16.11.10р. Справа № 31/284-10
За позовом Криворізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Криничанської районної державної адміністрації, смт.Кринички Дніпропетровської області
до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с.Затишне Дніпропетровської області
Третя особа 1 Управління з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ
Третя особа 2 Державна служба автомобільних доріг України "Укравтодор" в особі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя Єременко А.В.
Представники:
Прокурор Сивогривова Т.Л., ст. помічник прокурора;
Від позивача не з'явився;
Від відповідача не з'явився;
Від третьої особи 1 не з'явився;
Від третьої особи 2 Головенко О.Г., дов. від 02.11.10 р., № 1-14/1495
Криворізький транспортний прокурор звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Криничанської районної державної адміністрації до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та просить суд зобов'язати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га, яка розташована за адресою: узбіччя 69 кілометра + 250 метрів (з лівої сторони в напрямку м.Кривий Ріг) автодороги Н-11 Дніпропетровськ-Миколаїв у Криничанському районі Дніпропетровської області - державі в особі Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області; зобов'язати відповідача привести земельну ділянку в придатний до використання стан шляхом знесення торгівельних палаток за рахунок відповідача.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач самовільно займає спірну земельну ділянку, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.
Позивач до судового засідання не з'явився, витребувані судом документи не надав, був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідач згідно відзиву на позов просить припинити провадження у справі, посилаючись на рішення 32 сесії V скликання Затишнянської сільської ради від 20.10.09р., рішення 43 сесії V скликання Затишнянської сільської ради від 29.09.10р., якими погоджено місце розташування малої архітектурної форми для проведення підприємницької діяльності ПП ОСОБА_1 та надано дозвіл розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, яка розташована на території Затишнянської сільської ради для розміщення малої архітектурної форми. Відповідач вказує, що спірна земельна ділянка належить до відання Затишнянської сільської ради, що підтверджується листом Криничанської РДА від 03.11.10 р. № 2159/10-31.
Третя особа 1 письмових пояснень щодо позову прокурора не надала, явку повноважного представника до судових засідань не забезпечила.
Третя особа 2 позовні вимоги прокурора підтримує, згідно пояснень зазначає, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем без відповідних правовстановлювальних документів та без узгодження з ДАІ та Службою автомобільних доріг.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами (ст. 75 ГПК України), оскільки позивач, відповідач та третя особа 1 повідомлені про час, дату та місце судового засідання належним чином.
В судовому засіданні 16.11.10р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши прокурора, пояснення представника третьої особи 2, господарський суд, -
Перевіркою додержання вимог земельного законодавства, проведеною Криворізькою транспортною прокуратурою спільно з фахівцями державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Дніпропетровській області, встановлено, що відповідач самовільно (без документів, що посвідчують право власності або право користування) займає земельну ділянку на території Затишнянської сільської ради Криничанського району в смузі відведення автодороги автодороги Н-11 (Дніпропетровськ-Миколаїв) загальною площею 0,0015 га під розміщення торгівельної палатки.
За результатами перевірок 10.08.2010 р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції у Дніпропетровській області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, акт обстеження земельної ділянки, винесено припис №19, яким відповідача зобов'язано припинити порушення вимог чинного земельного законодавства на вищезазначеній земельній ділянці.
Відносно відповідача Криворізькою транспортною прокуратурою порушено провадження про адміністративне правовопорушення за ознаками правопорушення, передбаченого ч.2. ст. 140 КУпАП, про що винесено постанову від 19.08.2010 р.
Відповідно до ст. 71 Земельного кодексу України, до земель дорожнього господарства відноситься, зокрема, землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном в межах смуг відведення.
Статтею 9 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлені складові автомобільної дороги загального користування у межах смуги відведення: - земляне полотно, проїзна частина, дорожнє покриття, смуга руху, споруди дорожнього водовідводу, штучні споруди, інженерне облаштування: спеціальні споруди та засоби, призначені для забезпечення безпечних та зручних умов руху (освітлення, технологічного зв'язку, вимірювання вагових і габаритних параметрів транспортних засобів, примусового зниження швидкості руху), об'єкти дорожнього сервісу та архітектурне облаштування: архітектурні споруди та декоративні насадження, що призначені для забезпечення естетичного вигляду автомобільних доріг: технічні засоби організації дорожнього руху, автопавільйони, лінійні споруди і комплекси, що забезпечують функціонування і збереження доріг; зелені насадження. Розміщення інших об'єктів у межах смуги відведення без погодження з власниками доріг не допускається.
Згідно п. 32.1 Правил дорожнього руху, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України "Про правила дорожнього руху" від 10.10.2001 р. № 1306, з органами Державтоінспекції узгоджуються: розміщення в смугах відведення автомобільних доріг або червоних лініях міських вулиць і доріг та їх штучних спорудах кіосків, павільйонів, рекламоносіїв, пересувних торговельних пунктів, а також на прилеглих територіях, будинках, спорудах - адміністративних приміщень підприємств, установ та організацій, місць торгівлі та надання послуг.
Як вбачається з наданих до матеріалів справи актів від 25.08.10 р. та 10.08.10 р., складених комісією за участю помічника Криворізького транспортного прокурора Недоруби О.С. та інженера відділу організації та безпеки дорожнього руху САД у Дніпропетровській області Фруленкова С.В. при проведені перевірки а/д Н-11 Дніпропетровськ-Миколаїв (через Кривий Ріг) в с. Затишне Криничанського району на км 69+460 (ліворуч) ширина смуги відведення на землях дорожнього господарства складає 65 м ( по 32,5 м від осьової лінії автомобільної дороги в кожен бік).
В Акті обстеження об'єкту дорожнього сервісу, що розташований на автодорозі "Дніпропетровськ-Миколаїв" від 10.08.2010 р., зазначено, що торгівельний кіоск відповідача на узбіччі 69 км+250 м (з лівої сторони в напрямку м. Кривий Ріг) а/д Дніпропетровськ -Миколаїв у Криничанському районі розташований на відстані 27,26 м від осьової лінії автомобільної дороги без узгодження з ДАІ та Службою автомобільних доріг.
В силу п. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Згідно ст. 84 Земельного кодексу України та п. 12 Перехідних положень до цього Кодексу, землі за межами населених пунктів, перебувають у державній власності, а до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
На даний час не відбулося розмежування землі на державну та комунальну власність.
Відповідно до листа Служби автомобільних доріг у Дніпропетровський області (вих. № 1-11/1577 від 15.11.10 р.) Автодорога Дніпропетровськ -Миколаїв (через Кривий Ріг) проходить поза межами населеного пункту - село Затишне Криничанського району Дніпропетровської області, яке прилягає до смуги відводу автодороги Н-11 (з відмітки км 69+400 (ліворуч) та продовжується до відмітки км 70+300 (ліворуч).
Факт самовільного розміщення відповідачем об'єкту торгівлі на земельній ділянці, розташованій саме в смузі відведення автодороги Н-11 (Дніпропетровськ -Миколаїв) встановлений зазначеним вище актом обстеження земельної ділянки від 10.08.2010 р.
Отже, повноваження власника (особи, що розпоряджається землею) цієї земельної ділянки здійснює Криничанська районна державна адміністрація Дніпропетровської області.
За ст. 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до п.4.1.3. Рекомендації президії Вищого господарського суду України від 02.02.10р. №04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”: розміщення малою архітектурної форми для здійснення підприємницької діяльності за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій вона розміщена, є самовільним зайняттям земельної ділянки, та тягне за собою наслідки визначені статтею 212 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 212 Земельного Кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використанням стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
В порушення вказаних норм, відповідачем неправомірно використовується спірна земельна ділянка без документів, що посвідчують право власності або право користування такою ділянкою.
Позивач не приймав рішення про передачу відповідачу земельної ділянки у користування та не укладав відповідний правочин.
За п. 2 ст. 90 Земельного Кодексу України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку встановленому законом.
Пунктом 2 ст. 152 Земельного Кодексу встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (п.п. б. п. 3 ст. 152 ЗК України).
Доводи відповідача суд вважає безпідставними, оскільки погодження місць розташування малої архітектурної форми відповідача для провадження підприємницької діяльності та отримання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі не надає відповідачу права самовільного та безкоштовного користування земельною ділянкою. Окрім того, рішенням 32 сесії V скликання Затишнянської сільської ради від 20.10.09р. та рішенням 43 сесії V скликання Затишнянської сільської ради від 29.09.10р. відповідачу погоджено місце розташування малої архітектурної форми на території Затишнянської сільської ради в межах населеного пункту села Затишне по вул. Леніна.
Суд відхиляє також заперечення відповідача щодо відсутності у прокурора права заявляти позовні вимоги в інтересах районної державної адміністрації, з огляду на положення ст. 2 Господарського процесуального кодексу України та п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № 3-рп/99 у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України(справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді)(Справа N 1-1/99).
Враховуючи зазначене, слід дійти висновку, що позовні вимоги прокурора є правомірними та підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача, оскільки позов задоволено.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га за адресою: узбіччя 69 кілометра + 250 метрів (з лівої сторони в напрямку м. Кривий Ріг) автодороги Н-11 Дніпропетровськ-Миколаїв у Криничанському районі Дніпропетровської області - державі в особі Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.
Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) привести земельну ділянку площею 0,0015 га за адресою: узбіччя 69 кілометра + 250 метрів (з лівої сторони в напрямку м. Кривий Ріг) автодороги Н-11 Дніпропетровськ-Миколаїв у Криничанському районі Дніпропетровської області в придатний до використання стан шляхом знесення торгівельної палатки за власний рахунок.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85,00 грн.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності.
Суддя А.В. Єременко