26 листопада 2024 рокусправа № 460/8006/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Рівненській області, в якій позивач просить суд:
стягнути із ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг перед іноземною державою Республіка Польща на суму 3 967 918,03 грн. та перерахувати на рахунок НОМЕР_2 , назва банку - утримувача рахунку: Pierwszy Urzad Skarbowy Warszawa - Srodmiescie, банківський ідентифікаційний номер (ВІН: NBPLPLPW, назва банку: NBP О/О Warszawa, призначення платежу: 1472-723.493214.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на адресу Головного управління ДПС у Рівненській області надійшов лист Державної податкової служби України від 01.02.2024 з якого вбачається, що Податкова Палата у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща надіслала запит від 19.12.2023 року №4460RGМ23 на адресу Державної податкової служби України щодо стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 відповідно до статті 11 Конвенції Ради Європи/ОЕСР про взаємну адміністративну допомогу в податкових спорах від 25.01.1998. Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість відповідачем не сплачена та не оскаржена, податковий орган звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 адміністративну справу передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 24.09.2024 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Відповідачем на день розгляду справи відзиву на позовну заяву не було подано.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
На адресу Головного управління ДПС у Рівненській області надійшов лист Державної податкової служби України від 01.02.2024 року № 2799/7/99-00-13-01-08 з якого вбачається, що Податкова Палата у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща надіслала запит від 19.12.2023 № 4460RGM23 на адресу Державної податкової служби України щодо запиту на стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 .
Із вказаного запиту та долучених документів вбачається, що ОСОБА_1 має податкову заборгованість перед бюджетом іноземної держави Республіки Польща становить 376 245,06 польських злотих або 3 967 918,03 грн ( згідно офіційного курсу НБУ злотого до гривні на 19.07.2024).
07.02.2024 Головним управлінням ДПС у Рівненській області надіслано відповідачу запрошення №1149/6/17-00-13-03-04 з питання вручення виконавчого документу по стягненню заборгованості.
Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість у розмірі 376 245,06 польських злотих (станом на 19.07.2024 за курсом Національного банку України (10,5461) складає 3 967 918,03 грн) відповідачем не сплачена та не оскаржена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін) податковий орган звернувся до суду із даним позовом.
Підпунктами14.1.38,14.1.154 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання в міжнародних правовідносинах - зобов'язання платника податків сплатити до бюджету іноземної держави відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені законодавством такої іноземної держави; податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов'язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.
Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.
Відповідно до пункту104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.
Законом України від 17 грудня 2008 року № 677-VIПро ратифікацію Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25 січня 1988 року, яка набрала чинності для України 01 липня 2009 року (далі - Конвенція).
Згідно зі статтею 1 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.
Така адміністративна допомога передбачає:
a) обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном;
b) допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та
c) вручення документів.
Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.
Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції.
Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.
Як установлено пунктом 2 статті 11 Конвенції, положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.
Відповідно до пункту статті 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:
a) заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;
b) офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та
c) будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.
Згідно з пунктом 2 статті 13 Конвенції документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.
За приписами пункту104.2 статті 104 ПК Україник онтролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.
Компетентним контролюючим органом України визнано прийнятним подання податкового органу Республіки Польща про стягнення з ОСОБА_1 суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Згідно з підпунктом14.1.158 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену документом іноземної держави, за яким здійснюється погашення такої суми грошового зобов'язання відповідно до міжнародного договору України.
Вручення документів регламентована статтею 17 Конвенції.
Так відповідно до пункту 1 статті 17 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава вручає адресату документи, зокрема ті, які стосуються судових рішень, що надсилаються запитуючою державою та стосуються податку, до якого застосовується ця Конвенція.
Пунктом 2 статті 17 Конвенції запитувана держава здійснює вручення документів:
a) у спосіб, установлений її внутрішнім законодавством для вручення документів суттєво подібного характеру;
b) настільки, наскільки це можливо, у конкретний спосіб, про який попросила запитуюча держава, або в спосіб, який найбільше схожий на такий спосіб і передбачений її законодавством.
Згідно з пунктом 3 статті 17 Конвенції будь-яка Сторона може здійснювати вручення документів особі, яка знаходиться на території іншої Сторони, безпосередньо поштою.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Конвенції ніщо в цій Конвенції не тлумачиться як таке, що робить недійсним будь-яке вручення документів Стороною відповідно до її законодавства.
Пунктом 5 статті 17 Конвенції визначено, що коли документ вручається відповідно до цієї статті, додання його перекладу не є обов'язковим. Проте у випадках, коли відомо, що адресат не розуміє мови, якою складено цей документ, запитувана держава вживає заходів для забезпечення його перекладу або підготовки його стислого викладу своєю офіційною мовою або однією зі своїх офіційних мов.
Вона може також звернутися до запитуючої держави з проханням забезпечити або переклад документа, або додання до нього його стислого викладу однією з офіційних мов запитуваної держави, Ради Європи чи ОЕСР.
Узгодження суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначено статтею 105 ПК України.
Як передбачено пунктом105.1 статті 105 ПК України, у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.
Відповідно до пункту105.2 статті 105 ПК України у період оскарження суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах таке зобов'язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження ОСОБА_1 грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах в сумі 3 967 918,03 грн, або ж докази того, що він сплатив добровільно суму вказаного податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Пунктом104.3 статті 104 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день надсилання такому платнику податків податкового повідомлення.
Заходи щодо стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначені статтею 107 ПК України.
Як установлено пунктом 107.1 ПК статті 107 ПК України, контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту102.4 статті 102 цього Кодексу, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
За приписами пункту102.4 статті 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Згідно з підпунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов'язання у сумі 3 967 918,03 грн в міжнародних правовідносинах є узгодженими, податковий борг перед іноземною державою - Республікою Польща несплачений відповідачем самостійно, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 27 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Таким чином, оскільки позивачем не надано суду доказів понесення інших судових витрат, ніж сплата судового збору, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг перед іноземною державою Республіка Польща на суму 3 967 918,03 грн. та перерахувати на рахунок НОМЕР_2 , назва банку - утримувача рахунку: Pierwszy Urzad Skarbowy Warszawa - Srodmiescie, банківський ідентифікаційний номер (ВІН: NBPLPLPW, назва банку: NBP О/О Warszawa, призначення платежу: 1472-723.493214.2023.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна