Справа № 947/37601/24
Провадження № 1-кс/947/16143/24
22.11.2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю детектива - ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання заступника керівника відділу Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 72024161000000055 від 05.08.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України, -
В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на проведення обшуку, з якого вбачається, що Підрозділом детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ в Одеській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню № 72024161000000055 від 05.08.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України, яке 05.08.2024 року прокурором відділу Одеської обласної прокуратури виділено з матеріалів кримінального провадження № 42021162240000053 від 28.09.2021 року.
Так, досудовим розслідуванням встановлено осіб, які організували схему виготовлення, зберігання, фасування та подальшого збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів, а саме: тютюну на ринках міста Одеси («Новий ринок», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») та в мережі «Інтернет» через сайт « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а саме:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (організатор) гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (співорганізатор), які разом мешкають в ЖК «Costa Fontana» за адресою: АДРЕСА_1 (власник ОСОБА_7 ), та р. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (виконавець - відповідальна особа за зберігання, транспортування, підготовка замовлень, збут незаконно виготовлених підакцизних товарів, а саме тютюну), гр. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , (виконавець - відповідальна особа за зберігання, транспортування, підготовка замовлень, збут незаконно виготовлених підакцизних товарів, а саме тютюну), разом мешкають за адресою: АДРЕСА_2 (згідно координат НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ; НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 , НОМЕР_6 ; НОМЕР_7 , НОМЕР_8 ) - власника приміщення не встановлено.
Громадянка ОСОБА_9 та гр. ОСОБА_8 приймають замовлення від клієнтів в телефонному режимі та роблять подальші відправки тютюну через «Нову Пошту», та відповідають за складське та офісне приміщення, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (згідно координат 46.471243767186365, НОМЕР_9 ; НОМЕР_10 , НОМЕР_11 ; НОМЕР_12 , НОМЕР_13 ; НОМЕР_14 , НОМЕР_15 ).
Також, в ході досудового розслідування, встановлено місця збуту підакцизної продукції та автомобілі, які використовуються для транспортування, а саме:
- торговий павільйон на ринку « ІНФОРМАЦІЯ_9 », за адресою: АДРЕСА_3 (згідно координат 46.486580985817476, НОМЕР_16 ; НОМЕР_17 , НОМЕР_18 ; НОМЕР_19 , НОМЕР_20 ; НОМЕР_21 , НОМЕР_22 ) - власника приміщення не встановлено.
- торговий павільйон на ринку «Південний», за адресою: АДРЕСА_4 (згідно координат 46.39469656338873, НОМЕР_23 ; НОМЕР_24 , НОМЕР_25 ; НОМЕР_26 , НОМЕР_27 ; НОМЕР_28 , НОМЕР_29 ) - власника приміщення не встановлено.
- торговий павільйон на ринку « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за адресою: АДРЕСА_5 (згідно координат НОМЕР_30 , НОМЕР_31 ; НОМЕР_32 , НОМЕР_33 ; НОМЕР_34 , НОМЕР_35 ; НОМЕР_36 , НОМЕР_37 ) - власника приміщення не встановлено.
- торговий павільйон на ринку «Київський», за адресою: АДРЕСА_6 (згідно координат 46.399677749258615, НОМЕР_38 ; НОМЕР_39 , НОМЕР_40 ; НОМЕР_41 , НОМЕР_42 ; НОМЕР_43 , НОМЕР_44 ) - власника приміщення не встановлено.
- автомобіль марки BMW X4 з д/н НОМЕР_45 , який зареєстрований на ОСОБА_10 VIN: НОМЕР_46 .
- автомобіль марки BMW X5 з д/н НОМЕР_47 , який зареєстрований на ОСОБА_11 VIN: НОМЕР_48 .
- автомобіль марки Mercedes-Benz д/н НОМЕР_49 , який зареєстрований на ОСОБА_10 VIN: НОМЕР_50 .
З врахуванням викладеного, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обшуку за адресою: АДРЕСА_1 з метою відшукання та вилучення незаконно виготовлених підакцизних товарів, які знаходяться в незаконному обігу, обладнання, сировини та інших речей, які використовуються для незаконного виготовлення підакцизних товарів, бухгалтерських та інших документів, чорнових записів незаконного виготовлення, придбання, зберігання з метою збуту та збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів, електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, інших електронних носіїв інформації, грошових коштів, отриманих від незаконного збуту підакцизних товарів.
Іншим способом, ніж відшукати та вилучити вищевказані речі та документи під час проведення обшуку, неможливо встановити та дослідити факт виготовлення, зберігання, фасування та подальшого збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів.
Без відшукання таких документів та речей неможливо повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, встановити осіб, які причетні до вчинення кримінальних правопорушень, а також прийняти законне рішення у цьому кримінальному провадженні, а тому детектив за погодженням з прокурором звертається до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.
В судовому засіданні детектив клопотання про надання дозволу на проведення обшуку підтримав у повному обсязі, клопотання просив задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши детектива в судовому засіданні, який підтримав подане клопотання та просив його задовольнити, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності є непорушним.
Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.
Згідно ст.2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення ЄСПЛ є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст.46 Конвенції.
У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово зазначав, що аби не суперечити ст.8 Конвенції, втручання у приватне життя повинно здійснюватися «згідно із законом», мати легітимну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві для досягнення цієї мети (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», п.42; «Шалімов проти України», п.84; «Кузнецов проти України», п.134).
У рішенні «Michaud v. France», п.94-1175, ЄСПЛ вказав, що вираз «передбачене законом» вимагає насамперед, щоб втручання ґрунтувалося на внутрішньому праві.
Згідно рішення «S. and Marper v. the UK», п.101, втручання буде таким, що є «необхідним у демократичному суспільстві», якщо воно відповідає вимогам «нагальної суспільної необхідності», зокрема є пропорційним його «законній меті», і якщо причини, наведені національними властями в його виправдання, є «суттєвими і достатніми».
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Геращенко проти України», п. 132, для винесення постанови про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи суди відповідно до законодавства повинні переконатися в тому, що існують достатні підстави вважати, що розшукувані предмети знаходяться там».
Згідно ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення в рамках кримінального провадження № 72024161000000055 від 05.08.2024 року кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України.
Органом досудового розслідування встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 імовірно здійснюється збут підакцизної продукції.
Як вбачається з клопотання про проведення обшуку, за фактичними обставинами означеного кримінального провадження, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що за адресою: АДРЕСА_1 можуть знаходитись засоби та знаряддя для вчинення злочину, а саме: незаконно виготовлені підакцизні товари, які знаходяться в незаконному обігу, обладнання, сировина та інші речі, які використовуються для незаконного виготовлення підакцизних товарів, бухгалтерські та інші документи, чорнові записи незаконного виготовлення, придбання, зберігання з метою збуту та збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів, електронні інформаційні системи, комп'ютерні системи або їх частини, мобільні термінали систем зв'язку, інші електронні носії інформації, грошові кошти, отримані від незаконного збуту підакцизних товарів.
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що в результаті надання дозволу на проведення обшуку може бути досягнуто мету проведення такої слідчої (розшукової) дії, оскільки за адресою: АДРЕСА_1 можуть знаходитися речі та документи пов'язані з незаконною діяльністю осіб, які не можуть бути виявлені та вилучені в добровільному порядку.
Крім того, враховуючи обставини можливого вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України та їх специфіку, слідчий суддя вважає, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування та про які зазначено у клопотанні, які в свою чергу в добровільному порядку отримані бути не можуть, оскільки такі речі та документи викриватимуть можливу протиправну поведінку причетних до вчинення кримінальних правопорушень осіб.
На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання, наявність правових підстав для його задоволення, так як в результаті проведення обшуку можуть бути виявленні та вилученні речі та документи, які будуть використані як докази в рамках кримінального провадження на підтвердження факту та обставин вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України, а також осіб, які можуть бути причетними до їх вчинення, слідчий суддя приходить до переконання, що таке клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 223, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
Кклопотання заступника керівника відділу Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 72024161000000055 від 05.08.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України - задовольнити.
Надати детективам Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області, які входять до складу групи детективів в рамках кримінального провадження № 72024161000000055 від 05.08.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204 КК України та прокурорам, які входять до складу групи прокурорів в рамках вказаного кримінального провадження, дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення незаконно виготовлених підакцизних товарів, які знаходяться в незаконному обігу, обладнання, сировини та інших речей, які використовуються для незаконного виготовлення підакцизних товарів, бухгалтерських та інших документів, чорнових записів незаконного виготовлення, придбання, зберігання з метою збуту та збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів, електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, інших електронних носіїв інформації, грошових коштів, отриманих від незаконного збуту підакцизних товарів.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1