79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
09 листопада 2010 р. № 2а-6007/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Костіва М.В.
при секретарі Билень Н.С.
за участю представників сторін:
від позивача: Жовтонецький В.М.
від відповідача: не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Чернівецької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001301500/0/9326 від 14.06.2010 року,
встановив:
Позов заявлено Державним територіально-галузевим об'єднанням "Львівська залізниця" до Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Чернівецької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001301500/0/9326 від 14.06.2010 року.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2010 р. відкрито провадження у справі та призначено справу на 10.09.2010 р. Розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 150 КАС України.
В судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що відповідач не проводив жодної перевірки відокремленого підрозділу «Чернівецька дистанція колії», а тому встановлення порушення - подання розрахунку земельного податку із порушенням строків на підставі акту перевірки №00128/1500/1071031 від 14.06.2010 року та складання повідомлення-рішення №0001301500/0/9326 від 14.04.2010 року є безпідставними. Просить позов задовольнити.
Відповідача позов заперечив за безпідставністю з мотивів, зазначених у запереченні. Ствердив, зокрема, що провів невиїзну документальну перевірку у відповідності до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХІІ від 04.12.1990 року із змінами та доповненнями, та встановивши порушення строків подання податкової звітності правомірно виніс оскаржуване податкове повідомлення -рішення. Просить розглядати справу за відсутності представника та в позові відмовити.
Заслухавши представника позивача сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ДПІ у Глибоцькому районі Чернівецької області проведено документальну невиїзну (камеральну ) перевірку поданого ВП «Чернівецька дистанція колії»ДТГО «Львівська залізниця»нового звітного Розрахунку земельного податку, що підтверджується Актом №128/15-3 від 14.06.2010 року. Актом встановлено несвоєчасне подання Розрахунку земельного податку, оскільки терміном подання, встановленим законодавством було 20.05.2010 року, фактичною датою подання -14.06.2010 року. На підставі вказаного акту було винесено оскаржуване податкове повідомлення -рішення №0001301500/0/9326 від 14.06.2010 року про застосування штрафної санкції за несвоєчасне подання розрахунку земельного податку в сумі 170 грн.
Згідно з пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 р. із змінами та доповненнями (далі Закон № 509-ХІІ) державні податкові інспекції в районах здійснюють контроль за своєчасністю подання платниками податків розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Пунктом 7 ст. 10 Закону № 509-ХІІ передбачено, що державні податкові інспекції аналізують і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства.
Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону № 509-ХІІ органи ДПС мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи , а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ. При цьому, для проведення невиїзних перевірок закон не містить вимог щодо проведення повідомлень платників податків, як це передбачено у ст. 11-1 вказаного закону для виїзних перевірок.
За результатами таких перевірок згідно з абзацом 1 пункту 1.3 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25 серпня 2005 р. за № 925/11205 (далі Порядок № 327), оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Відтак, посилання позивача на не проведення жодної перевірки та безпідставність оформлення акту перевірки №00128/1500/1071031 від 14.06.2010 року та складання повідомлення-рішення №0001301500/0/9326 від 14.04.2010 року не заслуговують на увагу.
Згідно з пунктом 3.1 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого Наказам ДПА України від 21 червня 2001 року № 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за № 567/5758 (далі Порядок № 253) податковий орган здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання та складає податкове повідомлення, якщо платник податків не подає у встановленні строки податкову декларацію.
Відповідно до пункту 3.1 Порядку № 253, структурний підрозділ, що здійснює розрахунок суми (донараховує суму) податкового зобов'язання складає податкове повідомлення рішення за формою згідно з додатком № 2 Порядку № 253 за наслідками документальних або камеральних перевірок.
Пунктом 4.11 Порядку № 327 передбачено, що податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок.
Підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статтею 17 Закону № 2181-III встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Податкове повідомлення-рішення оформляється у відповідності до вимог додатку № 2 до Порядку 253, 14.06.2010 р. і в ньому, зокрема зазначаються: посилання на акт перевірки (номер, дата складання), назва податку, збору (обов'язкового платежу) або неподаткових доходів, вид штрафних (фінансових) санкцій.
Як вбачається з оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 14.06.2010 року №0001301500/0/9326, номер акту перевірки, яким встановлено порушення, не відповідає акту перевірки, наданому позивачеві. Крім вказаного, назва податку, збору (обов'язкового платежу) або неподаткових доходів, вид штрафних (фінансових) санкцій повинна відповідати назві, вказаній у законодавстві. Суд вважає, що вказані формальні порушення відповідачем вимог законодавства впливають на суттєві обставини та на встановлення порушень, які є підставою для підвищення податкового зобов'язання позивача, порушують його права та інтереси як платника податків, а тому є підставою для визнання нечинним податкового повідомлення-рішення.
Ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 86, 161-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Глибоцькому районі Чернівецької області №0001301500/0/9326 від 14.06.2010 року про застосування штрафних (фінансових санкцій) в розмірі 170 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (79007, м. Львів, вул. Гоголя 1) 3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Костів М.В.
Повний текст постанови виготовлено 15.11.2010 року.