Постанова від 15.11.2010 по справі 2а-24783/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2010 р. справа № 2а-24783/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі < Призвище секретаря >

Врублевської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» про стягнення податкового боргу, мотивуючи вимоги тим, що відповідач є юридичною особою, перебуває на податковому обліку у податковій інспекції та є платником податків. Відповідач має податкову заборгованість в розмірі 53645,74 грн., з яких податкове зобов'язання з податку на прибуток складає 31633,97 грн., зі сплати орендної плати за землю в загальному розмірі 5313,40 грн., по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5542,01 грн., штрафні санкції за порушення законодавства про патентування в сумі 10005,60 грн. штрафні санкції за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 1034,66 грн. Просить суд стягнути вказану заборгованість з відповідача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позову.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується розпискою про вручення судової повістки, заяви про відкладення судового засідання не надходило. За таких обставин, на підставі ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Слов'янської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрації від 24.01.20025 року (а.с. 4), Статутом підприємства, перебуває на податковому обліку у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції (а.с. 6) та є платником податків.

У відповідача існує заборгованість зі сплати податків на суму 31633,97 грн., з податку на прибуток.

Податковий борг виник на підставі самостійно задекларованих податкових зобов'язань, поданих до податкового органу декларацій з податку на прибуток № 17222 від 11.05.2010 р. за І квартал 2010 року на суму податку 33001 грн., які не були сплачені платником податку у встановлені строки.

Станом на 20.05.2010 року, за підприємством обліковувалась переплата в сумі 1367,03 грн. таким чином, заборгованість відповідача становить 31633,97 грн.

Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Стосовно податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст .2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 зазначеного Закону передбачено, що податок на звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток на звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до п. 6.1 ст. 6 цього Закону.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на прибуток є загальнодержавним податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, з урахуванням викладених обставин з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на прибуток з основного платежу в розмірі 31633,97 грн.

Стосовно податку з доходів фізичних осіб, то таким законом є Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Так, згідно з п. 4.1 ст. 4, п.п. 4.2.14 п. 4.2 ст. 4 цього Закону загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Крім того, відповідно до п.п. 8.1.2 п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідач має заборгованість з податку з доходу фізичних осіб в сумі 394 грн., граничний строк сплати якого сплинув.

Відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання передбачена п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Відповідно до акту перевірки № 2392/23-3-31586333 від 14.04.2010 р. податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000871740/0 від 28.04.2010 р., яким відповідачу нараховано податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 394,35 грн. та штрафна санкція в сумі 788,70 грн.

Згідно п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства, податковий борг у розмірі 1183,05 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Як передбачено п.п 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.п 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Таким чином, у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання з податку на додану вартість, Товариству з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» нарахована пеня в розмірі 4358,96 грн.

Загальна сума заборгованості відповідача з податку з доходів фізичних осіб становить 5542,01 грн.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про патентування певних видів підприємницької діяльності», патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

Відповідальність за зазначене порушення передбачена п.1 ст.8 Закону, а саме суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність:

за порушення строків сплати або неповне внесення чергових платежів нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті;

за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною першою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць;

за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням;

за здійснення операцій з реалізації товарів, визначених частинами шостою, сьомою, восьмою та дев'ятою статті 3 цього Закону, без одержання пільгового торгового патенту або з порушенням порядку одержання та використання пільгового торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у п'ятикратному розмірі вартості пільгового торгового патенту;

за здійснення торговельної діяльності без придбання короткотермінового патенту сплачують штраф у подвійному розмірі вартості короткотермінового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

За таких обставин, оскільки факти порушень відповідачем Закону України «Про патентування певних видів підприємницької діяльності» встановлені актом перевірки, суд вважає обґрунтованим застосування до відповідача штрафних санкцій у розмірі 6 грн.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Актом перевірки № 2393/23-3-31586333 від 15.04.2010 р. встановлено порушення чинного законодавства.

Відповідно до положення пунктів 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідальність за зазначені порушення передбачені п. 1 ст. 17 цього Закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінсанкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Оскільки відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкцій сплачені у повному обсязі не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» суми санкцій у розмірі 999,60 грн. до Державного бюджету України.

Також актом перевірки встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», відповідно до якої виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до ст. 4 цього Закону, порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Таким чином, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000072240/0 на суму 1034,66 грн.

Згідно до пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону, відповідачу були направлені податкові вимоги: перша податкова вимога № 1/227 року від 05.05.2010 року та друга податкова вимога № 2/273 від 10.06.2010 року.

Зазначені заборгованості були узгоджені у встановленому порядку.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення податкового боргу та стягує з відповідача заборгованість в розмірі 53529,64 грн. з податку на прибуток

Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» на користь державного бюджету України заборгованість з податку на додану вартість (р/р 31116009700075, код платежу 3011021000, отримувач УДК м. Слов'янська, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) в розмірі 31633 (тридцять одна тисяча шістсот тридцять три) грн. 97 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» на користь державного бюджету України заборгованість з податку з доходів фізичних осіб (р/р 33216800700075, код платежу 5011010100, отримувач УДК м. Слов'янська, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) в розмірі 5542 (п'ять тисяч п'ятсот сорок дві) грн. 01 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» на користь державного бюджету України заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб (р/р 3321512700075, код платежу 5013050200, отримувач УДК м. Слов'янська, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) в розмірі 5313 (п'ять тисяч триста тринадцять) грн. 40 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» на користь державного бюджету України суми штрафних санкцій (р/р 31118104700075, код платежу 3021080900, отримувач УДК м. Слов'янська, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) в розмірі 9999 (дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 60 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» на користь державного бюджету України суми штрафних санкцій (р/р 31414541700075, код платежу 5021080900, отримувач УДК м. Слов'янська, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) в розмірі 6 (шість) грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промкерам-Фарфор» на користь державного бюджету України суму пені (р/р 31117105700075, код платежу 3021081000, отримувач УДК м. Слов'янська, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) в розмірі 1034 (одна тисяча тридцять чотири) грн. 66 коп.

На загальну суму 53529 (п'ятдесят три тисячі п'ятсот двадцять дев'ять) грн. 64 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя Шальєва В.А.