Справа № 2а-5316/10/1770
09 листопада 2010 р. 11год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Комшелюк Т.О. (головуючий), суддів Жуковської Л.А. Ткачук Н.С. , за участю секретаря судового засідання Анікушин В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: Тарасенко М. І., представник Романчук І. І.,
відповідача: представник Шустов М. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Тарасенка Миколи Івановича - представника Рівненської обласної організації Партії регіонів
доРівненської обласної виборчої комісії
про визнання бездіяльності такою, що порушує закон та зобов'язання прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців
Позивач - Тарасенко Микола Іванович - представник Рівненської обласної організації Партії регіонів звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача - Рівненської обласної виборчої комісії про визнання дій такими, що грубо порушують Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та зобов'язання негайно прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Рівненської обласної ради 31 жовтня 2010 року на виборчих дільниця № 11027 та 11028 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 22.
До початку судового розгляду справи по суті представник позивача позовні вимоги уточнив, просить суд визнати бездіяльність Рівненської обласної виборчої комісії такою, що порушує Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та зобов'язати негайно прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Рівненської обласної ради 31 жовтня 2010 року на виборчих дільниця № 11027 та 11028 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 22.
В обґрунтування позовних вимог Тарасенко Микола Іванович - представник Рівненської обласної організації Партії регіонів зазначив, що 03 листопада 2010 року до Рівненської обласної виборчої комісії ним була подана скарга про оскарження рішення Млинівської районної виборчої комісії та проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Рівненської обласної ради 31 жовтня 2010 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 22. Того ж дня, під час безперервного засідання, Рівненською обласною виборчою комісією від Млинівської районної виборчої комісії було прийнято виборчу документацію, зокрема, протоколи про підсумки голосування і бюлетені по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 22.
Однак, позивач вказав на те, що Рівненська обласна виборча комісія, вищезазначену скаргу від 03 листопада 2010 року на своєму засіданні не розглянула, причини щодо не розгляду скарги не вказала. Відтак, позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги ст. 88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, а саме - визнав бездіяльність Рівненської обласної виборчої комісії щодо нерозгляду скарги Тарасенка Миколи Івановича - представника Рівненської обласної організації Партії регіонів від 03 листопада 2010 року.
Решту позовних вимог представник відповідача заперечив.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позов належить до задоволення частково.
Суд виходив з наступного.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України “ Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів ” № 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року (далі Закон № 2487).
Частиною 4 статті 172 КАС України, зазначено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Відповідно до ч.2 ст.178 КАС України, особа, яка відповідно до закону про вибори чи референдум зареєстрована як уповноважена особа (представник) партії (блоку), місцевої організації партій (блоку місцевих організацій партій), ініціативної групи референдуму, діє як представник відповідної партії (блоку), місцевої організації партії, ініціативної групи референдуму у справах, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, без додаткового уповноваження.
Позивач згідно з посвідченням №1 від 30 вересня 2010 року є представником Рівненської обласної організації Партії регіонів (а.с.6).
3 листопада 2010 року позивачем було подано скаргу до Рівненської обласної виборчої комісії Рівненської області про оскарження рішення виборчої комісії. Дану скаргу отримано відповідачем - Рівненською обласною виборчою комісією 3 листопада 2010 року.
Порядок та строки розгляду скарг виборчими комісіями визначений Законом №2487 та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою ЦВК України від 15.09.2010 року № 352 (далі - Порядок № 352).
Частиною 7 статті 88 Закону України №2487 встановлено, що скарга, що стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до територіальної виборчої комісії, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
В силу вимог частини 9 статті 88 Закону №2487, розгляд скарги виборчою комісією здійснюється з обов'язковим своєчасним повідомленням суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти про час і місце розгляду скарги. Допускається повідомлення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та заінтересованих осіб про час і місце розгляду скарги телефоном із фіксуванням такої дії службовою особою суб'єкта розгляду скарги окремою письмовою довідкою, яка додається до протоколу. Неприбуття на засідання суб'єкта розгляду скарги, осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги.
В судовому засіданні відповідачем доказів розгляду вищевказаної скарги позивача не надано. Позивач в судовому засіданні зазначив, що його ніхто не повідомляв про розгляд скарги та ніхто не викликав на розгляд поданої ним скарги, а відтак, суд вважає, що дана скарга станом на день розгляду справи в суді відповідачем не розглянута.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку, що Рівненська обласна виборча комісія допустила бездіяльність, яка полягає у не розгляді скарги позивача Тарасенка Миколи Івановича, чим порушила вимоги статті 88 Закону №2487. Таким чином, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Рівненською обласною виборчою комісією такою, що порушує вимоги Закону 2487, належать до задоволення.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання Рівненської обласної виборчої комісії негайно прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Рівненської обласної ради 31 жовтня 2010 року на виборчих дільницях №11027 та №11028 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №22, суд виходив з такого.
Підстави та порядок прийняття територіальною виборчою комісією рішення про проведення повторного підрахунку голосів врегульовані частинами 6-12 ст.75 Закону України №2487.
Відповідно до ч. 6, 7 цієї статті Закону № 2487 за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
Отже, з аналізу даної норми Закону випливає, що законодавець чітко і безумовно визначив підстави, за наявності яких територіальна виборча комісія приймає рішення про повторний підрахунок голосів.
Позивачем таких підстав у судовому засіданні не наведено, судом при розгляді адміністративної справи їх також не встановлено, а тому, суд прийшов до висновку, що в цій частині позову позивачу слід відмовити.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 177 КАС України, суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Рівненську обласну виборчу комісію розглянути скаргу Тарасенка Миколи Івановича - представника Рівненської обласної організації Партії регіонів від 03 листопада 2010 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються позивачу відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями < Текст >, 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
< Текст > Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Рівненської обласної виборчої комісії такою, що порушує Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Зобов'язати Рівненську обласну виборчу комісію розглянути скаргу Тарасенка Миколи Івановича - представника Рівненської обласної організації Партії регіонів від 03 листопада 2010 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь Тарасенка Миколи Івановича - представника Рівненської обласної організації Партії регіонів судовий збір в розмірі 1,70 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.
Головуючий Суддя Комшелюк Т.О.
Судді Жуковська Л.А.
Ткачук Н.С.