26 листопада 2024 рокусправа № 380/16615/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, м.Запоріжжя, проспект Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Андрея Митрополита, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:
-визнати протиправним рішення від № 913080193911 від 25.07.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області і скасувати його;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийняти рішення про перерахунок позивачу щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-11042/24 від 11.07.2024 в розмірі 88 (вісімдесят вісім) відсотків суддівської винагороди;
-зобов'язати Головне управління ПФ України в Львівській області здійснити позивачу виплату щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці в розмірі 88 (вісімдесят вісім) відсотків суддівської винагороди згідно з довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-11042/24 від 11.07.2024 починаючи з 01.01.2024, з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він є суддею у відставці та отримує щомісячне довічне грошове утримання відповідно до статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі №380/3788/24 складено довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024. Позивач звертався до органів Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі вказаної довідки. За принципом екстериторіальності вказану заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Однак, йому було відмовлено у такому перерахунку. Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою від 02.08.2024 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подав відзив на позовну у якому зазначає, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці. Позивач 18.07.2024 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою №5571 про перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, надавши довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області №04-11042/24 від 11.07.2024 станом на 01.01.2024. За принципом екстериторіальності заяву позивача №5571 із урахуванням довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області №04-11042/24 від 11.07.2024, було розглянуто відповідачем-1 та рішенням від 25.07.2024 №913080193911 відмовлено позивачу у перерахунку його щомісячного довічного грошового. Так як з 18.02.2020 порядок визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці регулюється статтею 142 Закону «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII (далі - Закон №1402), згідно з якою розмір щомісячного довічного грошового утримання не залежить від факту проходження суддею кваліфікаційного оцінювання або призначення на посаду судді за результатами конкурсу. Питання щодо перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці вирішується відповідно до норм частини 4 статті 142 Закону №1402 - у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Згідно ч.4 ст.142 Закону №1402 перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працю на відповідні посаді. Відповідно до п.4 Розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №200/14891 зі змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду №7-2 від 09.02.2023 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок. Розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді на 2024 рік визначається Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-IX. Отже, з 01.01.2024 розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 грн. З аналізу зазначених норм вбачається, що законодавством визначено прожитковий мінімум працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, як окремому розмірі, який не співпадає з прожитковим мінімумом працездатних осіб. Положення ст.7 Закону №3460-IX є чинними, неконституційними не визнані, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами. Отже, змін розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді з 2020 року не відбулось, а тому правові підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області №04-11042/24 від 11.07.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі в розмірі 3028,00 грн відсутні. На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області, є суддею у відставці та отримує довічне грошове утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області 17.03.2020 видало ОСОБА_1 довідку №375 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.15), в котрій вказано: розмір суддівської винагороди, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; - правову підставу видання цієї довідки: Закон України «Про судоустрій і статус суддів», Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020.
ОСОБА_1 13.05.2020 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.95), до якої додав довідку №375 від 17.03.2020.
ГУ ПФУ у Львівській області за заявою ОСОБА_1 15.05.2020 прийняло рішення №1915, відмовило заявнику у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці. Відмова ґрунтується на таких мотивах: - рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020 (яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 25 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІ) не визначений порядок його виконання; - питання проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці може бути розглянуто при збільшенні розміру суддівської винагороди після набрання чинності згаданим рішенням Конституційного Суду України.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі №380/5137/20 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення №1912 від 15.05.2020, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із його заявою від 13.05.2020. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) як судді у відставці перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Донецькій області №375 від 17.03.2020, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.
На підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 та відповідно до довідки ТУ ДСА України у Донецькій області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 375 від 17.03.2020 позивачу проведено перерахунок суддівської винагороди з 19.02.2020 у відповідності з рішенням Конституційного суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020.
Щомісячне грошове утримання ОСОБА_1 обчислено у розмірі 78 % грошового утримання судді та становить 83617,56 грн. з врахуванням загального страхового стажу 45 років 01 місяць 03 днів, у т.ч. спеціального стажу, що дає право на щомісячне грошове утримання суддям у відставці - 34 роки 08 місяців 21 день, а саме позивачу зараховано до спеціального стажу, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці період роботи з 11.04.1976 по 31.12.2010 на посаді судді Гірницького районного суду м. Макіївки
26.05.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про врахування до стажу роботи на посаді судді: роботу слідчим прокуратури Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 14 грудня 1970р. по 09 листопада 1971р.; строкову військову службу в Радянській армії за період з 16 листопада 1971р. по 03 листопада 1972р.; роботу помічником прокурора Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 28 листопада 1972р. по 27 червня 1973р.; роботу помічником прокурора Ц-міського району м. Макіївки Донецької області з 28 червня 1973р. по 12 грудня 1973р.; роботу прокурором відділу по надзору за розглядом в судах кримінальних справ прокуратури Донецької області з 13 грудня 1973 року по 12 квітня 1976 р. та здійснення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання згідно довідки ТУ ДСА України у Донецькій області № 104-997 від 05.05.2021 станом на 19.02.2020.
Рішенням №913080193911 від 28.05.2021 відповідач відмовив позивачу у перерахунку, посилаючись на те, що після прийняття рішення Конституційним судом України 18.02.2020 будь-яких змін розміру складових суддівської винагороди судді який працює на відповідній посаді не відбулось.
Листом від 22.06.2021 № 7533-6355/3-52/8-1300/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що зарахування періодів перебування на строковій службі та роботи слідчим прокуратури, помічником прокурора, прокурором до суддівського стажу Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VІІІ не передбачено.
Не погодившись рішенням відповідача щодо визначення розміру довічного грошового утримання судді у відставці та не врахування усього наявного у нього стажу роботи, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, позивач звернувся до суду.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2021 у справі №380/10696/21 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області №913080193911 від 28.05.2021р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Визнано протиправними дій ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу роботи на посаді судді: роботу слідчим прокуратури Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 14 грудня 1970р. по 09 листопада 1971р.; строкову військову службу в Радянській армії за період з 16 листопада 1971р. по 03 листопада 1972р.; роботу помічником прокурора Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 28 листопада 1972р. по 27 червня 1973р.; роботу помічником прокурора Ц-міського району м. Макіївки Донецької області з 28 червня 1973р. по 12 грудня 1973р.; роботу прокурором відділу по нагляду за розглядом в судах кримінальних справ прокуратури Донецької області з 13 грудня 1973 року по 12 квітня 1976р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посаді судді: роботу слідчим прокуратури Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 14 грудня 1970р. по 09 листопада 1971р. - 10 місяців 27 днів; строкову військову службу в Радянській армії за період з 16 листопада 1971р. по 03 листопада 1972р. - 11 міс. 18 днів; роботу помічником прокурора Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 28 листопада 1972р. по 27 червня 1973р. - 7 місяців; роботу помічником прокурора Ц-міського району м. Макіївки Донецької області з 28 червня 1973р. по 12 грудня 1973р. - 5 міс. 15 днів; роботу прокурором відділу по нагляду за розглядом в судах кримінальних справ прокуратури Донецької області з 13 грудня 1973 року по 12 квітня 1976 р. - 2 роки 4 місяці. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020 з врахуванням його стажу роботи, який дає право на відставку: слідчим прокуратури Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 14 грудня 1970р. по 09 листопада 1971р.; помічником прокурора Совєтського району м. Макіївки Донецької області з 28 листопада 1972р. по 27 червня 1973р.; помічником прокурора Ц-міського району м. Макіївки Донецької області з 28 червня 1973р. по 12 грудня 1973р.; прокурором відділу по нагляду за розглядом в судах кримінальних справ прокуратури Донецької області з 13 грудня 1973 року по 12 квітня 1976 р. та строк проходження військової служби за період з 16 листопада 1971р. по 03 листопада 1972р., та довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої ТУ ДСА України у Донецькій області № 04-997 від 05.05.2021 станом на 19.02.2020 і фактично виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
На підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2021 та відповідно до довідки ТУ ДСА України у Донецькій області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 04-997 від 05.05.2021 позивачу проведено перерахунок суддівської винагороди з 19.02.2020.
03.01.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив надіслати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 із застосуванням регіонального показника.
Листом від 07.02.2024 № 05-321/24 відповідач повідомив позивача, що відсутні правові підстави для надання довідки для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із розміром суддівської винагороди, зазначеного у зверненні.
У листі відповідач покликається на те, що відповідно до статті 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статує суддів» суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування Його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Статтею 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-1Х «Про Державний бюджет України на 2021 рік», Закону України від 02.12.2021 № 1928-1Х «Про Державний бюджет України на 2022 рік», Закону України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» та Закону України від 09.11.2023 № 83460-1Х «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що у 2021-2024 роках прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, з 1 січня складає 2102 грн. Таким чином з 01.01.2021 суддівська винагорода суддів місцевих судів відповідно до діючого законодавства обраховується від розміру посадового окладу судді, який складає 63060 грн., а доплати обчислюються від цього розміру посадового окладу.
Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з позовом.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі №380/3788/24 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в зв'язку з змінами прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2024 року, виходячи з базового посадового окладу судді місцевого суду, визначеного на підставі частини другої ст. 130 Конституції України, п.1 ч. 3, п. 1 ст. 4 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028 гривень. Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з базового посадового окладу судді місцевого суду, визначеного на підставі частини другої ст. 130 Конституції України, п. 1 ч. 3, п. 1 ст. 4 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028 гривень. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі №380/3788/24 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області складена довідка від 11.07.2024 №04-11042/24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 станом на 01.01.2024.
Згідно з цією довідкою розмір суддівської винагороди, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 179863,20 грн, у т.ч. посадовий оклад - 99924,00 грн, доплата за вислугу років (80%) - 79939,20 грн.
18.07.2024 позивач звернувся через територіальний орган Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2024 на підставі такої довідки.
За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
За результатами розгляду було прийнято рішення від 25.07.2024 № 913080193911, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило у здійсненні перерахунку. В зазначеному рішенні вказано, що у 2024 році відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України за 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-ІХ встановлено мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 01 січня 2024 року в розмірі 2102 гривні, тобто на рівні січня 2020 року. За таких обставин прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведені перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до статті 142 Закону України «Про судоустрій та статус судді».
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд є Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).
Відповідно до частини 3 статті 142 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Згідно з частинами 4, 5 статті 142 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 130 Конституції України передбачено, що Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.
Розмір винагороди судді встановлюється Законом про судоустрій.
Аналогічні положення закріплені частиною 1 статті 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII, згідно з якої суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
У частинах 2, 3 статті 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII передбачається, що суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:
1) вислугу років;
2) перебування на адміністративній посаді в суді;
3) науковий ступінь;
4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Таким чином, Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» закріплюються правові положення щодо способу визначення розміру суддівської винагороди, а саме встановлення розміру винагороди законом про судоустрій.
Разом із цим розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 46 Конституції України визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження тощо наведено у Законі України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 №966-XIV.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України від 15.07.1999 №966-XIV, прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Також, у цій статті Закону передбачається, що прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
У змісті наведеної норми Закону України від 15.07.1999 №966-XIV закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення відносно яких визначається прожитковий мінімум.
Статтею 4 Закону України від 15.07.1999 №966-XIV передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Відповідно, Законом №966-XIV не визначено такого виду прожиткового мінімуму, як «прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді». При цьому, судді Законом №966-XIV не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
Натомість, відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - становить 2270 гривень, а працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні. Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - становить 3028 гривні, а працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні.
Слід зазначити, що зміни до Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII в частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у спірному періоді, а також в Закон України від 15.07.1999 №966-XIV щодо визначення прожиткового мінімуму, не вносилися.
Тому, для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня календарного року, з метою визначення суддівської винагороди відсутні законні підстави.
Отже, Законом України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року. Указана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій.
Аналогічні висновки щодо обчислення суддівської винагороди (обрання розрахункової величини прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року) сформовані у постановах Верховного Суду від 10 листопада 2021 року по справі №400/2031/21, від 30 листопада 2021 року по справі №360/503/21.
Суд зазначає, що відповідно до вимог статті 129-1 Конституції України, статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Більш того, суд враховує, що правові норми Порядку № 7-2 та Порядку № 22-1 не наділяють повноваженнями територіальні органи Пенсійного фонду України на ревізування складових довідки про розмір суддівської винагороди для визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зазначене свідчить, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізький області № 913080193911 від 25.07.2024 щодо відмови у перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11.07.2024 за №04-11042/24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на обставини того, що розгляд заяви позивача здійснювався саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, то підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії щодо проведення перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання у суду відсутні.
Таким чином, порушене право позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 01.01.2024 здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11.07.2024 за №04-11042/24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Разом з тим, на час виникнення спірних відносин у цій справі, право на щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, його розмір, а також його перерахунок врегульовано положеннями статті 142 Закону № 1402-VIII, частиною 4 якої передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Водночас, частиною 3 статті 142 цього Закону визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
За такого правового регулювання, на переконання суду до відносин з визначення відсоткового значення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці при проведенні його перерахунку відповідно до частини четвертої статті 142 Закону № 1402-VIII повинні застосовуватись виключно норми цього Закону.
Отже, для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді за правилами частини 4 статті 142 Закону № 1402-VIII у формулі його обрахунку має застосуватись розмір відсоткового значення суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, визначений частиною третьою цієї норми.
Аналогічна правова позиція, викладена Верховним Судом у справах з подібними правовідносинами, зокрема: у постановах від 24.09.2021 у справі № 620/5437/20, від 11.10.2021 у справі № 160/10640/20, від 15.02.2022 у справі № 340/161/21 та від 02.08.2022 у справі № 620/6361/20, від 11.04.2023 у справі № 200/8353/20-а та від 09.05.2023 у справі № 580/112/21, від 21.09.2023 у справі № 340/645/21, від 09.11.2023 у справі № 340/5809/20.
Також у вказаних вище постановах Верховний Суд дійшов наступного висновку: «Крім того, слід звернути увагу, що перерахунок грошового утримання судді у відставці, виходячи із розміру відсоткового значення, визначеного частиною третьої статті 141 Закону № 2453-VI від заробітної плати працюючого судді, ставить діючих суддів та суддів, які вийшли у відставку за Законом № 1402-VIII, у нерівне становище з тими суддями, які вийшли у відставку за Законом № 2453-VI, що не відповідає базовому принципу єдності статусу суддів, який означає однаковий підхід до встановлення рівня матеріального забезпечення судді».
Суд звертає увагу, що відповідно до усталеної практики Верховного Суду у подібних правовідносинах, згідно якої, встановивши відсутність на час звернення позивача до суду спору щодо відсоткового розміру щомісячного довічного грошового утримання, суд не вдається до надання правової оцінки питанню, який відсотковий розмір має застосовуватись пенсійним органом при здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 23.02.2024 по справі №520/10429/2020, від 20.02.2024 по справі №520/9440/2020 висловлював правову позицію про те, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про здійснення перерахунку, виходячи з певного відсоткового розміру від суддівської винагороди працюючого судді, з огляду на те, що це не було предметом та мотивом відмови, отже, не є предметом судової ревізії, оскільки виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі, та належним способом захисту прав позивача у такому випадку є саме зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі поданої ним довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідачем взагалі не було здійснено перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11.07.2024 за №04-11042/24.
Суд звертає увагу, що будь-якого рішення щодо неврахування певних складових грошового забезпечення відповідачі не приймали.
Враховуючи положення ст.2 КАС України, судовому захисту підлягають тільки порушені права.
Таким чином, права позивача в цій частині не порушені, отже вимоги позивачки є передчасними та задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача 2 здійснити виплату перерахованого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01.01.2024 з урахуванням фактично виплачених сум, суд звертає увагу, що виплата перерахованого довічного грошового утримання судді у відставці є наслідком проведення відповідного перерахунку, який тільки має відбутись на виконання цього рішення суду.
Отже, на стадії ухвалення рішення щодо спірних правовідносин у цій справі у суду відсутні підстави вважати, що права позивача у цій частині будуть порушенні у майбутньому.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Судові витрати не розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 242-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, м.Запоріжжя, проспект Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Андрея Митрополита, 10, код ЄДРПОУ 13814885)про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №913080193911 від 25.07.2024 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 з 01.01.2024 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11.07.2024 за №04-11042/24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.