Рішення від 25.11.2024 по справі 127/36068/24

Справа № 127/36068/24

Провадження № 2-а/127/292/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2024 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Романюк Л.Ф.,

при секретарі Курутіній О.В.,

за участі представника позивача Коцурак Т.Ю.,

представника відповідача Цюнько Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Позов мотивований тим, що 21.08.2024 року відносно ОСОБА_1 інспектором відділення обліку мобілізаційної роботи сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було складено протокол № 124 за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

04.09.2024 року постановою № 1918 тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.

Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 6 ч.10 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 1 пп.1 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року, а саме ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що є порушенням правил військового обліку.

ОСОБА_1 згідно Протоколу № НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2013 року по досягненню 25 річного віку переданий в запас, з травня 2013 року по 21.08.2024 року ОСОБА_1 не прибув за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання до ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття на військовий облік.

Постанову про накладення адміністративного стягнення від 04.09.2024 року позивач отримав лише 24.10.2024 року поштовими засобами зв'язку, оскільки в день розгляду постанова не була вручена, а було повідомлено, що постанова за результатами розгляду протоколу буде надіслана поштою.

На момент виникнення спірних правовідносин взяття призовників на облік військовозобов'язаних здійснювалося призовними комісіями у районних (міських) військових комісаріатах, відтак позивач до 18.05.2024 року за викликом мав прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, однак позивача не викликали.

При цьому, Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016, а також Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, який діє з 05.01.2023 передбачають, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності, однак не встановлюють строків здійснення таких дій.

Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18.05.2024, внесено зміни до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за змістом яких громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, серед іншого, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Законом України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який набрав чинності 19.05.2024, внесено зміни до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за змістом яких статтю 210 доповнено частиною 3, якою встановлено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, тобто порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в особливий період.

На виконання цих норм позивач з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою уточнення персональних даних та постановки на облік.

У зв'язку із великими чергами та завантаженістю територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного позивачу виготовили лише у серпні 2024 року.

За таких обставин на переконання позивача відсутнє порушення позивачем абз 6 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та абз 1 пп.1 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від грудня 2022 як про це вказано в постанові.

Згідно ч.1 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді). За ч.7 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

При цьому, особливий період діє в Україні з 17 березня 2014 року, коли була оголошена перша хвиля часткової мобілізації у зв'язку з російською агресією, та діє і зараз, про що також зазначив Верховний Суд у листі від 13.07.2018 р. № 60- 2-18.

Стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові с мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно - правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

19.05.2024 року набув чинності Закон № 3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено ч.3, а саме: щодо порушення призовниками військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Отже, до 19.05.2024 року норми ч.3 ст. 210 КУпАП не існувало.

Тобто, з 19.05.2024 року встановлено 60-денний строк уточнити громадянам України свої дані щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, і одночасно введено норму, яка передбачає сувору адміністративну відповідальність за невиконання цих правил в умовах особливого періоду.

Просив суд, скасувати постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 від 04.09.2024 року № 1918 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 17 000,00 грн.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала за обставин викладених в справі, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначила, що позивач не прибув до РВК в травні - червні 2013 року, 2014-2023 року, січень - серпень 2024 року для взяття на військовий облік. На момент розгляду адміністративної справи ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 не було подано доказів, що спростували факт неприбуття в цей період позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Отже, позивачем було вчинене триваюче правопорушення. Просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

По справі судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до протоколу № 124 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП від 21.08.2024 року, ОСОБА_1 порушив вимоги абз.6 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.1 пп.1 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року, а саме: ОСОБА_1 е перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання у ТЦК та СП. ОСОБА_1 згідно протоколу № НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2013 року по досягненню 25 річного віку переданий в запас, але не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік та виготовлення військово - облікового документу. ОСОБА_1 із заявою про взяття на військовий облік військовозобов'язаних до сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_6 звернувся 21.08.2024 року.

В поясненнях ОСОБА_1 пояснив, що йому ніхто не повідомляв про те, що він має стати на військовий облік та не було потреби з'являтися до військомату. З необізнаністю законодавства України у 2013 році не став на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 та по даний час не став на військовий облік за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, чим порушив вимоги аб.6 ч.10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Вину свою визнав повністю (а.с.21-22).

Відповідно до постанови № 1918 про накладення адміністративного стягнення за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП від 04.09.2024 року, згідно відомостей зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення за вх.№7/5106 від 21.08.2024 року ОСОБА_1 порушив вимоги абз.6 ч.10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.1пп.1п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року, а саме ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що є порушенням правил військового обліку.

ОСОБА_1 згідно протоколу № НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2013 року по досягненню 25 річного віку переданий в запас, з травня 2013 року по 21.08.2024 року ОСОБА_1 не прибув за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання до ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття на військовий облік.

Згідно наданих пояснень ОСОБА_1 у зв'язку з необізнаністю законодавства України не став на військовий облік військовозобов'язаних за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Свою вину у вчиненому правопорушенні визнає повністю.

ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 17 000,00 грн. за ч. 3 ст.210 КУпАП (а.с.23).

При розгляді даної справи суд керується наступними нормами законодавства.

Так, відповідно до ст.65Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Законом, що здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до п.п.2п.1ст.18 Закону (на час виникнення спірних правовідносин травень 2013),від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України,які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 25-річного віку.

Згідно до військово - облікового документу № 210820249340347300002, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 21.08.2024 року (а.с.20).

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» (в редакції станом на травень 2013 року), громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час. Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу (крім тих, що проходять службу у військовому резерві), зобов'язані з'явитися на збірні пункти у строки,зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів. Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частину строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві. Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин (призначаються) для проходження військової служби у воєнний час або для використання їх як працівників Збройних Сил України, інших військових формувань.

Відповідно до ч. 1, 9 ст. 27 Закону (на час виникнення спірних правовідносин травень 2013), у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і які не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в районних (міських) військових комісаріатах та відповідних органах інших військових формувань. Запас військовозобов'язаних поділяється на першу і другу категорії. До запасу другої категорії належать військовозобов'язані, які не здобули військово - облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби, а також військовозобов'язані-жінки.

Зі змісту ст. 37 Закону (на час виникнення спірних правовідносин травень 2013), взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України підлягали в тому числі звільнені з військової служби в запас.

Відповідно до ч. 10 ст. 38 Закону, в редакції станом на 07.05.2013, призовники та військовозобов'язані в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про це орган, де вони перебувають на військовому обліку.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» в Україні оголошено часткову мобілізацію, а Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05:30 год в Україні введено воєнний стан, що триває донині.

Отже, починаючи з 17.03.2014 в Україні діє особливий період.

Відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМ України № 1487 від 30.12.2022, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку). Аналогічні положення містив Порядок затверджений постановою КМ України № 921 від 07.12.2016, що втратив чинність з набранням чинності Порядком від 30.12.2022.

Військовий облік здійснюється з урахуванням встановленого в Україні порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов'язані працюють (навчаються).

Відповідно до п. 15-1 Порядку затвердженого постановою КМ України № 921 від 07.12.2016, зі змінами, взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, здійснювалося на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 15-1).

У разі коли відомості про призовника, військовозобов'язаного або резервіста не включені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) за умови запровадження інформаційної взаємодії.

Порталом Дія до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів надсилаються такі відомості: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), стать, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), тип військово-облікового документа, найменування районного (об'єднаного районного), міського (районного в містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), в якому особа перебуває та/або перебувала на зазначеному обліку, серія та/або номер військово-облікового документа (за наявності), адреса поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання або адреса попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання (для осіб, які на дату формування заяви не мають задекларованого/зареєстрованого місця проживання).

Відомості, надіслані Порталом Дія, включаються до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відомостям присвоюється окремий номер запису в такому реєстрі.

Згідно п. 16 вказаного Порядку передбачалося, що військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів, зокрема для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

18.05.2024 набрав чинності Закон України № 3633-IX від 11.04.2024, яким серед іншого внесено зміни до ст. 22 Закону України «про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», та визначено, що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Тобто, військовозобов'язані, в силу вказаної норми закону, зобов'язані були в період з 19.05.2024 по 17.07.2024 уточнити свої облікові дані у спосіб визначений законом: через ІНФОРМАЦІЯ_6 через ЦНАП або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Відповідно до п. 15-1 Порядку затвердженого Постановою КМ України № 1487 від 30.12.2022, в редакції станом на дату складення адміністративного протоколу відносно позивача та оскаржуваної постанови, до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (п. 20).

Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України Про військовий обов'язок і військову службу (п. 22).

Згідно п. 23 Порядку, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р.№ 265Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Згідно п. 81 чинного Порядку, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15,15-1цього Порядку та підпункті 10-1пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

При цьому, відповідно до п. 19 Порядку, призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Як встановлено судом з заяв по суті справи та було підтверджено представником позивача у судовому засіданні, з моменту досягнення ним 25 річного віку, зняття з військового обліку як призовника, він не з'являвся до районного центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації з метою взяття на облік як військовозобов'язаного, зарахування його в запас, не отримував військово-обліковий документ. Навіть після введення воєнного стану в Україні, оголошення загальної мобілізації, він не виконав обов'язку щодо з'явлення для постановки на військовий облік, військово-обліковий документ не отримував. Однак, протягом тривалого часу (з 2013 по 2024 роки) компетентні органи не ініціювали питання щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вищевказані порушення законодавства.

Вищевказане свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в тому числі визначених відповідними частинами ст. 210 КУпАП за ознаками порушення правил військового обліку.

Разом з тим, відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків,коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Стаття 210 КУпАП на дату початку вчинення інкримінованого правопорушення, тобто станом на 31.05.2013 мала наступну редакцію: частина 1 - порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах - тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; частина 2 - повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті або частиною першою статті 211цього Кодексу, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Законом України № 1357-ІХ від 30.03.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку», що набрав чинності 23.04.2021, ст. 210 КУпАП була викладена в новій редакції, зокрема ч.2 ст. 210 доповнено такою кваліфікуючою ознакою як «вчинення такого порушення в особливий період» та збільшено стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

09.05.2024 прийнято Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3696-IX, що набрав чинності 19.05.2024, яким ст. 210 КУпАП викладено у новій редакції: частина 1 - порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; частина 2 - повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню,- тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; частина 3 вчинення дій,передбачених частиною першою цієї статті,в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положення ст. 38 КУпАП, в редакції що діяла станом на дату прийняття оскаржуваної постанови 04.09.2024, передбачали, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210,210-1цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Аналізуючи вищевикладені положення законодавства, зокрема положення диспозицій та санкцій ст. 210 КУпАП, суд приходить до висновку, що кожна наступна редакція ст. 210 КУпАП не скасовувала чи пом'якшувала відповідальність за відповідні правопорушення, а посилювала її.

На дату, що визначена в оскаржуваній постанові як початкова дата вчинення триваючого правопорушення 31.05.2013, такого поняття як «вчинення такого порушення в особливий період» не існувало, відповідальність за порушення визначені ч.1 ст. 210 КУпАП з кваліфікуючою ознакою «вчинення такого порушення в особливий період» введена лише з 23.04.2021.

Частина 3 ст. 210 КУпАП з'явилася лише після 19.05.2024, та саме з цієї дати законодавець передбачив адміністративну відповідальність за вчинення порушень призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку у виді штрафу в розмірі 17000 грн.

Однак, як слідує зі змісту оскаржуваної постанови, ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_3 , ставлячи у вину ОСОБА_1 порушення правил військового обліку, що тривало в період з 31.05.2013 по 21.08.2024, та накладаючи на нього стягнення за це порушення, не розмежовував періодів в які мало місце порушення правил військового обліку, що мало суттєве значення для кваліфікації порушення, строків притягнення до відповідальності за вчинене правопорушення та стягнення, що могло бути застосовано до особи.

Так, при складенні постанови не врахованого того, що станом на дату прийняття оскаржуваної постанови, враховуючи триваючий характер порушень правил військового обліку, що мало місце в тому числі в особливий період, ОСОБА_1 не міг бути підданий стягненню за порушення військового обліку, що мали місце в період до 21.08.2023, адже триваюче правопорушення правил військового обліку було виявлено 21.08.2024 (складено протокол), а стягнення в силу ст. 38 КУпАП могло бути накладено протягом 3 місяців з дня виявлення, але не пізніше року з дня вчинення.

Більш того, при складенні оскаржуваної постанови, застосуванні розміру стягнення не врахованого того, що стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн могло бути застосовано лише за порушення, що мали місце з 19.05.2024, адже саме з цієї дати встановлено такий розмір стягнення. Накладаючи стягнення у виді 17000 грн штрафу за порушення що розпочалося 31.05.2013 та тривало до 21.08.2024, уповноважений суб'єкт не врахував ні положень ст. 58 Конституції України щодо незворотної дії в часі норм законодавства що посилюють відповідальність, ні положень ст. 38 КУпАП щодо неможливості накладення стягнення за порушення (часовий проміжок триваючого правопорушення) що знаходиться поза межами річного строку з дня його вчинення.

Беручи до уваги все вищевикладене, суд приходить до висновку що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм процесуального законодавства.

Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно доч.3ст.286КАС України,за наслідками розгляду справи з приводу рішень,дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1)залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін,а позовну заяву без задоволення; 2)скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу(посадової особи); 3)скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Хоча в ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт триваючого порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, в тому числі в умовах особливого періоду, але при прийнятті постанови № 1918 від 04.09.2024 відповідачем не було дотримано процедури притягнення позивача до адміністративної відповідальності, грубо порушено норми права щодо кваліфікацій дій ОСОБА_1 , строків у межах яких могло бути накладено стягнення та розмірів такого стягнення, а суд при розгляді справ даної категорії в силу ст. 286 КАС України не наділений повноваженнями змінювати правову кваліфікацію дій особи, виключати частину обвинувачення з того обвинувачення, що було сформульовано суб'єктом уповноваженим на прийняття постанови у справі про адміністративне правопорушення, то наявними є підстави для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Станом на дату розгляду справи судом сплив строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення вказаних правопорушень, оскільки 05.11.2024 сплив тримісячний строк з дня виявлення триваючого правопорушення (щодо порушень що мали місце після 19.05.2024), адже триваюче правопорушення було виявлено 21.08.2024, коли було складено відповідний протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . У зв'язку з чим, керуючись ч.7 ст. 38, п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП, п. 3 ч.3 ст. 286 КАС України, суд вважає за необхідне оскаржувану постанову начальника скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Виходячи з вищезазначеної норми чинного законодавства, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 139, 243 - 246, 250, 271, 286 КАС України, суд,

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Скасувати постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 від 04.09.2024 року № 1918 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 17 000,00 грн.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП - закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Учасники процесу:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ),

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_2 ).

Суддя: