вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
про закриття провадження у справі
12.11.10 Справа №2а-13103/10/18/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Лавренчук О.В., за участю секретаря ДехтяренкоА.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Прокуратури м. Євпаторії
про визнання незаконними дій,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився.
ОСОБА_1 звернулась до Євпаторійського міського суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання дій прокуратури незаконними в частині відмови ознайомлення з усіма документами трьох відмовних матеріалів б/н від 08.02.2009р., 23.03.2009р., 10.07.2009р. і видачі копій цих документів.
Ухвалою Євпаторійського міського суду АР Крим від 02.09.2010р. про відкриття провадження у справі було відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Євпаторійського міського суду АР Крим від 30.09.2010р. справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури м. Євпаторії про визнання дій прокуратури незаконними в частині відмови ознайомлення з усіма документами трьох відмовних матеріалів б/н від 08.02.2009р., 23.03.2009р., 10.07.2009р. і видачі копій цих документів було передано на розгляд до Окружного адміністративного суду АР Крим, у зв'язку з порушенням предметної підсудності.
11.10.2010р. матеріали адміністративної справи надійшли до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Протоколом електронного розподілу справ між суддями справі привласнено номер 2а-13103/10/18/0170 та передано на розгляд судді Окружного адміністративного суду АР Крим Лавренчук О.В.
Ухвалою Євпаторійського міського суду АР Крим від 11.10.2010р. справу прийнято до свого провадження суддею Окружного адміністративного суду АР Крим Лавренчук О.В.
У судове засідання, що відбулося 12.11.2010р., сторони явку своїх представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином - рекомендованою кореспонденцією та під розписку.
До дня розгляду справи від позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутність.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство це діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Компетенція (юрисдикція) судів щодо розгляду таких справ визначається процесуальними законами.
Компетенція адміністративних судів, згідно ч. 2 статті 17 КАС України, не поширюється на публічно-правові справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Позовна заява обґрунтована тим, що 29.01.2009р. у відношенні ОСОБА_1 були проведені невідкладні процесуальні дії без порушення кримінальної справ та без заведення ОРС. Працівниками прокуратури м. Євпаторія 08.02.2009р., 23.03.2009р., 10.07.2009р. були винесені постанови про відмову у порушенні кримінальної справи з причин відсутності злочину у діях позивача, так як позивач взагалі не може бути суб'єктом цього злочину. Копії відмовних поставнов позивачу не вручалися. 20.08.2010р. прокурор м. Євпаторії видав позивачу лист за № 106 ж/09 від 19.08.2009р. з якого слідує, що прокурор відмовив, без посилання на закон, в ознайомленні з трьома відмовними матеріалами.
Предметом спору заявленої позовної заяви є визнання дій прокуратури м. Євпаторії незаконними в частині відмови ознайомлення з усіма документами трьох відмовних матеріалів б/н від 08.02.2009р., 23.03.2009р., 10.07.2009р. і видачі копій цих документів.
Вказані правовідношення регулюються нормами Кримінального процесуального кодексу України, яким визначений порядок провадження у кримінальних справах та завданням якого є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування Закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.
Суд прийшов висновку, що позивачем допущено помилку у розмежуванні позовних вимог, які повинні розглядатися в порядку адміністративного судочинства, а які - в порядку кримінального судочинства.
Суд кримінальної юрисдикції може встановлювати протиправність рішення, дії чи бездіяльності фізичної особи, що виконує функції суб'єкта владних повноважень, але лише у межах норм Кримінального кодексу України. В порядку кримінального судочинства суд розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність органів дізнання, досудового слідства та прокуратури у випадках, визначених Кримінально-процесуальним кодексом України. Перегляд таких рішень, дій чи бездіяльності не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 23.05.01р. кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути наданим без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду.
Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб міських відділів Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в АРК має свої особливості і не належить до управлінської сфери.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо: справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157, 160, 165 КАС України, суд
Провадження у адміністративній справі №2а-13103/10/18/0170 за позовом ОСОБА_1 до Євпаторійського міського суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання дій прокуратури незаконними в частині відмови ознайомлення з усіма документами трьох відмовних матеріалів б/н від 08.02.2009р., 23.03.2009р., 10.07.2009р. і видачі копій цих документів - закрити.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Суддя підпис Лавренчук О.В.
12.11.10р.