Ухвала від 18.11.2010 по справі 2а-8756/10/0670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-8756/10/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.

Суддя-доповідач: Петрик І.Й.

УХВАЛА

Іменем України

"18" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Петрик І.Й.,

Суддів: Цвіркуну Ю.І.

Паринові А.Б.

при секретарі: Проказіні О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Романівської районної виборчої комісії Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2010 року у справі за адміністративним позовом Житомирської обласної організації політичної партії «Сильна Україна»до Романівської районної виборчої комісії Житомирської області, третя особа: Житомирська обласна організація Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії «За добробут і соціальний захист народу», про визнання протиправним та скасування протоколу виборчої комісії про підсумки та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Романівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправним та скасування протоколу виборчої комісії про підсумки та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2010 року позов Житомирської обласної організації політичної партії «Сильна Україна»- задоволено повністю.

На вказану постанову суду Романівська районна виборча комісія Житомирської області подала апеляційну скаргу, в якій посилається на допущені порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому просить скасувати оскаржувану постанову і постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника Романівської районної виборчої комісії Житомирської області, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних,міських голів регулюється Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі -Закон № 2487) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

В силу п. 4 частину статті 12 Закону № 2487-VI суб'єктами виборчого процесу є: місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2010 року по справі № 2а-8586/10 за позовом Житомирської обласної організації політичної партії «Сильна Україна»до Романівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправним та скасування протоколу про підсумки голосування, яка набрала законної сили, встановлено, що 01.11.2010 року Романівською районною територіальною виборчою комісією було складено протокол про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради з зазначенням в графі кількість голосів виборців , поданих за кандидатів в депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Всеукраїнської Чорнобильської Народної Партії «За добробут та соціальний захист народу», 4590 голосів виборців; відповідно до протоколів дільничних виборчих комісій № 19001-№19051 та розрахунку голосів наданих позивачем, за зазначену організацію політичну партію було віддано 4483 голоси виборців.

Колегія суддів може погодитись із такою правовою позицією з огляду на наступне. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 Закону № 2487-VI виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів відповідної ради не пізніш як на п'ятий день з дня місцевих виборів установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів. До протоколу про результати виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів заносяться прописом та цифрами такі відомості: 1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 6) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 7) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 8) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації партії; 9) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі від жодної місцевої організації партії.

Згідно з вимогами ч.ч. 2, 3 ст. 77 Закону № 2487-VI Кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (далі - виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому виборчому окрузі. Право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, за умови, що кількість цих голосів виборців дорівнює виборчій квоті або є більшою за виборчу квоту.

Частиною 4 ст. 77 Закону № 2487-VI встановлено, що кандидати в депутати, включені до виборчого списку від місцевої організації партії, за який подали свої голоси виборці у кількості, меншій, ніж виборча квота, права на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі не мають.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 77 Закону № 2487-VI депутатські мандати у багатомандатному виборчому окрузі між кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків від місцевих організацій партій, які відповідно до частини третьої цієї статті мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, розподіляються пропорційно до кількості голосів виборців, поданих за відповідний виборчий список від місцевої організації партії, у послідовності, визначеній частинами шостою, сьомою цієї статті.

Згідно з вимогами ч. 6 ст. 77 Закону № 2487-VI кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків від кожної місцевої організації партії, що набула право на участь у розподілі депутатських мандатів, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманого числа становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати в депутати від цієї організації партії. Дробові залишки враховуються при розподілі решти депутатських мандатів, що залишаються після цього нерозподіленими.

Частиною 7 ст. 77 Закону № 2487-VI передбачено, що виборчі списки кандидатів у депутати від місцевої організації партії, які мають більші порівняно з іншими дробові залишки після ділення відповідно до частини шостої цієї статті, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з виборчого списку, що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список, за кандидатів якого віддано більшу кількість голосів виборців. Розподіл додаткових депутатських мандатів закінчується після вичерпання загальної кількості депутатських мандатів.

Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

При цьому суд бере до уваги положення ч. 2 ст. 71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача у суді апеляційної інстанції не спростував доводи позивача у справі. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, не надав суду доказів, які свідчили б про правомірність його дій та необґрунтованість даного позову. Такі дії відповідача порушують права та інтерес позивача як суб'єкта виборчого процесу. Посилання представників відповідача та третьої особи про неможливість виконання рішення суду є безпідставними, зокрема, враховуючи положення ст. 124 Конституції України, ст. 14 КАС України та ст. 90 Закону № 2487-VI.

При цьому вирішуючи дану адміністративну справу, суд апеляційної інстанції враховує рішення Конституційного Суду України від 19 жовтня 2009 року №26-рп/2009 у справі №1-50/2009 за конституційним поданням Президента України та 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України «Про вибори Президента України», «Про державний реєстр виборців», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів Президента України»та Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм права.

В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.

Керуючись ст.ст. 172, 177, 179, 195, 196, 200, 205 КАС України, суд -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Романівської районної виборчої комісії Житомирської області - залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2010 року - залишити без змін.

Судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.

Головуючий суддя:

Судді: