ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
21 жовтня 2010 року 14:40 № 2а-7777/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Степанюка А.Г. при секретарі судового засідання Шейко К.В. розглянувши адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області третя особа Київське державне авіаційне підприємство "Універсал-Авіа"
про визнання неправомірних дій в частині внесення запису до ЄДР; скасування запису № 6 внесений до ЄДР.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Уточнені позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач вважає неправомірними дії Відповідача що полягають у внесенні запису № 6 до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (надалі - ЄДР). Зазначає, що постанова Вишгородського районного суду Київської області, на підставі якої внесено запис про скасування державної реєстрації КДАП «Універсал-Авіа», у встановленому законом порядку не скасована.
Відповідач у письмовому запереченні повідомив, що проти позову заперечує та вважає вимоги Позивача необґрунтованими. Зазначає, що посадова особа Вишгородської районної державної адміністрації діяла виключно у межах повноважень, визначених законом.
Третя особа своїми процесуальними правами не скористалась, отримання кореспонденції на власну адресу не забезпечила, письмових пояснень по суті позовних вимог не надала, повноважних представників в судове засідання не направила, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового розгляду справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ОСОБА_1 (паспорт серії СН № НОМЕР_1, виданий Ленінградський РУ ГУ МВС України в місті Києві 20.12.1997р.) 11.12.2007 р. звернувся в порядку цивільного судочинства до Вишгородського районного суду Київської області з позовом до Київського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа»(третя особа) про скасування державної реєстрації Київського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа». Третьої особою у даній справі було визначено Вишгородську районну державну адміністрацію у Київській області.
14.07.2008 року було винесено рішення у даній справі (присвоєно № 3/2-684/08) яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та скасовано державну реєстрацію юридичної особи КДАП «Універсал-Авіа».
Апеляційним судом Київської області 13.04.2009 р. було розглянуто апеляційну скаргу КДАП «Універсал-Авіа» на рішення Вишгородського райсуду Київської обл. від 14.07.08 р. у зазначеній справі та постановлено ухвалу, якою скаргу задоволено частково, рішення № 3/2-684/08 скасовано, провадження по справі закрито.
Як зазначив Позивач одночасно з описаною вище справою № 3/2-684/08, 11.12.2007 р. ним було подано позовну заяву, в порядку адміністративного судочинства, до Вишгородською районної державної адміністрації в Київській області, третя особа КДАП «Універсал-Авіа»про скасування державної реєстрації Київського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа». Зазначеній справі було присвоєно № 3/2-«А»-143/08.
Також 14.07.08 р. Вишгородський райсуд Київської області ухвалив постанову, якою позовні вимоги задовольнив та: «1. Скасував свідоцтво про державну реєстрацію КДАП «Універсал-Авіа», видане Вишгородською районною державною адміністрацією в Київській області 28.05.2001 року за № 1 33 105 0001 001038. 2. Припинив юридичну особу Київське державне авіаційне підприємство «Універсал-Авіа»код ЄДРПОУ 31507843. 3. Зобов'язав державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації в Київській області внести до єдиного державного реєстру запис щодо припинення юридичної особи - КДАП «Універсал-Авіа»(код ЄДРПОУ 31507843) у порядку визначеному ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»»(надалі -рішення у справі № 3/2-«А»-143/08).
Розглянувши апеляційну скаргу КДАП «Універсал-Авіа»на рішення Вишгородського райсуду Київської області від 14.07.08 р. у справі № 3/2-«А»-143/08 Київський апеляційний адміністративний суд 18.12.09 р. відмовив у задоволенні заяви останнього про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження та апеляційну скаргу залишив без розгляду.
На підставі рішення від 14.07.08 р. у справі № 3/2-«А»-143/08 державним реєстратором Вишгородської районної державної адміністрації 02.10.2008 року було внесено до ЄДР запис 5 №1 334 113 0005 001038 «Винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством».
Також державним реєстратором Вишгородської РДА 02.07.2009 року було внесено до ЄДР запис 6 №1 334 999 0006 001038 «скасування реєстраційної дії за судовим рішенням (1 334 113 0005 001038). Як зазначає Відповідач, дану дію ним було зроблено на підставі отриманої ухвали Апеляційного суду Київської області від 13.04.2009 р. по справі № 3/2-684/08.
Позивач, вважаючи, що дії державного реєстратора суперечать приписам чинного законодавства, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідження, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Приписи ч.2 ст. 19 Конституції України закріплюють, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі -Закон про реєстрацію).
Згідно ч.1 ст. 4 вказаного закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 5 Закону про реєстрацію визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Відповідно до абз. 3 ст. 1 Закону про реєстрацію, посадовою особою, яка від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, є державний реєстратор. Його повноваження визначаються ст. 6 наведеного вище закону, згідно з якою державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зокрема: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Приписами ч. 1 ст. 33 Закону про реєстрацію передбачено, що підставою для припинення юридичної особи є, зокрема, судове рішення.
Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи визначений статтею 38 вказаного закону. Положення зазначеної статті закріплюють, що суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
Судове рішення щодо припинення юридичної особи може бути оскаржено в порядку відповідно до закону.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 41 Закону про реєстрацію, підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи. Суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Як було встановлено, запис 5 №1 334 113 0005 001038 проведений Відповідачем на підставі постанови Вишгородського районного суду від 14.07.08 р. у справі №3/2-«А»-143/08, яка у встановленому законом порядку не скасована та є чинною.
Разом з тим Відповідач, не дослідивши та не звернувши увагу на те, що ухвала Апеляційного суду Київської області від 13.04.09 р. була прийнята по іншій справі № 3/2-684/08 та з іншими сторонами у справі (у справі № 3/2-684/08Вишгородська РДА була третьою особою, у справі № 3/2-«А»-143/08 - відповідачем), неправомірно вніс до ЄДР запис 6 №1 334 999 0006 001038 «скасування реєстраційної дії за судовим рішенням (1 334 113 0005 001038).
За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо протиправності дій Відповідача в частині внесення до ЄДР запису № 6 до ЄДР є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписом ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростовували доводи Позивача, Відповідач суду не надав.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірними дії Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо внесення запису №6, реєстраційна дія від 02.07.2009 року № 1 334 999 0006 001038, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на підставі ухвали апеляційного суду Київської області від 13.04.2009р.
3. Скасувати запис №6 внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, реєстраційна дія від 02.07.2009 року №13349990006001038 та зобов'язати державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.Г. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено -17.11.2010 року