25 листопада 2024 року справа № 927/1086/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., розглянувши матеріали позовної заяви б/н б/д
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача-1: Черкаського обласного воєнкомату, вул. Хоменко, 19, м. Черкаси, 18008
до відповідача-2: Смілянського Пенсійного фонду України, вул. Незалежності, 35, м. Сміла, 20700
про зобов'язання вчинити дії
19.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Черкаського обласного воєнкомату та Смілянського Пенсійного фонду України про:
- перерахування пенсійного забезпечення за чинними нормами військової пенсії інваліда війни,
- розрахування пільгового стажу, виходячи з кількості добових варт та кількості діб бойового чергування;
- визнання позивача інвалідом війни на підставі довідки МСЕК за 2024 рік.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пенсійне забезпечення позивача протягом 15 років перераховувалось з порушенням норм законодавства. Позивач зазначає про те, що його грошовий атестат років не враховує несення бойового чергування на ЗРК «БУК» М2 в/ч НОМЕР_1 та несення вартової служби начальником служби в/ч НОМЕР_1 .
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про те, що позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, інші справи у спорах між суб'єктами господарювання (п. 15 ч. 1 ст. 20).
Положення статті 20 цього Кодексу передбачають визначення юрисдикції господарських судів у справі як за суб'єктним, так і за предметним критерієм.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 17.05.2018 у справі № 910/11188/17 зазначає, що при вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини і відповідний спір господарськими, слід керуватися ознаками, наведеними у статті 3 Господарського кодексу України. Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції. Аналогічні висновки підтримані у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 910/7726/18.
Натомість відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Пунктом ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб'єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Спори щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсій та інших соціальних виплат, є публічно-правовими, виникли з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб'єкта владних повноважень, тому повинні розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Тобто за вказаною позовною вимогою між сторонами виник публічно-правовий спір, пов'язаний зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій з приводу нарахування та виплати пенсії позивачу, а отже, такий спір повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства. Подібний правовий висновок щодо юрисдикції спору викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 750/1668/17, від 03.07.2019 у справі № 750/1591/18-ц, у постанові Верховного Суду від 14.12.2022 у справі № 295/15069/21-ц.
З огляду на суть спірних правовідносин та правовий статус учасників справи, цей спір є публічно-правовим, відтак підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Враховуючи те, що поданий фізичною особою ОСОБА_1 позов не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, суд доходить висновку про відмову у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 6 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України позивачу роз'яснюється, що цей спір має вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки позовна заява та додані до неї документи надійшли до суду електронною поштою, їх роздруківка залишається в матеріалах справи.
Керуючись ст. 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,
1.Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Черкаського обласного воєнкомату та Смілянського Пенсійного фонду України про перерахування пенсійного забезпечення та визнання позивача інвалідом війни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, має здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
З повним текстом ухвали можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.О. Демидова