Рішення від 27.11.2024 по справі 380/16737/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 рокусправа № 380/16737/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з січня 2012 по лютий 2021 року з урахуванням довідки про заробітну плату з 01.04.2024 №445;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 20.06.2024, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з січня 2012 по лютий 2021 року з урахуванням довідки про заробітну плату з 01.04.2024 №445;

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо не зарахування періодів з 03.10.2012 по 31.05.2016 та з 01.06.2016 по 28.01.2021 на посаді гірничого диспетчера до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 20.06.2024 зарахувавши періоди з 03.10.2012 по 31.05.2016 та з 01.06.2016 по 28.01.2021 на посаді гірничого диспетчера до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 N 345-VI.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що згідно з записами в трудовій книжці працював з 03.10.2012 по 31.05.2016 та з 01.06.2016 по 13.05.2022 до на посаді гірничого диспетчера до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зазначає, що звернувся до відповідача із заявою щодо зарахування періодів роботи та здійснення перерахунку пенсії із урахуванням довідки №445 від 01.04.2024. Листом від 04.07.2024 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку та посилався на рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №380/26910/23, що є протиправним, так у вищезазначеній справі не досліджувалась довідка про заробітну плату на території росії. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом. Просить позов задовольнити повністю..

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 6 серпня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що згідно абзацу 1 частини 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Пільговий стаж роботи, це період страхового стажу протягом якого особа була зайнята на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Зазначає, що періоди роботи в російській федерації з 12.11.1996 по 20.04.1998, з 21.04.1998 по 03.09.2001, з 11.02.2002 по 23.05.2002, з 27.11.2003 по 15.01.2006 зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 при призначенні пенсії (03.07.2008 дата призначення пенсії). Стаж набутий на території будь-якої з держав - учасниць вищезазначеної Угоди за цей період, враховувався лише для призначення пенсії. Угода не передбачала будь-яких перерахунків пенсій. Також вказує, що стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України від 16.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» становить 8 років 11 місяців 18 днів, таким чином у позивача відсутнє право на обчислення пенсії з урахуванням положень ст. 8 Закону № 345. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 03.07.2008 та отримує пенсію за віком на пільгових умова

9.10.2023 позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 № «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності документи ОСОБА_1 про перерахунок пенсії розглядалися та відповідно рішення про відмову у проведенні перерахунку від 11.10.2023 приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Позивач не погодившись з прийнятим рішенням органів Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду з позовною заявою від 02.11.2023.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 380/26910/23 за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №913050153538 від 11.10.2023 щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні позивачу стажу роботи за період трудової діяльності в російській федерації з 29.01.2010 по 11.01.2011, з 06.06.2011 по 18.12.2011, з 19.12.2011 по 31.08.2012, з 03.10.2012 по 13.05.2022, та провести перерахунок пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати до загального трудового (страхового) стажу період трудової діяльності в російській федерації з 29.01.2010 по 11.01.2011, з 06.06.2011 по 18.12.2011, з 19.12.2011 по 31.08.2012, з 03.10.2012 по 13.05.2022, та провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 29.01.2010; визнання протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №913050153538 від 11.10.2023 щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні позивачу стажу роботи за період трудової діяльності в російській федерації з 29.01.2010 по 11.01.2011, з 06.06.2011 по 18.12.2011, з 19.12.2011 по 31.08.2012, з 03.10.2012 по 13.05.2022, та проведення перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до загального трудового (страхового) стажу період трудової діяльності в російській федерації з 29.01.2010 по 11.01.2011, з 06.06.2011 по 18.12.2011, з 19.12.2011 по 31.08.2012, з 03.10.2012 по 13.05.2022, та провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 29.01.2010.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 у справі №380/26910/23 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Позивач звернувся до Головного управління із заявою від 20.06.2024, у якій просить зарахувати до страхового стажу періоди роботи з січня 2012 по лютий 2021 року відповідно до довідки про заробітну плату з 01.04.2024 №445 та зарахувати до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті періоди роботи з 03.10.2012 по 31.05.2016 та з 01.06.2016 по 31.01.2021.

За результатами розгляду заяви Головне управління скерувало відповідь від 04.07.2024 № 16923-17716/А-52/8-1300/24, у якій повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії та додатково повідомлено про вже прийняте рішення у справі №380/26910/23.

Вважаючи поведінку відповідача такою, що порушує його право на перерахунок пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Частиною четвертою статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

У статті 1 вказаного Закону надано визначення термінів «страховий стаж» та «застрахована особа».

Страховий стаж - страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що перерахунок пенсії проводиться за умов, що фізична особа є застрахованою, продовжувала працювати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та за наявності страхового стажу не менше як 24 місяці.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, яка підписана та набрала чинності 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. Розмір пенсії за Угодою обчислюють із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

З даного приводу, суд зауважує, що закон не має зворотної дії в часі. До того ж не зарахування стажу роботи чи розмірів заробітної плати в період чинності міжнародної угоди осіб, які працювали за межами України, у зв'язку з денонсацією угоди щодо пенсійного забезпечення з державами, - є неприпустимим, оскільки є порушенням правої визначеності як складового аспекту принципу верховенства права. Так, працюючи за межами України, за умови чинності в період роботи міжнародних договорів між Україною та російською федерацією, фізична особа мала легітимні очікування щодо визнання Україною її трудового стажу та заробітку, здобутого на території російської федерації, для встановлення права на пенсію.

Разом з тим, необхідно також звернути увагу, що Верховний Суд України у постанові від 25.11.2014 у справі № 21-457а14 дійшов висновку, що зазначені положення Угоди, гарантуючи захист прав громадян у сфері пенсійного забезпечення, стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку та передбачають, що пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Стаж, набутий на території будь-якої з держав - учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються лише при призначенні пенсії.

Відповідні правові висновки також підтримані Верховним Судом в постановах від 13.02.2020 у справі №686/17914/16-а, від 27.02.2018 у справі №361/4899/17, від 12.06.2018 у справі №686/4998/15-а, від 31.10.2018 у справі №459/955/15-а, а також від 14.09.2022 у справі №569/17489/16-а.

При цьому, відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 10 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є, зокрема: громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою вказаної статті визначено, що особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року. Таким чином, громадяни України, які працюють за межами України, мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування шляхом укладення відповідного договору та сплати ними єдиного внеску.

Частиною першої статті 12 Закону №1058-IV, серед іншого, передбачено, що громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Виходячи з наведеного, перерахунок пенсії громадянам України, які працюють за межами України, відповідно до положень частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV можливий лише у разі їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Згідно з частиною 4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно з абзацом 36 частини 1 ст. 1 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до абзацу 37 частини 1 ст. 1 Закону № 1058 страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з абзацом 1 частини 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Адзацом 1 частини 1 ст. 21 Закону № 1058 встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Згідно з пункту 1 частини 2 ст. 22 Закону № 1058 відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом.

В свою чергу пільговий стаж роботи, це період страхового стажу протягом якого особа була зайнята на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

На момент призначення пенсії позивачу діяла Угода про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 було передбачено, що пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюються за законодавством країни, на території якої вони проживають.

Згідно з пунктом 2 статті 6 Угоди для визначення права на пенсію, у тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадян держав - учасниць цієї Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь - якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

Суд встановив, що періоди роботи в російській федерації з 12.11.1996 по 20.04.1998, з 21.04.1998 по 03.09.2001, з 11.02.2002 по 23.05.2002, з 27.11.2003 по 15.01.2006 зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 при призначенні пенсії з 03.07.2008.

Таким чином, стаж набутий на території будь-якої з держав - учасниць вищезазначеної Угоди за цей період, враховувався лише для призначення пенсії. Угода не передбачала будь-яких перерахунків пенсій.

Отже, перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону № 1058 проводиться у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, та набула не менш як 24 місяці страхового стажу.

У вказаному випадку у позивача відсутній страховий стаж необхідний для перерахунку пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону № 1058.

Тому, підстави для проведення перерахунку пенсії, шляхом зарахування періодів роботи позивача з 03.10.2012 по 31.05.2016 та з 01.06.2016 по 28.01.2021 до страхового та пільгового стажу, набутих на території російської федерації відсутні.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з абзацами 4, 5 частини 1 ст. 40 Закону № 1058 для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до пунктів 1-2 статті 41 Закону № 1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, обов'язковою умовою для зарахування заробітної плати при обчисленні розміру пенсії є нарахування та сплата внесків на суми виплати, що включаються до заробітної плати, а також підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або ж підтвердження актом перевірки достовірності відомостей зазначених у довідках.

Щодо вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію з 20.06.2024 з урахуванням положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд наступне.

Стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України від 16.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» становить 8 років 11 місяців 18 днів.

Згідно з ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Право на обчислення пенсії відповідно до положень ст. 8 Закону № 345 виникає за наявності трьох умов:

1) працівники видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, або ж працівники працюють на шахтобудівних підприємствах, або ж є працівниками державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості;

2) працівники, які видобувають зазначені у ст.1 Закону № 345 корисні копалини та працівники, які працюють на шахтобудівних підприємствах зайняті на підземних роботах повний робочий день;

3) робота передбачена Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок) передбачено, що цей порядок регулює застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “а», “б» статті 13 та статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (пункт 1 Порядку).

Відповідно до пункту 2 Порядку під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з пунктом 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1,2).

Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 Порядку зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Згідно з підпунктом 4.2 пункту 4 Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

Згідно з пунктом 10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Відповідно до абзацу 1-2 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Оскільки, стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345 становить менше 15 років, таким чином, у позивача відсутнє право на обчислення пенсії з урахуванням положень ст. 8 Закону № 345.

Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є правомірні та прийняті з дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович