04 листопада 2010 року м. Київ К-24380/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Цуркана М.І., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Служби автомобільних доріг в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2010 року у справі № 2а-12225/09/1570 за позовом Управління Служби безпеки України в Одеській області до Служби автомобільних доріг в Одеській області, ТОВ КФ «Будма», ПП «Сімплбуд», ПП «Одеон-буд», третя особа - Контрольно-ревізійне управління в Одеській області про надання дозволу на проведення позапланової виїздної перевірки, -
У листопаді 2009 року Управління Служби безпеки України в Одеській області звернулося в суд з позовом до Служби автомобільних доріг в Одеській області, ТОВ КФ «Будма», ПП «Сімплбуд», ПП «Одеон-буд», третя особа - Контрольно-ревізійне управління в Одеській області, в якому просило надати дозвіл на проведення КРУ в Одеській області позапланової тематичної виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг в Одеській області за питанням цільового використання бюджетних коштів, які надійшли в рамках державної програми розвитку мережі і утримання автомобільних доріг загального користування, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2003 р. №1731, в т.ч. на проведення ремонтних робіт на ділянці автодороги «під'їзд до с.Єфросіївка Котовського району Одеської області», за період з 01.01.2007 р. по 01.11.2009 р. терміном на 15 робочих днів (з 16.11.2009 р.), з обов'язковим проведенням зустрічних перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств-підрядників, у т.ч. ТОВ КФ «Будма», ПП «Одеон-буд»та ПП «Симплбуд».
Справа № К-24380/10 Доповідач: Леонтович К.Г.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2009 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2010 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Служба автомобільних доріг в Одеській області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Управління Служби безпеки України в Одеській області, в рамках оперативно-розшукової справи №4/2612, здійснюється документування протиправної діяльності посадових осіб підприємств, які можливо привласнили кошти державного бюджету України в особливо великих розмірах та в подальшому їх легалізували.
Працівниками УСБУ в Одеській області встановлено, що в рамках державної програми розвитку мережі і утримання автомобільних доріг загального користування, передбаченої Постановою КМУ №1731 від 5.11.2003 р., Службою автомобільних доріг в Одеській області перераховано з Державного бюджету 12 773 623 грн. на рахунок ТОВ КФ «Будма»на проведення ремонтних робіт на ділянці автодороги «під'їзд до с.Єфросіївка Котовського району Одеської області».
Підставою для перерахування ТОВ КФ «Будма№ цих бюджетних коштів послужили надані до Служби автомобільних доріг в Одеській області документи, які нібито підтверджують витрати підприємства на ремонтні роботи, в тому числі, витрати в розмірі 500 000 грн. та 2 500 000 грн., які були понесені в ході фінансово-господарських відносин з ПП. «Одеон-буд»та ПП «Симплбуд»відповідно, діяльність яких, за наявними даними, містить ознаки фіктивності. Крім того, дані підприємства будь-яких матеріальних цінностей на адресу ТОВ КФ «Будма»не поставляли, ні які роботи не виконували, а підписані між цими фірмами фіктивні угоди, акти прийому-передачі, рахунки-фактури та накладні, були використані для отримання бюджетних коштів. В подальшому, з незаконно отриманими бюджетними коштами, посадовими особами ТОВ КФ «Будма»була здійснена низька фінансових операцій, з метою їх виведення в «тінь»та подальшого використання в інтересах особистого збагачення.
Таким чином, встановлені оперативним шляхом працівниками УСБУ в Одеській області данні свідчать про причетність посадових осіб Служби автомобільних доріг в Одеській області, ТОВ КФ «Будма», ПП «Сімплбуд», ПП «Одеон-буд»до незаконного привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовим становищем та мають ознаки злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України та відповідно, потребують перевірці.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що УСБУ в Одеській області правомірно звернулося до суду з вимогами щодо надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії Служби автомобільних доріг в Одеській області, достатньо обґрунтувало необхідність проведення такої ревізії з викладенням фактів, що свідчать про порушення об'єктом контролю законів України, контроль за додержанням яких віднесено до компетенції органів Державної контрольно-ревізійної служби України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.
Згідно ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 11 цього ж Закону, орган державної контрольно-ревізійної служби, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої та сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Згідно п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні»позапланова ревізія проводиться, зокрема у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, Державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено Законом до компетенції органів Державної контрольно - ревізійної служби.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 цього Закону позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державної контрольно - ревізійної служби за рішенням суду.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог Управління Служби безпеки України в Одеській області.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Служби автомобільних доріг в Одеській області -відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Г. Леонтович