Справа №760/25377/24
3/760/7344/24
21 листопада 2024 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кравченко Я.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Солом'янського УП ГУНП України у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає та зареєстрований а адресою: АДРЕСА_1 ., не працюючого, РНОКПП невідомий,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
09.10.2024 року до Солом'янського районного суду м. Києва з Солом'янського УП ГУ НП України в м. Києві, надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №583728 від 06.10.2024 року складеного інспектором СПДН Солом'янського УП ГУНП у м.Києві старшим лейтенантом поліції Петренком Д., вбачається, що ОСОБА_1 , , 06.10.2024 року приблизно о 21 год 30 хв., за адресою: АДРЕСА_2 вчинив психологічне насильство відносно сина ОСОБА_2 , а саме ображав та погрожував фізичною розправою, чим міг завдати шкоду психологічному здоров'ю, тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 173-2КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про необхідність повернення адміністративних матеріалів для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею ст. 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №583728 від 06.10.2024 р., складеного відносно ОСОБА_1 , останній вже раніше притягався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 11.04.2024 р. (ун. №760/4242/24) до покарання у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. 00 коп. Крім того, вказана копія постанови долучена до адміністративної справи, яка надійшла з Солом'янського УП ГУНП у м. Києві. (а.с. 7-9).
Також, в матеріалах справи міститься супровідний лист начальника Солом'янського управління поліції Леуса І. №65339 від 09.10.2024 р., зі змісту якого вбачається про направлення на адресу суду зазначених матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 саме за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Разом з тим, суддя звертає увагу, що зі змісту протоколу серії ВАВ №583728 від 06.10.2024 р. вбачається, що дії, які були вчинені ОСОБА_1 кваліфіковані посадовою особою Солом'янського УП ГУНП у м. Києві за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Зазначені вище суддею недоліки та розбіжності викладені в матеріалах адміністративної справи не дають можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення у відповідності до вимог ст. 245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, необхідно направити до Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві, для доопрацювання та належного оформлення відповідно до вимог чинного КУпАП.
Керуючись ст.ст. 9, 173-2, 245, 256, 278, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд,-
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, повернути до Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Я.В. Кравченко