Справа № 135/1377/24
Провадження № 3/135/553/24
іменем України
26.11.2024 м. Ладижин Вінницька область
Суддя Ладижинського міського суду Вінницької області Кривешко І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли від ВП № 3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонер, 3 грп. інвалідності внаслідок війни, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
25.10.2024 о 07 год 50 хв. ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 , в приміщенні магазину «Flora VIP Luxe», вчинив психологічне насильство в сім'ї відносно ОСОБА_2 , яка являється дружиною, яке виразилось в образах нецензурною лайкою, що могло спричинити до короткочасного розладу здоров'я потерпілої.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 173-2 КпАП України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно своєї дружини ОСОБА_2 не визнав. Суду пояснив, що дійсно 25.10.2024 о 07 год 50 хв. він зайшов в приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташоване в АДРЕСА_2 , де працює його дружина ОСОБА_2 , з метою запитати у працівників магазину, чи дійсно директором магазину є громадянин на ім'я ОСОБА_3 . Працівниця магазину, ОСОБА_4 , відповіла, що ні, після чого він вийшов з магазину. Нецензурно на адресу ОСОБА_2 не висловлювався. Насильства щодо своє дружини ОСОБА_2 не вчиняв, в подальшому усі конфлікти з дружиною буде вирішувати в судовому порядку.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Каракозян Г.А. звернув увагу суду на те, що між ОСОБА_1 та його дружиною ОСОБА_2 був конфлікт, однак наслідки настання шкоди фізичного чи психологічного характеру відсутні, у зв'язку з чим просив провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні суду пояснила, що вона працює в квітковому магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». ОСОБА_1 є її чоловіком, однак з 02.09.2024 разом не проживають. ОСОБА_1 приходить до магазину на кожну її зміну та ображає, висловлюючись на її адресу нецензурною лайкою. Так, 25.10.2024 о 07.50 год, в черговий раз, ОСОБА_1 прийшов до магазину та почав нецензурно висловлюватися на її адресу, погрожував що забере у неї дочку, а її посадить за грати, чим чинить на неї психологічний тиск. Оскільки це вже було не вперше, викликала поліцію.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , суду пояснила, що працює в квітковому магазині «Flora VIP Luxe» разом з ОСОБА_2 25.10.2024 біля 07.45 год вона прийшла на своє робоче місце, в магазині вже була ОСОБА_2 .. Вона зайшла до холодильної кімнати квиткового магазину, звідки почула крики з торгівельної зали. Коли вона зайшла до торгівельної зали, то побачила, що біля столу стоїть ОСОБА_2 , а перед нею ОСОБА_1 , який висловлювався на адресу ОСОБА_2 нецензурною лайкою та погрожував їй, що забере у неї дитину, а її посадить до в'язниці. ОСОБА_2 попросила ОСОБА_1 покинути магазин, на що останній ще продовжував нецензурно лаятись, магазин покинув через 1-2 хвилини. Також, свідок пояснила, що ОСОБА_2 не висловлювалася на адресу ОСОБА_1 нецензурними словами, вона більше мовчала.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 173-2 КУпАП вчинення насильства в сім'ї - це умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких з зазначених в диспозиції дій, та передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання чи настання фізичної або психологічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ст. 173-2 КУпАП, необхідно з'ясувати чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 14 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Таким чином, самі по собі, зокрема, нецензурні висловлювання формують собою домашнє насильство, і утворюють склад адміністративного правопорушення у тому випадку, коли такі спрямовані на обмеження волевиявлення особи, якщо такі дії викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
З аналізу наведених вище норм Закону вбачається, що домашнє насильство, яке охоплюється диспозицією ст. 173-2 КУпАП, має місце тоді, коли діяння фізичного, сексуального, психологічного або економічного характеру тягнуть за собою можливість настання чи настання фізичної або психологічної шкоди.
Відповідно до статті 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище перекладача, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і розцінюється як основне джерело доказів.
Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності і, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Як встановлено судом, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №030156 від 25.10.2024 зач. 1 ст. 173-2 КУпАП щодо ОСОБА_1 сумніву не викликають, оскільки останній складений та підписаний уповноваженою особою ПОГ СВГ ВП ВП№3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області майором поліції Шестопал О.І., із зазначенням усіх необхідних даних, відповідно до вимог статей 254, 256 КпАП України.
Зазначені вище вимоги працівником поліції виконано, зокрема, у протоколі чітко вказано суть адміністративного правопорушення та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, тому є належним і допустимим доказом по справі.
З даним протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №030156 від 25.10.2024 ОСОБА_1 ознайомлений та який ним власноручно підписано, про що не заперечував останній.
Разом з тим, в графі протоколу «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» стоїть запис - «Згоден», який заперечив ОСОБА_1 .
При цьому, не дивлячись на невизнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 173-2 КУпАП, його вина, окрім вище вказаних доказів, підтверджується також рапортом працівника поліції, з якого вбачається, що 25.10.2024 о 07:57 год ним було отримано заяву ОСОБА_2 про те, що 25.10.2024 о 07:56 за адресою: район м. Ладижин, вулиця Петра Кравчика, буд. 14, повідомила, що відбувається сварка з чоловіком, який погрожує, агресивний. Потребує приїзду поліції; протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 25.10.2024, відповідно до якого працівником поліції прийнято усну заяву від ОСОБА_2 , яка повідомила, що 25.10.2024 близько 07 год 50 хв. в приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , чоловік ОСОБА_1 вчинив відносно неї домашнє насильство, що виразилось в образах нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою.
Достовірність даних, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення та правдивість показань потерпілої та свідка не викликає обґрунтованого сумніву у винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 173-2 КУпАП.
На переконання суду, вказані обставини свідчать про ознаки існування факту завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 ..
Позиція самого ОСОБА_1 , яку він висловив в суді розцінюється судом як спосіб самозахисту та уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення.
За таких обставин, суд вважає доведеним те, що ОСОБА_1 скоїв домашнє насильство психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до положень статті 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Санкцією частини 1 статті 173-2 КУпАП передбачене покарання у виді штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами
При визначенні виду адміністративного стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує обставини та характер скоєного правопорушення, які відображені в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, особу та ступінь вини ОСОБА_1 , майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання в тому, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн.
Дане стягнення на думку суду буде необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 , попередження вчинення нових правопорушень як ним, так і іншими особами, та повністю узгоджується із принципами законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб визначається станом на 1 січня календарного року. Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ст. 283, 284, 287 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонер, 3 грп. інвалідності внаслідок війни, РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонер, 3 грп. інвалідності внаслідок війни, РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Кривешко Ірина Володимирівна