Єдиний унікальний номер 229/7137/24
Номер провадження 3/229/2885/2024
25 листопада 2024 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Гонтар А.Л., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Старий Хачмас Хачмаського р-ну Азербайджанської Республіки, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
16 жовтня 2024 року до Дружківського міського суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 599301 від 11.10.2024 року про притягнення до адміністративної відповідльності ОСОБА_1 .
Згідно протоколу, 11 жовтня 2024 року о 13 год. 15 хв., під час дії правового режиму воєнного стану, в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який розташований за адресою: м.Дружківка, вул.О.Тихого, 264, продавець ОСОБА_1 здійснв продаж коньяка «Bagranyan» об'ємом 0,5 л міцністю 40 % об. за ціною 330 грн. гр. ОСОБА_2 , здійснивши торгівлю алкогольними напоями на території забороненій законом, чим порушив вимоги п.1 Наказу командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 16 від 09.07.2022 р. «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», Розпорядження голови Донецької ОДА № 365/5-22 від 11.08.2022 р., п.п.3,4 «Порядку» затвердженого постановою КМУ № 1457 від 29.12.2021 р., вчинивши правопорушення, передбачене ч.3 ст. 156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи сповіщений належним чином. Заяв, клопотань про розгляд справи за його відсутності або перенесення розгляду справи суду не надав.
Відповідно до ст.268 КУпАП, присутність особи-правопорушника при розгляді справи про адміністративне правопорушення передбаченого ст. 156 КУпАП не є обов'язковою, суддя вважає, що справу можливо розглядати без особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Попри те, що особа не отримала або ухилилася від отримання судової повістки, її право на справедливий суд, гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було. Таким чином, особі повинно бути відомо про час і місце розгляду справи, оскільки є можливість стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. З таким висновком погодився ЄСПЛ у рішенні у справі «Вячеслав Корчагін проти Росії» № 12307/16.
Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов до такого висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Диспозиція ч.3 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі пивом, алкогольними та слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а також суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів та охорони здоров'я населення.
Суб'єктом адміністративного правопорушення є працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях; будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку.
На підтвердження вчиненого адміністративного правопорушення ОСОБА_1 суду надані такі докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 599301 від 11.10.2024 р., рапорт чергового ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області від 11.10.2024 р., протоколи огляду речей від 11.10.2024 р., письмове пояснення свідка, квитанція про отримання вилучених речей і документів № 324 від 11.10.2024 р., копія паспорта правопорушника, копія наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 16 од від 09.07.2022 р. «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», копія Розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації № 365/5-22 від 11.08.2022 р. «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області», копія постанови КМУ від 29.12.2021 р. № 1457 «Про затвердження Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях».
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення підписав, другий примірник протоколу отримав.
Згідно пояснення, яке долучено до матеріалів справи, ОСОБА_1 зі ст.ст. 10,63 Конституції України ознайомлений. Надавати будь-які пояснення відмовився на підставі ст. 63 Конституції України.
Відповідно до протоколу огляду речей від 11.10.2024 року, який міститься в матеріалах справи, вбачається, що 11.10.2024 року за адресою : м.Дружківка, вул.О.Тихого, 264, в магазині «Алінка» було проведено огляд та вилучено алкогольні напої, а саме: горілка «Prime» - 44 шт. по 0,5 л.; пиво «Tuborg» - 48 шт. по 0,5 л; пиво «Staropramen» - 24 шт. по 0,5 л.; пиво «Stella Artois» - 24 шт. по 0,5 л; пиво «Львівське світле» - 6 шт. по 2,35 л; коньяк «Bagranyan» - 8 шт. по 0,5 л; коньяк «Aznauri» - 3 шт. по 0,5 л; горілка розливна - 10,00 л.
Відповідно до протоколу огляду речей від 11.10.2024 року, який міститься в матеріалах справи, вбачається, що 11.10.2024 року по вул.О.Тихого в м.Дружківка гр. ОСОБА_3 , добровільно видав пляшку коньяка «Bagranyan» об'ємом 0,5 л міцністю 40 % об., який було вилучено.
Згідно письмового пояснення свідка ОСОБА_2 , яке міститься в матеріалах справи, 11.10.2024 р. приблизно о 13 год. 10 хв. він зайшов в магазин «Алінка» за продуктами та купив коньяк «Bagranyan» у продавця Іосіфа за ціною 330 грн.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі Закон № 389) Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення в Україні воєнного стану» (далі Указ № 64/2022).
Згідно з п. 1 Указу № 64/2022 з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому був подовжений та діє по теперішній час.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних праві свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану зокрема заборонено у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Пунктом 1 наказу командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 16од від 09.07.2022 р. «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі», заборонено з 11.07.2022 року на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації, начальника обласної військової адміністрації Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військової адміністрації № 365/5-22 від 11.08.2022 р. «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області», з метою організації виконання рішень військового командування про запровадження заходів правового режиму воєнного стану та забезпечення громадської безпеки і порядку на території Донецької області зобов'язано районні державні адміністрації, районні військові адміністрації, військові адміністрації населених пунктів, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад Донецької області забезпечити на відповідній території негайне інформування суб'єктів господарювання та населення про запровадження з 11 липня 2022 року на період дії правового режиму воєнного стану заборони торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів) та вжити на відповідній території, в межах повноважень, заходів з контролю за дотриманням суб'єктами господарювання заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів) на період дії правового режиму воєнного стану відповідно до вимог чинного законодавства.
На офіційному вебсайті Дружківської міської військової адміністрації (https://www.druisp.gov.ua/novini/4704-do-uvagi-sub-ektiv-gospodaryuvannya-ta-naselennya-druzhkivskoji-miskoji-teritorialnoji-gromadi-kramatorskogo-rajonu-donetskoji-oblasti) оприлюднена інформація такого змісту:
«що з 11.07.2022 року на території Донецької області заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі. Відповідний наказ підписав командувач оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Згідно з наказом, заборону на продаж алкоголю запроваджено з метою забезпечення громадської безпеки та порядку з 11 липня 2022 року на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану. Заборонено торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів).
Порушення встановлених обмежень щодо продажу алкогольних напоїв під час дії воєнного стану тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1 тисячі НМДГ (від 8500 до 17 000 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Якщо ж таке порушення буде вчинено повторно або за попередньою змовою групи осіб, покарання буде суворішим - штраф від 3000 до 8000 НМДГ (від 51000 грн до 136000 грн) або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
З метою посилення контролю дотримання заборони торгівлі алкоголем на території Дружківської громади організовано профілактичні рейди.»
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 599301 від 11.10.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснив продаж алкогольного напою, а саме коньяка «Bagranyan» об'ємом 0,5 л міцністю 40 % об. за ціною 330 грн. гр. ОСОБА_2 , під час дії правового режиму «воєнний стан» на території, забороненій законом, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.
Суддя, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, а саме торгівля алкогольними напоями на території, забороненій законом.
Враховуючи характер здійсненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, той факт, що вчинене адміністративне правопорушення мало місце, та знайшло своє підтвердження під час розгляду справи, суддя вважає доцільним піддати особу, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 6 ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у ст.ст. 234-1,234-2, 244-4, 262, 264 цього Кодексу.
Згідно протоколу огляду речей від 11.10.2024 р., за адресою: м.Дружківка, вул.О.Тихого, 264, в магазині «Алінка» було вилучено алкогольні напої: горілка «Prime» - 44 шт. по 0,5 л.; пиво «Tuborg» - 48 шт. по 0,5 л; пиво «Staropramen» - 24 шт. по 0,5 л.; пиво «Stella Artois» - 24 шт. по 0,5 л; пиво «Львівське світле» - 6 шт. по 2,35 л; коньяк «Bagranyan» - 8 шт. по 0,5 л; коньяк «Aznauri» - 3 шт. по 0,5 л; горілка розливна - 10,00 л. (квитанція про отримання вилучених речей № 324 від 11.10.2024 р.).
Доказів на підтвердження продажу гр. ОСОБА_1 вилученого товару, згідно вищезазначеного протоколу огляду речей та квитанції, до матеріалів справи не додано.
Факт зберігання в приміщенні магазину чи вилучення звідти алкогольних напоїв не становлять об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.156 КупАП.
Відповідно до норми ч.1 ст. 265 КУпАП, вищезазначений вилучений товар не є безпосереднім предметом (знаряддям) торгівлі та не має відношення до справи, а тому підлягає поверненню.
Згідно протоколу огляду речей від 11.10.2024 р. по вул.О.Тихого в м.Дружківка у гр. ОСОБА_2 було виявлено та вилучено пляшку коньяка «Bagranyan» об'ємом 0,5 л. міцністю 40 % об.
Суд прийшов до висновку, що вилучений алкогольний напій підлягає конфіскації.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі п.5 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року, що складає 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.23, 33, 40-1, ч.3 ст. 156, 265, 268, 283-284, 287 КУпАП, суддя-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , притягнути до адміністративної відповідальності на підставі ч.3 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Вилучені для тимчасового зберігання речі за протоколом огляду речей від 11.10.2024 р. та квитанції про отримання вилучених речей і документів № 324 від 11.10.2024 р., а саме: горілку «Prime» - 44 шт. по 0,5 л.; пиво «Tuborg» - 48 шт. по 0,5 л; пиво «Staropramen» - 24 шт. по 0,5 л.; пиво «Stella Artois» - 24 шт. по 0,5 л; пиво «Львівське світле» - 6 шт. по 2,35 л; коньяк «Bagranyan» - 8 шт. по 0,5 л; коньяк «Aznauri» - 3 шт. по 0,5 л; горілку розливну - 10,00 л - повернути власнику.
Вилучені для тимчасового зберігання речі у гр. ОСОБА_2 за протоколом огляду речей від 11.10.2024 р., а саме: одну пляшку горілки «Bagranyan» об'ємом 0,5 л - конфіскувати в дохід держави.
Штраф підлягає сплаті на рахунок: UA808999980313000106000005694, отримувач коштів- Дружківське УК/м.Дружківка/21081100, код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету- 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: "Адміністративні штрафи та інші санкції", призначення платежу: штраф по справі про адміністративне правопорушення (зазначити номер справи).
Судовий збір підлягає сплаті на користь держави, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ /22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку:UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до ч.1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Виконавчий документ може бути пред'явлений до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання рішенням законної сили.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А.Л. Гонтар