Постанова від 25.12.2008 по справі 5020-11/221

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

24 грудня 2008 року Справа № 5020-11/221

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ,

суддів ,

,

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився (товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт");

відповідача: 1) не з'явився (комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон");

2) Михайлова О. Є., довіреність № 25-м/08 від 12.11.08 (Фонд комунального майна Севастопольської міської ради);

розглянувши апеляційну скаргу Фонду комунального майна Севастопольської міської ради на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Дмитрієв В.Є.) від 14 жовтня 2008 року у справі № 5020-11/221

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" (вул. Леніна, 41, місто Севастополь, 99011)

до 1) комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" (вул. Адм. Октябрьського, 8-2, місто Севастополь, 99011)

2) Фонду комунального майна Севастопольської міської ради (вул. Луначарського, 5, місто Севастополь, 99011

вул. Леніна, 3, місто Севастополь, 99011)

про визнання договору оренди пролонгованим

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" звернулось з позовом до комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон", третя особа Фонд комунального майна Севастопольської міської ради про визнання пролонгованим на той же самий строк й на тих самих умовах договору оренди № 387 від 28 квітня 2006 року нерухомого майна - вбудованих приміщень цокольного поверху адміністративного будинку, загальною площею 150 кв.м., розташованого за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 41.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, товариство з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" посилається на норми статті 764 Цивільного кодексу України та статті 17 Закону України "Про оренду державного майна та комунального майна", здійснення ним невідокремлених поліпшень орендованого майна та продовження фактичного користування цим майном після закінчення вказаного у договорі строку його дії без заперечень комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" та Фонду комунального майна Севастопольської міської ради.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 07 жовтня 2008 року у справі № 5020-11/221 Фонд комунального майна Севастопольської міської ради було виключено з числа третіх осіб та залучено до участі у справі в якості другого відповідача.

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 14 жовтня 2008 року у справі № 5020-11/221 позов товариства з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" задоволено.

Визнано пролонгованим договір оренди № 387 від 28 квітня 2006 року нерухомого майна - вбудованих приміщень цокольного поверху адміністративного будинку, загальною площею 150,0 кв.м., розташованого за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 41, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" та комунальним підприємством Севастопольської міської ради "Аррікон", продовженим з 24 березня 2008 року на 22 місяця 24 дня, і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Вирішено питання розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, у позові відмовити.

Заявник апеляційної скарги обґрунтовує свої вимоги тим, що відсутні умови продовження договору оренди № 387 від 28 квітня 2006 року нерухомого майна - вбудованих приміщень цокольного поверху адміністративного будинку, загальною площею 150,0 кв.м., розташованого за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 41.

Фонд комунального майна Севастопольської міської ради стверджує, що судом першої інстанції порушені положення статті 188 Господарського кодексу України про порядок зміни та розірвання господарських договорів та статті 651 Цивільного кодексу України про підстави для зміни або розірвання договору, а також, не враховані положення пункту 3 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який припиняє переважне право орендаря на укладення договору у разі недосягнення домовленості щодо умов договору оренди на новий строк.

До Севастопольського апеляційного господарського суду надійшло клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" про відкладення слухання справи.

У судовому засіданні 17 грудня 2008 року представник комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" підтримав апеляційну скаргу.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17 грудня 2008 року розгляд справи відклали на 24 грудня 2008 року.

У судовому засіданні 24 грудня 2008 року представник Фонду комунального майна Севастопольської міської ради підтримав вимоги апеляційної скарги.

Повторно розглянувши матеріали справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.

28 квітня 2006 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" та комунальним підприємством Севастопольської міської ради "Аррікон" був укладений договір № 387 оренди нерухомого майна - вбудованих приміщень цокольного поверху адміністративного будинку, загальною площею 150 кв.м., розташованого за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 41, строком до 24 березня 2008 року.

Відповідно до акту приймання-передачі від 28 квітня 2006 року нерухоме майно передане комунальним підприємством Севастопольської міської ради "Аррікон" позивачу.

Договір погоджений з Фондом комунального майна Севастопольської міської ради та Управлінням з питань майна комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації.

Відповідно до пункту 2.4 рішення Севастопольської міської ради № 4657 від 31 січня 2006 року Фонд комунального майна Севастопольської міської ради є правонаступником Управління з питань майна комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації за договорами оренди комунального майна та відносинам, пов'язаним із їх виконанням, так як цим рішенням повноваження по управлінню комунальним майном покладено на Фонд комунального майна Севастопольської міської ради.

У Положенні про Фонд комунального майна Севастопольської міської ради, затвердженого рішенням V сесії Севастопольської міської ради №339 від 12 листопада 2002 року (із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Севастопольської міської ради №2030 від 12 червня 2007 року) вказано, що Фонд комунального майна Севастопольської міської ради є виконавчим органом Севастопольської міської ради по управлінню майном комунальної власності територіальної громади міста Севастополя, одним із завдань якого є управління у визначених радою межах майном комунальної власності.

Згідно з статутом комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" засновником його є територіальна громада міста Севастополя в особі Севастопольської міської ради, мета діяльності якої є прийняття на баланс підприємства, передання на баланс інших підприємств, будівель, будов, споруд, окремих приміщень нежитлового фонду, які належать комунальної власності, відповідно до розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації, передання в оренду по рішенню власника; контроль за виконанням умов договору оренди орендарями нежитлових будівель і приміщень, збирання орендної плати, контроль за своєчасністю внесення орендарями експлуатаційних зборів та орендної плати.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" листом від 21 березня 2008 звернулось до відповідачів з проханням продовжити строк дії договору оренди № 387 від 28 квітня 2006 року на один рік та надало протоколи узгодження змін до договору оренди.

Комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон" листом № 24 від 31 березня 2008 року повідомило позивача про те, що договір оренди припиняє свою дію 24 березня 2008 року в зв'язку із закінченням його строку, на який він був укладений, та пропонує повернути майно за актом приймання-передачі у строки та порядку, встановлених договором.

Листом від 02 квітня 2008 року комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон" зазначає позивачу, що згідно з рішення Севастопольської міської ради №1260 від 23 січня 2007 року "Про затвердження Положення про міську комісію по оренді комунального майна" рішення про продовження строку дії договору оренди приймається міською комісією, в зв'язку з чим протоколи узгодження змін до договору оренди повернуті не підписаними.

Фонд комунального майна Севастопольської міської ради листом № 1596 від 25 квітня 2008 року вказує товариству з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" та комунальному підприємству Севастопольської міської ради "Аррікон" про те, що рішення про продовження договору оренди приймаються Міською комісією по оренді комунального майна Севастопольської міської ради.

Також, повідомлялось, що комісією 01 квітня 2008 року за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Акваторія-Порт" про продовження договору оренди прийняте рішення про визначення орендаря вбудованих приміщень цокольного поверху адміністративного будинку, загальною площею 150 кв.м., розташованого за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 41, на конкурсних засадах, з тієї причини, що на укладення договору оренди була подана інша заява.

Проаналізувавши обставини даної справи, перевіривши підстави прийняття оскаржуваного рішення судом першої інстанції, заслухавши відповідачів, судова колегія дійшла висновку щодо необґрунтованості вимог апеляційної скарги з огляду на наступне.

Відповідно до статті 287 Господарського кодексу України Орендодавцями щодо державного та комунального майна є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке є державною власністю, а також іншого майна у випадках, передбачених законом; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності; державні (комунальні) підприємства - щодо окремого індивідуально визначеного майна, а з дозволу орендодавців, зазначених у пункті 2 цієї статті, - також щодо цілісних майнових комплексів, їх структурних підрозділів та нерухомого майна.

Згідно з частиною 2 статті 327 Цивільного кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування. Статтею 91 Цивільного кодексу України зазначено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Цивільна правоздатність юридичної особи може бути обмежена лише за рішенням суду. Юридична особа може здійснювати окремі види діяльності, перелік яких встановлюється законом, після одержання нею спеціального дозволу (ліцензії). Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Судова колегія погоджується з висновком господарського суду, що комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон" не має у відношенні комунального майна повну цивільну правоздатність.

Управління нерухомим майном, і, зокрема, прийняття рішення про передачу його в оренду, здійснюється Фондом комунального майна Севастопольської міської ради, а здійснення функцій по передачі за рішенням Фонду комунального майна Севастопольської міської ради цього майна в оренду, контролю за виконанням орендних договорів, збиранню орендних платежів покладено на комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон".

Орендодавець, а саме - комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон", не уповноважено приймати рішення про передачу або відмову у передачі в оренду комунального майна, продовження або відмову в продовженні строку дії договору оренди цього майна.

Таким чином, на думку судової колегії лист № 24 комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" від 31 березня 2008 року не може бути доказом волевиявлення уповноваженої особи щодо заперечення проти продовження користування позивачем орендованим майном.

Одночасно, рішення Міської комісії з оренди комунального майна від 01 квітня 2008 року не може бути прийнято до уваги судовою колегіею, оскільки, за своєю правовою природою зазначене рішення не є волевиявлення орендодавця, як сторони за договором.

Проте, лист Фонду комунального майна Севастопольської міської ради №1596 від 25 квітня 2008 року не містить заперечень проти продовження договору оренди.

Крім того, судова колегія зазначає, що зазначений вище лист був складений після спливу одного місяця після закінчення строку дії договору оренди.

Статтею 764 Цивільного кодексу України зазначається, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором. Згідно з пунктом 1 та 2 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-ХІІ від 10 квітня 1992 року термін договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Судом першої інстанції встановлено наявність умов продовження договору оренди № 387 від 28 квітня 2006 року нерухомого майна - вбудованих приміщень цокольного поверху адміністративного будинку, загальною площею 150,0 кв.м., розташованого за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 41. Судова колегія вважає безпідставними посилання Фонду комунального майна Севастопольської міської ради на статтю 188 Господарського кодексу України про порядок зміни та розірвання господарських договорів та статтю 651 Цивільного кодексу України про підстави для зміни або розірвання договору тому, що договір оренди № 387 від 28 квітня 2006 року відповідно до чинного законодавства має бути пролонгований, він не змінений і не розірваний.

Оцінюючи докази у даній справі, відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає, що заявник апеляційної скарги не довів обґрунтованість своїх вимог.

Враховуючи вищезазначене, судова колегія дійшла висновку про те, що рішення суду першої інстанції прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 101, пунктом 1 частини 1 статті 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Фонду комунального майна Севастопольської міської ради залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду міста Севастополя від 14 жовтня 2008 року у справі № 5020-11/221 залишити без змін.

Головуючий суддя

Судді