Справа № 2а-5307/10/1770
07 листопада 2010 р. 12год. 10хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Комшелюк Т.О. (головуючий), суддів Зозулі Д. П. Юрчука М.І. , за участю секретаря судового засідання Анікушин В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2 - кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Рівненської міської ради Рівненської області на виборах 31 жовтня 2010 року
доРівненської міської виборчої комісії Рівненської області
про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним
ОСОБА_2 - кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Рівненської міської ради Рівненської області на виборах 31 жовтня 2010 року звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненської міської виборчої комісії Рівненської області про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01 листопада 2010 року членами виборчої комісії були допущені порушення законодавства про вибори, а саме - вчинення протизаконних дій при підрахунку голосів на виборчій дільниці № 20020 виборчого округу № 4, що полягає у порушенні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці п.2 ч. 27 ст. 71 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Вказав, що попри вищенаведене, члени виборчої комісії колегіально винесли рішення про протизаконну легітимізацію виборчих бюлетенів в чітко невизначеній кількості - понад шістдесят, шляхом підписування їх членами виборчої комісії під час підрахунку голосів, що суперечить вимогам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та є перевищенням членами виборчої комісії наданих їм службових повноважень. Окрім того, вказав на те, що рішення виборчої комісії повинно бути запротокольоване і відповідно ч. 15 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер. Мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину.
Враховуючи вищенаведене, позивач прийшов до висновку, що кількість незаконно легалізованих членами виборчої комісії бюлетенів не може бути встановлено так як відсутні будь-які документи, що могли б це чітко підтвердити. А тому, так як членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 20020 вчинене правопорушення, внаслідок якого неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців - голосування на виборчій дільниці № 20020 повинно бути визнано недійсним.
Крім цього, позивач зазначив, що внаслідок порушення виборчою комісією вимог чинного законодавства, Голові Рівненської міської виборчої комісії Рівненської області було подано скаргу з додаванням Акту про виявлене правопорушення, складеного спостерігачем від ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 та підписаного двома членами дільничної виборчої комісії № 20020 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 По факту поданої скарги Головою Рівненської міської виборчої комісії була винесена постанова, якою відмовлено у прийнятті Акту про виявлене правопорушення з тих мотивів, що свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не могли бути присутніми у приміщенні ДВК № 20020 при підрахунку голосів. Позивач вважає дане твердження невмотивованим та безпідставним, так як ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були членами дільничної виборчої комісії № 20020, а отже - мали право бути і були присутніми під час підрахунку голосів та складення Акту про виявлене правопорушення.
За таких обставин, позивач вважає, що підстав не вважати Акт офіційного спостерігача ВО «Батьківщина» про порушення вимог Закону таким, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на дільниці № 20020 немає, а постанова Рівненської міської виборчої комісії Рівненської області № 66 від 03.11.2010р. прийнята з метою покривання дій членів дільничної виборчої комісії. Як наслідок - протизаконними діями членів дільничної виборчої комісії №20020 та Рівненської міської виборчої комісії Рівненської області порушено один з основних принципів демократії, а саме право громадян обирати та бути обраним, гарантоване Конституцією України та Законом «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та надав пояснення, аналогічні позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, заперечень на позовну заяву суду не надав, про причини неявки суд не повідомив. Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про допит свідків, які прибули з ним в судове засідання, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_7
Свідки ОСОБА_6, ОСОБА_5 суду, кожен окремо, показали, що вони на час проведення виборів 31 жовтня 2010 року були членами дільничної виборчої комісії №20020 (далі ДВК). При підрахунку голосів, членами ДВК були виявлені бюлетені (близько 50 штук) з відсутніми прізвищами та підписами членів виборчої комісії. Дані бюлетені при підрахунку були відкладені в сторону і всі члени комісії проголосували за те, щоб визнати ці бюлетені дійсними, оскільки вважали, що була просто технічна помилка. Окрім того, вони не знали, як інакше правильно вийти з ситуації, яка склалася з даними бюлетенями. Голосування виборців по даних бюлетенях було за різних кандидатів.
Свідок ОСОБА_3 пояснив, що він був офіційним спостерігачем ВО "Батьківщина", при підрахунку голосів були виявлені бюлетені без прізвища та підпису членів ДВК. В процесі підрахунку бюлетенів, ніяких процесуальних документів зі своєї сторони чи сторони членів ДВК про факти порушення, пов'язані із визнанням бюлетенів недійсними не складалися. Бюлетені, які за попереднім висновком членів ДВК, були оформлені з порушенням встановленого порядку і були відкладені окремо, у подальшому за вказівкою голови ДВК вже після підрахунку голосів, були розкладені по відповідних кандидатах, як дійсні і були включені до загального протоколу про підрахунок голосів.
Свідок ОСОБА_7 суду показав, що при підрахунку голосів дійсно були виявлені бюлетені без прізвищ та підписів членів ДВК. Їх кількість становила близько 50 штук, можливо більше. Члени ДВК шляхом голосування визнали ці бюлетені дійсними і розклали відразу ж по кандидатах, а потім почали підрахунок голосів. Крім того, при виявленні ним недійсних бюлетенів, він звернувся до голови ДВК щодо зупинення підрахунку на декілька хвилин для надання йому часу для консультації з юристом. Не зв'язавшись з юристом, він звернувся до голови ДВК про надання йому правової допомоги в ситуації, яка склалася, на що йому була надана відповідь про те, що дії ДВК відповідають Закону. Свідок також надав свідчення про те, що ним, як кандидатом в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №4 в депутати Рівненської міської ради, актів про порушення виборчого процесу, у тому числі під час проведення голосування та під час підрахунку голосів виборців не складалися та надав інші пояснення.
Заслухавши пояснення представника позивача, показання свідків, дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Суд виходив з наступного.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10 липня 2010 року кандидати в депутати є суб'єктами виборчого процесу.
Відповідно до посвідчення №78 від 8 жовтня 2010р., позивач є кандидатом в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Рівненської міської ради Рівненської області, а відтак, має право на звернення до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльності виборчих комісій, членів цих комісій (а. с. 29).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач вказує на порушення, які вчинені членами дільничної виборчої комісії щодо незаконної легалізації бюлетенів під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №20020 та порушення Рівненською міською виборчою комісією одного з основних принципів демократії, а саме права громадян обирати та бути обраним, яке гарантоване Конституцією України та Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». В той же час, у прохальній частині позовної заяви позивач просить суд визнати голосування на виборчій дільниці №20020 недійсним.
Судом досліджені постанови Рівненської міської виборчої комісії № 66, 67 від 3 листопада 2010 року, відповідно до яких Акт офіційного спостерігача ВО "Батьківщина" ОСОБА_3 про порушення вимог Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" не вважається таким, що ставить під сумнів результати підрахунку голосів на виборчій дільниці №20020 (Постанова №66) та скарга кандидата на посаду депутата Рівненської міської ради ОСОБА_2 залишена без розгляду (Постанова №67). Зазначені рішення виборчої комісії, дії чи бездіяльність у даній справі позивачем не оскаржуються, незважаючи на те, що відповідачем є Рівненська міська виборча комісія як суб'єкт виборчого процесу.
Під час з'ясування обставин, чи оскаржувались позивачем вищевказані рішення в встановленому законом порядку ( у тому числі в судовому), представник позивача пояснив, що його довіритель має намір їх оскаржувати в подальшому.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач звернувся до суду з позовом про визнання голосування на дільничній виборчій дільниці №20020 недійсним з підстав порушення членами дільничної виборчої комісії порядку підрахунку голосів, а саме - врахування недійсних бюлетенів, та внаслідок протизаконних дій членів цієї дільничної виборчої комісії, а не рішень, дій чи бездіяльності Рівненської міської виборчої комісії.
Згідно ч.4 ст.172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Оскільки позивачем не оскаржується ні рішення, ні дії, ні бездіяльність Рівненської міської виборчої комісії, суд вважає, що у задоволенні позову ОСОБА_2 - кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Рівненської міської ради Рівненської області на виборах 31 жовтня 2010 року належить відмовити.
Відповідно до ч. 9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
На момент подання адміністративного позову позивачем не було сплачено судового збору. Відтак, в силу ст. 94, ч. 9 ст.172 КАС України судовий збір у розмірі 3,40 грн. підлягає до стягнення з позивача на користь Державного бюджету.
Керуючись статтями 172, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позивачу - ОСОБА_2 - кандидату у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Рівненської міської ради Рівненської області на виборах 31 жовтня 2010 року в задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з позивача - ОСОБА_2 - кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Рівненської міської ради Рівненської області на виборах 31 жовтня 2010 року на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.
Головуючий Суддя Комшелюк Т.О.
Суддя Зозуля Д.П.
Суддя Юрчук М.І.