Ухвала від 27.10.2010 по справі К-24421/08-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2010 року м. Київ К-24421/08

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Бившевої Л.І.

Костенка М.І.

Пилипчук Н.Г.

Степашка О.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.05.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.11.2008

у справі № 2а-7944/08

за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит»

до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції

за участю Прокурора Донецької області

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.05.2008, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.11.2008, позов ДП «Шахтарськантрацит»задоволено. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Шахтарської ОДПІ від 06.02.2008 №0001811542/0/183 про застосування фінансової санкції в сумі 1851935,35 грн. та податкові повідомлення про розподіл пені.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції, з підстав порушення норм матеріального права, а саме пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», та податкового роз'яснення щодо черговості погашення та окремих питань стягнення сум податкового боргу, затвердженого наказом ДПА України 13.11.2000 №540.

Позивач у запереченнях на касаційну скаргу просив залишити касаційну скаргу без задоволення, судові рішення - без змін.

Перевіривши у попередньому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питань дотримання позивачем граничних термінів сплати податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 21.01.2008 №120/1532299510, перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 та пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме несвоєчасну сплату податку на додану вартість по деклараціям за серпень 2006 року, жовтень 2006 року, уточнюючим розрахункам поданим 20.12.2006, в сумі 3703870,69 грн., строк прострочення сплати від 340 до 372 днів.

На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення 0001811542/0/183 від 06.02.2008, яким на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»до позивача застосована штрафна санкція в сумі 1851935,35 грн. за порушення строків сплати податку на додану вартість в сумі 3703870,69 грн. на 372 грн. в розмірі 50 відсотків, а також направлено податкові повідомлення, у яких повідомлено позивача про спрямування коштів на погашення пені на загальну суму 226694,41 грн.

Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових) платежів у встановлені законами терміни.

Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Виходячи із змісту пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.

Позивач, самостійно визначивши та перерахувавши суму податку на додану вартість згідно платіжного доручення, виконав своє зобов'язання зі сплати цього податку за визначеними ним періодами, що виключає застосування до нього штрафних санкцій на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Разом з тим, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу і які не передбачають можливості зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій, встановивши сплату позивачем на підставі платіжних доручень (у яких чітко зазначено період за який здійснюється оплата) податкових зобов'язань з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад, грудень 2007 року на загальну суму 3930000,00 грн., а також зменшення податкових зобов'язань за липень 2007 року на суму 19514 грн. згідно уточнюючого розрахунку від 23.10.2007, дійшли вірного висновку про виконання позивачем зобов'язань зі сплати цього податку за визначені ним періоди та про відсутність у податкового органу права самостійно змінювати призначення платежу визначеного платником податків при здійсненні розрахунків зі сплати податків, зокрема, з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобов'язання.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом допущено неправильне застосування чи порушення норм матеріального та процесуального права.

Наявність податкового роз'яснення, затвердженого наказом ДПА України від 13.11.2000 №540, яким обґрунтовуються доводи касаційної скарги, не може бути підставою для розширеного тлумачення положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, та постановили обґрунтоване рішення, що повно відображає обставини, які мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.05.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.11.2008 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Л.І.Бившева

М.І.Костенко

Н.Г.Пилипчук

О.І.Степашко

Суддя Л.В. Ланченко