26 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/8720/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" з позовною заявою до Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у нерозгляді моєї, ОСОБА_1 , Заяви від 27.06.2024 року протягом встановленого законом строку та ненаданні мені відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", шляхом складення та видачі мені довідки за формою, встановленою Додатком 6 Порядку №560;
- зобов'язати Комісію з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення, яким надати мені, ОСОБА_1 , відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", про що скласти та видати мені довідку за формою, встановленою Додатком 6 Порядку №560.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він має батька, який належить до числа осіб з інвалідністю ІІ групи та потребує постійного стороннього догляду, а тому не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. У 27.06.2024 року він з метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відповідну заяву, однак жодного рішення за результатом розгляду його заяви не отримав.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Вказаною ухвалою витребувано у відповідача інформацію та відповідні докази.
Відповідачем не виконано вимог ухвали суду, у зв'язку з чим судом, ухвалою суду від 03.10.2024, повторно витребувані відповідні докази та інформацію.
Вказані ухвали отримані відповідачем, підтверджено отримання, на електронну адресу ухвали про відкриття провадження та позовної заяви з додатками.
Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Водночас, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався, вимоги ухвали в частині надання доказів у встановлений суддею строк не виконав. Про відсутність можливості подати докази, витребувані судом, суд не поінформовано.
Інших заяв та пояснень, по суті справи, до суду не надходило.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
27.06.2024, ОСОБА_1 , під час відвідування ІНФОРМАЦІЯ_2 через його канцелярію особисто звернувся до Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 з письмовою заявою про надання відстрочки від призову за мобілізацією, на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та складення і видачу довідки за формою, визначеною у додатку 4 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 (далі Порядок №560), до якої додав копії документів, зазначені у переліку згідно з додатком 5 цього порядку, що підтверджують моє право на відстрочку на зазначених вище підставах.
Проте посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порушення положень Закону України «Про звернення громадян», Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року №348, Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 28.12.2016 року №735, абзацу 1 пункту 58 Порядку №560 у реєстрації вище вказаної заяви йому було відмовлено без надання будь-яких пояснень.
За таких обставин цього ж дня, 27.06.2024 заява від 27.06.2024 року (письмове звернення) була надіслана мною з використанням мережі Інтернет, а саме з електронної скриньки (е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_5 ) на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 (е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
Факт звернення позивача до Комісії з Заявою від 27.06.2024 підтверджується скриншотом з екрану монітора електронної скриньки, що містить інформацію про електронні адреси відправника та одержувача, тему письмового звернення з Заявою від 27.06.2024 року з використанням мережі Інтернет, його короткий опис та інформацію про додані до нього документи.
27.06.2024 на письмове звернення з Заявою від 27.06.2024 року на електронну адресу позивача від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла відповідь, якою йому було повідомлено про те, що вище зазначене письмове звернення та додані до неї документи не засвідчені відповідно до положень частини 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».
Враховуючи інформацію, що міститься у Відповіді на Заяву від 27.06.2024 року, 28.06.2024 року позивачем на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно була направлена Заява від 27.06.2024 року разом з доданими до неї документами та протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого мого електронного цифрового підпису.
28.06.2024 позивачем повторно подана заява від 27.06.2024 року та додані до неї документи за формою і змістом були ідентичними поданим 27.06.2024 року, за виключення того, що на таку заяву та документи був накладений електронний цифровий підпис.
01.07.2024 року посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 , до спливу строку для розгляду заяви позивача від 27.06.2024 року, встановленого абзацом 2 пункту 60 Порядку №560, отже до ухвалення Комісією рішення про надання або відмову у наданні такої відстрочки, як того вимагає абзац 7 цього пункту зазначеного порядку, вчинили дії щодо мого призову на військову службу за призовом під час мобілізації шляхом вручення мені повістки на відправку до команди НОМЕР_1 .
Станом на день звернення до суду рішення за результатом розгляду вказаної заяви позивачу не надходило.
Отже, наявність протиправної бездіяльності щодо не розгляду заяви позивача є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України від 03.03.2022 року №2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з частинами 2, 3, 5, 7 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
У статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" наведені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та передбачені категорії військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема ті, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю (пункт 13 частини 1).
Згідно з частинами 7, 8, 9 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов'язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті.
Відповідно до пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі Порядок №560).
У пунктах 57 - 60 Порядку №560 визначено, що для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку...
Отже, за результатом розгляду заяви щодо отримання відстрочки від мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_7 зобов'язаний прийняти одне з двох рішень - рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, проте, жодного рішення за результатом розгляду заяви позивача, прийнято не було.
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Позивач у позові сформував позовні вимоги про визнання бездіяльності щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви, не повідомлення про надання або відмову у наданні відстрочки, не оформлення протоколу за наслідками розгляду заяви, не повідомлення про прийняте рішення комісією засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявника не пізніше ніж на наступний день пісня ухвалення такого рішення, не надання довідки із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 та не повідомлення у разі відмови у наданні відстрочки заявника письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 та не надання відповіді за наслідками розгляду заяви).
Проте, оскільки відповідачем не прийнято жодного рішення за заявою позивача, тому бездіяльність допущена стосовно не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви, у задоволенні решти вимог щодо наявності бездіяльності слід відмовити, оскільки саме не прийняттям жодного рішення порушується право позивача.
Жодного рішення за заявою позивача не було прийнято, відтак суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання розгляду заяви позивача про надання відстрочки від мобілізації та прийняття відповідного рішення. А відтак, у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Суд вважає, що порушене право позивача у не розгляді його заяви слід захистити, зобов'язавши відповідача розглянути цю заяву та прийняти за нею рішення, а відтак позов належить задовольнити частково.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач при зверненні до суду з цією позовною заявою сплатив судовий збір в сумі 968,96 грн. Зважаючи на часткове задоволення позову, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, що становить 484,48 грн.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 27.06.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язати Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.06.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти за нею рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 484,48 (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко