Рішення від 16.09.2024 по справі 911/349/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2024 р. м. Київ Справа № 911/349/24

Розглянувши матеріали справи за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

до Публічного акціонерного товариства «ЦЕНТРЕНЕРГО»

про стягнення 231 875 187,05 грн.

Суддя Карпечкін Т.П.

за участю представників сторін:

від позивача: Остапенко С.Л.(довіреність № 21/12-26 від 21.12.2023 року)

від відповідача: Гаврись Я.Б. ( довіреність б/н б/д).

Обставини справи:

Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія Укренерго (далі - позивач, ПрАТ НЕК «Укренерго») звернулося до Господарського суду Київської області із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «ЦЕНТРЕНЕРГО» (далі - відповідач, ПАТ «Центренерго») про стягнення 231 875 187,05 грн., з яких: 205 532 509,38 грн. основного боргу, 12 435 868,58 грн. пені, 10 919 925,60 грн. штрафу, 1 177 804,25 грн. 3% річних та 1 809 079,24 грн. інфляційних втрат.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошових зобов'язань за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 26.06.2019 № 0423-03015.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.02.2024 року по справі № 911/349/24 було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 06.03.2024 року.

04.03.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення вимог заперечує у повному обсязі. Відповідач у відзиві стверджує про те, що позивач неправильно визначає строк виконання обов'язку з оплати за послугу - 10-е, 20-е та останнє число поточного місяця. Як наслідок, на думку відповідача, позивач неправильно визначив строки нарахування пені, 3% річних, інфляційних втрат, а відповідні розрахунки є хибними. Окрім того, відповідач додатково повідомляє, що матеріали справи не підтверджують наявність підписаних актів наданих послуг, а отже, з огляду на приписи п.2.7 договору, обов'язок з оплати за надану послугу у відповідача не настав. Також відповідач звернув увагу на приписами підпункту 16 пункту 1 постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2022 № 332 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану», якими надано настанову щодо зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії на період дії військового стану. У зв'язку з цим відповідач вважає, що нарахування пені та штрафу у цій справі є неправомірним.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.03.2024 зупинено провадження у справі Господарського суду Київської області № 911/349/24 до завершення перегляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у справі № 911/1359/22.

21.05.2024 через канцелярію Господарського суду Київської області від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № 911/349/24, яким повідомлено, що обставини які зумовили зупинення провадження у справі, усунуті.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.06.2024 поновлено провадження у справі № 911/349/24 підготовче засідання призначено на 03.07.2024.

02.07.2024 від представника позивача надійшла заява б/н від 01.07.2024 про залишення позову без розгляду в частині стягнення 12 435 868,58 грн. пені та 10 919 925,60 грн. штрафу на підставі п. 5 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 03.07.2024 позовну заяву в частині позовних вимог про стягнення 12 435 868,58 грн. пені та 10 919 925,60 грн. штрафу залишено без розгляду.

В підготовчому засіданні 28.08.2024 позивач просив позов задовольнити у повному обсязі. Зазначив і про те, що ним повідомлено про всі обставини справи, які йому відомі, та надані суду всі наявні в нього докази

Представник відповідача в підготовчому засіданні 28.08.2024 просив у задоволенні заявлених вимог відмовити повністю. Також зазначив і про те, що ним повідомлено про всі обставини справи, які йому відомі, та надані суду всі наявні в нього докази.

Враховуючи те, що судом під час підготовчого судового засідання вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті на 16.09.2024 року.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.

У зв'язку з чим, в судовому засіданні 16.09.2024 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Наказом Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство» державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» реорганізовано шляхом перетворення в приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго», яке є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України, пункту 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, пункту 3.2 Статуту НЕК «Укренерго», та 100 відсотків акцій якого належить державі.

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (пункт 55 частини першої статті 1 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VІІІ «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з диспетчерського управління.

Типовий договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначений додатком 5 до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 309.

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (Оператор системи передачі (ОСП)/виконавець) і ПАТ «Центренерго» (користувач) уклали 26.06.2019 договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0423-03015 (далі - договір № 0423-03015 від 26.06.2019), умови якого викладені у декількох нових редакціях, зокрема додатковими угодами від 19.09.2022 та від 27.03.2023.

Відповідно до пункту 1.1 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.

За цим договором ОСП зобов'язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - Послуга).

Користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору (пункт 1.2 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023).

За умовами пункту 2.1 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023), ціна цього договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.

Оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором), відповідно до затвердженої нею методики та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою (пункт 2.2 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023).

Постановою від 21.12.2022 № 1789 «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК «Укренерго», яка оприлюднена на офіційному веб-сайті Регулятора 22.12.2022, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, установила ПрАТ «НЕК «Укренерго» тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління: 1) на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 на рівні 68,28 грн/МВт*год. (без урахування ПДВ); 2) на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 - 80,87 грн/МВт*год. (без урахування ПДВ); 3) на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 - 95,54 грн/МВт*год. (без урахування ПДВ).

Відповідно до пункту 2.3 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі.

Вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України (пункт 2.4 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023).

Пунктом 2.5 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) обумовлено, що розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків: до 10 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги; до 20 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги; до останнього банківського дня календарного місяця - 30% вартості послуги.

Згідно із пунктом 2.7 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі - СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.

Оплату вартості послуги, після коригування обсягів, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно).

Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги у відповідному розрахунковому періоді виконавець направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.

За умовами пункту 2.8 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023), користувач здійснює підписання актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів з дня їх отримання користувачем та повертає виконавцю.

Підпунктом 3.2.1 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) визначено обов'язок користувача своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за цим договором.

Водночас підпунктом 3.3.2 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) передбачено право виконавця своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надану послугу.

Згідно з пунктом 10.4 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги, рахунки, повідомлення про планові обсяги та будь-які інші повідомлення за цим договором повинні направлятися однією стороною іншій за допомогою Сервісу, електронною поштою або факсимільним повідомленням, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур'єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому договорі.

Пунктом 10.6 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) обумовлено, що будь-які документи, що створюються/укладаються сторонами під час виконання договору (у тому числі акт надання послуги або акт коригування до акта наданої послуги), можуть бути підписані сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового нефункціонування Сервісу, про що виконавець зобов'язаний повідомити на своєму вебсайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документа).

Відповідно до пункту 10.7 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) рахунки, акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур'єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, що підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.

Електронний документ, який направляється стороною на виконання договору через Сервіс, вважається одержаним іншою стороною з часу набуття документом статусу «Доставлено» у Сервісі.

Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, породжує права та обов'язки для сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.

Згідно з пунктом 12.1 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (у редакції додаткової угоди від 27.03.2023) останній набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2023. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Листом № 24/3070 від 08.12.2022 ПАТ «Центренерго», на виконання умов договору № 0423-03015 від 26.06.2019, надало ПрАТ «НЕК «Укренерго» планові обсяги послуг (кВт*год.) помісячно до кінця 2023 року, починаючи з січня.

В рамках виконання договору № 0423-03015 від 26.06.2019 виконавець склав такі акти надання послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління:

- акт надання послуги від 31.05.2023 за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 загальною вартістю 24138777,44 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 248740,545 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 30.06.2023 за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 загальною вартістю 32552022,85 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 335435,708 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 31.07.2023 за період з 01.07.2023 по 31.07.2023 загальною вартістю 29823011,87 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 260126,752 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 31.08.2023 за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 загальною вартістю 40250077,79 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 351075,272 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 30.09.2023 за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 загальною вартістю 28297152,23 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 246817,670 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 31.10.2023 за період з 01.10.2023 по 31.10.2023 загальною вартістю 34094252,80 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 297382,011 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 30.11.2023 за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 загальною вартістю 53357184,24 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 465400,044 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт надання послуги від 31.12.2023 за період з 01.12.2023 по 31.12.2023 загальною вартістю 75 125 388,89 грн. з ПДВ (фактичний обсяг - 655 269,947 МВт*год.), підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт коригування від 18.08.2023 з підстав зміни фактичних обсягів, за яким загальна вартість наданої за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 послуги становить 24139000,85 грн. з ПДВ, виходячи з фактичного обсягу 248742,847 МВт*год.; акт коригування підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт коригування від 20.10.2023 з підстав зміни фактичних обсягів, за яким загальна вартість наданої за період з 01.06.2023 по 30.06.2023 послуги становить 32551846,91 грн. з ПДВ, виходячи з фактичного обсягу 335433,895 МВт*год.; акт коригування підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт коригування від 17.11.2023 з підстав зміни фактичних обсягів, за яким загальна вартість наданої за період з 01.07.2023 по 31.07.2023 послуги становить 29823058,30 грн. з ПДВ, виходячи з фактичного обсягу 260127,157 МВт*год.; акт коригування підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт коригування від 27.12.2023 з підстав зміни фактичних обсягів, за яким загальна вартість наданої за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 послуги становить 40 249 397,23грн. з ПДВ, виходячи з фактичного обсягу 351 069,336 МВт*год.; акт коригування підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису;

- акт коригування від 30.01.2024 з підстав зміни фактичних обсягів, за яким загальна вартість наданої за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 послуги становить 28 295 625,92 грн. з ПДВ, виходячи з фактичного обсягу 246 804,357 МВт*год.; акт коригування підписаний сторонами в електронній формі з використанням електронних підписів, що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

Також, позивачем до матеріалів справи долучені відповідні рахунки, а саме від: 04.09.2023; 07.09.2023; 12.09.2023; 21.09.2023; 02.10.2023; 09.10.2023; 11.10.2023; 23.10.2023; 01.11.2023; 07.11.2023; 13.11.2023; 21.11.2023; 01.12.2023; 07.12.2023; 12.12.2023; 21.12.2023; 09.01.2024.

Підставою звернення позивачем із даним позовом, є порушення відповідачем зобов'язання щодо сплати вартості послуг з диспетчерського обслуговування за період з вересня по грудень 2023 року, з урахуванням актів коригування до актів наданих послуг за період травень - вересень 2023 року.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань в силу ст.ст. 173, 174, ч. 1 ст. 175 ГК України.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України, що визначено ч.1 ст.175 ГК України.

Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Так, як установлено ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулює Закон України «Про ринок електричної енергії».

За приписами статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (пункт 10 частини першої статті 4 Закону).

Диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об'єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки (пункт 18 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»). Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (пункт 55 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»); користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи-підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії (пункт 40 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

У спірних правовідносинах ПрАТ «НЕК «Укренерго» є оператором системи передачі у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», а ПАТ «Центренерго» - користувачем системи передачі.

Згідно із частиною четвертою статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором. Порядок укладання таких договорів визначається кодексом системи передачі.

Згідно із пунктом 6.1 глави 6 розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління в ОЕС України. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі оперативного та перспективного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.

На виконання зазначених приписів законодавства позивач та відповідач уклали договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0423-03015 від 26.06.2019, який за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Відповідно до частини першої статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно із частиною першою статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Суд установив, що на виконання умов договору № 0423-03015 від 26.06.2019 ОСП виставив через Сервіс рахунки-фактури для попередньої часткової оплати відповідно до пункту 2.5 договору № 0423-03015 від 26.06.2019 (в редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) за період з вересня по грудень року, а також направив акти надання послуги за вказаний період.

Матеріали справи свідчать, що відповідно до пункту 2.8 договору (в редакціях додаткових угод від 19.09.2022 та від 27.03.2023) користувач здійснив підписання направлених актів за допомогою КЕП, що підтверджується долученими до позовної заяви протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

Зазначені вище акти, а також рахунки створені у вигляді електронних документів, підписані за допомогою кваліфікованого електронного підпису та направлялися відповідачу через Сервіс, що підтверджується наданими позивачем витягами з сервісу електронного документообігу (Аскод) про відправлення та доставку рахунків-фактур, актів наданих послуг та актів коригування.

Станом на дату звернення з позовом до суду борг відповідача за спірний період становить 205 532 509,38 грн і, з урахуванням положень статті 530 Цивільного кодексу України та змісту пунктів 2.5, 2.7 договору № 0423-03015 від 26.06.2019, строк виконання відповідачем грошового зобов'язання з оплати наданих послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за період з вересня по грудень 2023 року настав.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України установлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

В силу ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Отже, відповідач допустив порушення зобов'язань, не здійснивши оплату в установлений договором строк.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає заявлені вимоги в частині стягнення основного боргу в розмірі 205 532 509,38 грн. такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 1 177 804,25 грн. - 3% річних за період з 11.09.2023 по 01.02.2024 та 1 809 079,24 грн. - втрат від інфляції за період з 12.09.2023 по 15.01.2024.

Відповідно до ст.617 ЦК України, ч.2 ст.218 ГК України відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Як визначено ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Оскільки відповідач допустив порушення зобов'язання з оплати наданих позивачем послуг зі зберігання природного газу, вимоги позивача про сплату боргу з урахуванням втрат від інфляції та процентів є обґрунтованими.

Враховуючи, що розрахунок в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат є таким, що здійснено позивачем вірно, вказана вимога є такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1 177 804,25 грн. - 3% річних та 1 809 079,24 грн. - втрат від інфляції.

Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до статей 123, 129 Господарського процесуального кодексу України відшкодування витрат по сплаті судового збору у розмірі 847 840,00 грн. покладається судом на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 129, 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Центренерго» (09161, Київська область. Білоцерківський район, місто Узин, вулиця В. Симиренка, будинок 2, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ: 00372536) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» (вул. Плеханова, будинок 4 Б, квартира 55, м. Київ, 02002; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ; 41604222) 205 532 509,38 грн основного боргу, 1 177 804,25 грн 3% річних 1 809 079,24 грн інфляційних втрат та 847 840,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

.3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено у порядку і строки, встановлені ст.ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 25.11.2024 р.

Суддя Т.П. Карпечкін