820,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 4905,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 65% - 7973,55 грн., надбавка за таємність 10% - 705,00 грн., за класну кваліфікацію 5% - 352,50, премія 35 % -2467,00 грн. ( а.с. 9);
- станом на 01.01.2022 посадовий оклад 38 тарифний розряд - 9920,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1990,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 5359,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 65% - 7973,55 грн., надбавка за таємність 10% - 705,00 грн., за класну кваліфікацію 5% - 352,50, премія 35 % -2467,00 грн. ( а.с.10);
- станом на 01.01.2023 посадовий оклад 38 тарифний розряд - 10740,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 2150,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 5800,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 65% - 7973,55 грн., надбавка за таємність 10% - 705,00 грн., за класну кваліфікацію 5% - 352,50, премія 140 % -9870,00 грн.
Вважаючи, що при складанні вищевказаних довідок відповідачем вчинено протиправні дії, які полягають у не застосуванні розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, при обчисленні основних та додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що:
- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина третя статті 51 Закону № 2262-XII);
- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року № 2011-XII (надалі за текстом - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема, -
- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII );
- грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. (ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII).
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою зокрема
- затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів....., додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатками № 1- № 16 ( пункт 1 Постанови № 704);
- установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. ( пункт 2 Постанови № 704);
- надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою. ( підпункт 1 пункту 5 Постанови №704)
Відповідно до ст.9 Закону №2011-XII, Постанови № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено, зокрема
- грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги. ( пункт 2 розділу I Порядку № 260)
- військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. ( пункт 1 розділу VI Порядку № 260)
- розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. ( абзаци перший, третій, четвертий пункту 2 розділу VI Порядку № 260)
- військовослужбовцям, які мають присвоєну в установленому порядку класну кваліфікацію, займають посади і виконують службові обов'язки за спеціальністю, щомісяця виплачується надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу. ( пункт 1 розділу VIII Порядку № 260)
- військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів. ( пункт 1 Розділу ХІ Порядку № 260)
- розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації. ( пункт 2 Розділу ХІ Порядку № 260)
- командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. ( пункт 1 розділу ХVІ Порядку № 260)
- розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. ( абзац перший пункту 2 розділу ХVІ Порядку № 260)
- виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків. (пункт 3 розділу ХVІ Порядку № 260)
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), яким визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1 в редакції Постанови КМ №103 від 21.02.2018 року).
VI. Оцінка суду.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України, якому законодавчо надано право як на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, так і розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності застосування ІНФОРМАЦІЯ_2 у виданих довідках про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р., станом на 01.01.2022 р. та станом на 01.01.2023 р. для перерахунку його пенсії, прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1 762,00 грн., який на думку позивача, повинен відповідати розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, тобто у розмірі 2102,00 грн. станом на 01.01.2020 року, у розмірі 2270,00 грн. станом на 01.01.2021 року, у розмірі 2481,00 грн. станом на 01.01.2022 року, у розмірі 2684,00 грн. станом на 01.01.2023 року.
Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує наступне.
Як зазначалось вище, спірні довідки № ЮО104842 від 17.06.2024 були складені на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року по справі № 420/5325/24, яким серед іншого, зобов'язано було ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2020 року, 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року та 1 січня 2023 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Так, прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року складає 2 102,00 грн,
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2021 року складає 2270,00 грн.,
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2022 року складає 2481,00 грн.,
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2023 року складає 2684,00 грн.
Згідно додатку № 1 до постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 « Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» при тарифному розряді 38 тарифний коефіцієнт складає 4. Примітка: посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.
Згідно додатку № 14 до постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» при військовому (спеціальне) званні - підполковник тарифний коефіцієнт складає 0,8. Примітка: оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.
Згідно додатку № 16 до постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 « Розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу» при вислузі років від 20 до 25 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням складає 45% .
Враховуючи, що сторонами по справі не заперечується розміри тарифного коефіцієнту посадового окладу позивача - 38, тарифного коефіцієнту за військовим (спеціальним) званням ( підполковник) - 0,8 та надбавки за вислугу років 45 %, то з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а саме,
- станом на 01.01.2020 року посадовий оклад повинен складати 8 408,00 грн. ( 2102,00*4), оклад за військовим званням (підполковник) - 1 680,00 грн. ( 2102*0,8), надбавка за вислугу років 4539,60 грн. ( 8408,00+1680,00 *45%),
- станом на 01.01.2021 року посадовий оклад повинен складати 9080,00 грн. ( 2270,00*4), оклад за військовим званням (підполковник) - 1 816,00 грн. ( 2270,00*0,8), надбавка за вислугу років 4903,20 грн. ( 9080,00+1816,00 *45%),
- станом на 01.01.2022 року посадовий оклад повинен складати 9924,00 грн. ( 2481,00*4), оклад за військовим званням (підполковник) - 1 980,00 грн. ( 2481,00*0,8), надбавка за вислугу років 5356,80 грн. ( 9924,00+1980,00 *45%),
- станом на 01.01.2023 року посадовий оклад повинен складати 10736,00 грн. ( 2684,00*4), оклад за військовим званням (підполковник) - 2150,00 грн. ( 2684,00*0,8), надбавка за вислугу років 5798,70 грн. ( 10736,00+2150,00 *45%).
З огляду на вищевказане, спростовуються доводи позивача в частині не застосування відповідачем при розрахунку основних щомісячних видів грошового забезпечення розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня відповідного календарного року, а відтак у цій частині позову слід відмовити.
Разом з тим, дослідивши зміст спірних довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 № ЮО104842 від 17.06.2024 року, судом встановлено, арифметичні помилки ( розбіжності у сумах) при розрахунку відповідачем розмірів посадового окладу та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2020 року, при розрахунку розмірів окладу за військовим званням (підполковник) та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2021 року, при розрахунку розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням (підполковник) та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2022 року, при розрахунку розмірів посадового окладу та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2023 року відповідно до вищевказаних положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704.
Щодо доводів позивача в частині не застосування відповідачем при розрахунку додаткових видів грошового забезпечення ( надбавки за особливості проходження служби, за таємність, надбавки за класну кваліфікацію) та премії розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня відповідного календарного року, то суд враховує наступне.
Як зазначалось вище, за положеннями Порядку № 260 розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. ( пункт 1 розділу VI цього Порядку); розмір надбавки за таємність розраховується від розміру посадового окладу ( пункт 2 розділу ХІ цього Порядку №260), розмір надбавки за кваліфікацію у грошовому виразі визначається у відсотках від розміру посадового окладу. ( пункт 1 розділу VIII цього Порядку).
При цьому, суд зауважує, що сторонами по справі не заперечується, що відсотковий показник надбавки за особливості проходження служби позивача становить 65 відсотків, який обчислюється з урахуванням таких складових, як посадовий оклад, оклад за військовим званням (підполковник), надбавка за вислугу років, а відтак надбавка за особливості проходження служби:
- станом на 01.01.2020 року у грошовому виразі повина складати 9507,94 грн. ( 8 408,00+ 1 680,00 +4539,60*65%)
станом на 01.01.2021 року у грошовому виразі повина складати 10269,48 грн. ( 9080,00 + 1 816,00 +4903,20 *65%)
- станом на 01.01.2022 року у грошовому виразі повина складати 11 219,52 грн. ( 9924,00+ 1 980,00 +5356,80 *65%)
- станом на 01.01.2023 року у грошовому виразі повина складати 12145,06 грн. ( 10736,00+ 2150,00 +5798,70 *65%)
Разом з тим, дослідивши зміст спірних довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 № ЮО104842 від 17.06.2024 року, судом встановлено, що надбавка за особливості проходження служби, виходячи з 65 відсотків, у грошовому виразі станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р., станом на 01.01.2022 р. та станом на 01.01.2023 р. складає 7 973,55 грн.
При цьому, перевіривши порядок обчислення вказаної надбавки в сумі 7973,55 грн., суд констатує факт застосування відповідачем прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня 2018 календарного року, а саме 1760,00 грн., при обчислені розміру посадового окладу та окладу за військовим званням (підполковник), а саме, посадовий оклад (1762,00 *4 = 7048,00) + оклад за військовим званням (підполковник) ( 1762,00 *0,8 = 1410,00) + надбавка за вислугу років (7048,00+ 1410,00*45%= 3806,10).
Щодо надбавки за таємність, то Положенням про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414, передбачено, особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації, зокрема, відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Як зазначалось вище розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації. (п. 2 Розділу ХІ Порядку №260.
При цьому, не є спірним відсотковий його показник - 10 відсотків, який обчислюється з урахуванням розміру посадового окладу, а тому розмір надбавки за таємність станом
на 01.01.2020 року у грошовому виразі повинен складати 840,80 грн. ( 8408,00*10%)
на 01.01.2021 року у грошовому виразі повинен складати 908,00 грн. ( 9080,00*10%)
на 01.01.2022 року у грошовому виразі повинен складати 992,40 грн. ( 9924,00*10%)
на 01.01.2023 року у грошовому виразі повинен складати 1073,60 грн. ( 10736,00*10%)
Проте, у спірних довідках ІНФОРМАЦІЯ_4 № ЮО104842 від 17.06.2024 року, надбавка за таємність, виходячи з 10 відсотків, у грошовому виразі станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р., станом на 01.01.2022 р. та станом на 01.01.2023 р. складає 705,00 грн.
Відповідачем не надано пояснень щодо порядку обчислення суми вказаної надбавки, при цьому, суд зауважує, що відповідачем протиправно застосований прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня 2018 календарного року, а саме 1762,00 грн., у складі розміру посадового окладу (7048 грн. (1762,00 *4)* 10% =704,80 грн. з округленням 705,00 грн.
Щодо грошового виразу надбавки за кваліфікацію, то не є спірним відсотковий його показник - 5 відсотків, який також обчислюється з урахуванням розміру посадового окладу.
Відтак, розмір надбавки за кваліфікацію станом на 01.01.2020 р. у грошовому виразі повинен складати 420,40 грн. ( 8408,00*5%), станом на 01.01.2021 р. у грошовому виразі повинен складати 454,00 грн. ( 9080,00*5%), станом на 01.01.2022 р. у грошовому виразі повинен складати 496,20 грн. ( 9924,00*5%), станом на 01.01.2023 р. у грошовому виразі повинен складати 536,80 грн. ( 10736,00*5%)
Проте, у спірних довідках ІНФОРМАЦІЯ_4 № ЮО104842 від 17.06.2024 року, надбавка за кваліфікацію, виходячи з 5 відсотків, у грошовому виразі станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р., станом на 01.01.2022 р. та станом на 01.01.2023 р. складає 352,50 грн.
Відповідачем не надано пояснень щодо порядку обчислення суми вказаної надбавки, при цьому, суд зауважує, що відповідачем протиправно застосований прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня 2018 календарного року, а саме 1762,00 грн., у складі розміру посадового окладу (7048 грн. (1762,00 *4)* 5 % =352,40 грн.
Щодо розміру премії, визначеної у спірних довідках, то суд вказує про таке.
Як зазначалось вище, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.( абзац перший пункту 2 розділу ХVІ Порядку № 260)
Тобто, відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.
Як вбачається зі спірних довідок №ЮО104842 від 17.06.2024, то премія, виходячи з 35 відсотків, у грошовому виразі станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р., станом на 01.01.2022 р. та станом на 01.01.2023 р. складає 2467,50 грн.
Відповідачем не надано пояснень щодо порядку обчислення премії у вказаній сумі, при цьому, суд зауважує, що при її обчисленні відповідачем протиправно застосований прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня 2018 календарного року, а саме 1762,00 грн., у складі розміру посадового окладу (7048 грн. (1762,00 *4)*35 % =2466,80 грн.
З огляду на вищевказане, доводи позивача в частині протиправного не застосування відповідачем при розрахунку додаткових видів грошового забезпечення ( надбавки за особливості проходження служби, за таємність, надбавки за класну кваліфікацію) та премії розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня відповідного календарного року, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача щодо визначення у підготовлених та направлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідках № ЮО104842 від 17.06.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2020 року, на 1 січня 2021 року, на 1 січня 2022 року та на 1 січня 2023 року для перерахунку його пенсії розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з арифметичними помилками, а також визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року в сумі 1762,00 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 23 частини 1 статі 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2020 року, 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року та 1 січня 2023 року з виправленими відомостями щодо розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії у грошовому виразі, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
VII. Висновок суду
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено судом, при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн., що підтверджується платіжним документом, який міститься в матеріалах цієї справи (а.с.1).
Оскільки предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 у справі №620/1116/20.
З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір у 1211,20 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення у підготовлених та направлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідках № ЮО104842 від 17.06.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2020 року, на 1 січня 2021 року, на 1 січня 2022 року та на 1 січня 2023 року для перерахунку його пенсії розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з арифметичними помилками, а також визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року в сумі 1762,00 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2020 року, 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року та 1 січня 2023 року з виправленими відомостями щодо розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії у грошовому виразі, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна