Справа № 2а-5123/09/1770
22 квітня 2010 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Боймиструка С.В. за участю секретаря судового засідання Бодряшкіної Ю.К. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:
позивача: ОСОБА_1,представник ОСОБА_2
відповідача: представник Власова Т.С.,Віра С.І.,Венгерис О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
доГоловного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області
про визнання наказів незаконними, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди,
Позивач - ОСОБА_1- звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача -Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської ОДА про визнання наказів незаконними, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.
12.04.2010 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просить визнати нечинними абз. 1, 2 стор. 1, абз. 3,5,6 стор. 2 листа Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області від 14.05.2009р. №17-04-17/2028.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається з даної заяви про збільшення позовних вимог, позивач просить частково визнати нечинним лист Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області.
Лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків, а отже, не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Крім того, позивач, збільшивши позовні вимоги, змінив предмет та підстави позову, що суперечить ст. 51 КАС України.
За наведених обставин у відкритті провадження за поданою заявою слід відмовити з підстав, передбачених п. 1 ч. 1ст. 109 КАС України, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч.1 ст.109, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області в частині визнання нечинними абз. 1, 2 стор. 1, абз.3,5,6 стор. 2 листа Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області від 14.05.2009р. №17-04-17/2028.
Ухвалу може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який постановив ухвалу. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Боймиструк С.В.