Рішення від 27.11.2024 по справі 240/7722/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/7722/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку на підставі довідки від 30.04.2021 вих. ХЗ375734 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримкм МО України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирський області здійснити починаючи з 01 листопада 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 30.04.2021 вих. ХЗ375734 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримкм МО України, з урахуванням індексації базового ОСНП за 2022, 2023, 2024 та доплати до пенсії, встановленої відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 №713.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що ОСОБА_1 направив нову довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про види належного позивачу грошового забезпечення для здійснення перерахунку його пенсії. Позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням повідомити, з якого розміру грошового забезпечення здійснюється нарахування та виплата пенсії, призначеної за Законом №2262-ХІІ, чи враховані при цьому розміри грошового забезпечення, визначені в довідці від 30.04.2021 вих. ХЗ375734. Позивач просив здійснити перерахунок основного розміру пенсії, виходячи з грошового забезпечення, визначеного в довідці від 30.04.2021 вих. ХЗ375734.

Відповідач у відповідь відмовив в задоволені його заяви. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому просив позов задовольнити.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

Відповідачем, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження, до суду направлено відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що на даний час Урядом будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення не прийнято, а тому підстави для здійснення перерахунку позивачу пенсії відсутні.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ІНФОРМАЦІЯ_1 складено довідку від 30.04.2021 ХЗ75734 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 17.04.2018 .

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом відмовило позивачу у такому перерахунку, у зв'язку з відсутністю підстав для його проведення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно з Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) визначено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктами 2 та 3 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом четвертим Порядку №45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Суд зазначає, що спору щодо правомірності виданої довідки від 30.04.2021 № ХЗ75734 та правильності її форми у сторін немає.

У даній справі довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, була видана ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, тобто належним суб'єктом і зазначене не заперечується відповідачем.

Відповідач вказує, що з 01.01.2018 було проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103.

При цьому, з розрахунку пенсії 17.04.2018 та 01.03.2024 встановлено, що перерахунок пенсії здійснено із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 152,00;

- оклад за військове звання - 120,00;

- процентна надбавка за вислугу років 30% - 81,60.

Тоді як довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видана ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.04.2021 № ХЗ75734, містить відомості про:

- посадовий оклад - 4090,00;

- оклад за військове звання - 1270,00;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2144,00;

- надбавка за особливості проходження служби 10% - 750,40;

- премія 76,7% - 3137 ,03.

За таких обставин, у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після отримання довідки від 30.04.2021 № ХЗ75734 виник обов'язок на підставі норм Порядку № 45 перерахувати пенсію позивачу згідно наданої довідки.

Невиконання приписів Порядку № 45 свідчить про ігнорування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та його посадовими особами виконання своїх прямих обов'язків, передбачених законодавством, яке врегульовує їх діяльність.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи вищевикладене, обгрунтованими є вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.04.2021 № ХЗ75734 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.11.2024 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.04.2021 № ХЗ75734, з урахуванням проведених виплат.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області здійснити обчислення, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713 та індексації базового ОСНП за 2022, 2023, 2024.

Як видно з розрахунку пенсії станом на 01.03.2024, до розміру пенсії позивача включено щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в розмірі 2000 грн, індексацію базового ОСНП 2022 рік - 417,69 грн та індексацію базового ОСНП 2023 рік - 670,03 грн, індексацію базового ОСНП 2024 рік - 16,90 грн.

Відповідно до ч.1 ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Право на захист це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.

З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Отже, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.

Оскільки до розміру пенсії позивача включені щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбачена постановою від 14.07.2021 №713, індексацію базового ОСНП 2022 рік - 417,69 грн та індексацію базового ОСНП 2023 рік - 670,03 грн, індексацію базового ОСНП 2024 рік - 16,90 грн, вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

При цьому, суд виходить з того, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, відповідачем повіністю не доведено, а позивачем частково спростовано правомірний характер відмови у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити частково.

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Частиною 1, 7 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 260-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43,63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.04.2021 №ХЗ 75734 про грошове забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023 відповідно до вимог статей 43,63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 30.04.2021 №ХЗ 75734 про грошове забезпечення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева

27.11.24