25 листопада 2024 рокусправа № 380/9946/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулкевич І.З. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення №1412190-2411-1305, №1412189-2411-1305 від 02.05.2023 та №2061379-2411-1305 від 13.12.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оподатковані об'єкти нежитлової нерухомості на АДРЕСА_1 , загальною площею 3 705,8 кв.м. належать до категорії будівель сільськогосподарських товаровиробників (рибне господарство), на які поширюється пільга 100% суми податкового зобов'язання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Ці об'єкти належать до пільгових категорій об'єктів та споруд, на які поширюється пільга 100% від суми податкового зобов'язання. Тому нарахування податку на нерухоме майно за період 2022 року за вищевказані об'єкти нерухомого майна є протиправним. Також застосовано подвійне оподаткування щодо одного й того ж нежитлового приміщення. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 04.06.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за ОСОБА_1 обліковується нежитлове приміщення - за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 297,5 кв.м. Ставки податку для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються в залежності від місця розташування та типів таких об'єктів нерухомості (пп.266.5.1 ПК України), а об'єкт оподаткування залежить від виду діяльності та типу будівель чи споруд за ДК 018-2000 (п.266.2 ПК України) про що вказує Верховний суд у справах №826/1338/17 постанова від 28.05.2020 та №500/90/19 постанова від 24.07.2020. Тип об'єктів нерухомості визначається в залежності від його коду за Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000. Слід зазначити, що Верховний Суд неодноразово у своїх рішеннях, зокрема у постанові від 23.09.2021 у справі №640/32550/20 зазначав, що визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000.
Пунктом 266.5 ст.266 ПК України закріплено порядок встановлення ставок податку зокрема для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб ставки податку, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Так в порядку ст. 266 ПК України Ухвалою Львівської міської ради від 08 липня 2021 року №1075 “Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» встановлено ставку податку в розмірі 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного(податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Із врахуванням вище наведеного, та керуючись положеннями ст. 266 ПК України Головним управлінням ДПС у Львівській області нараховано ОСОБА_1 податкове зобов'язання з податку на нежитлову нерухомість за податковий період 2022 рік та сформовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02.05.2024 №1412190- 2411-1305.
Ухвалою суду від 11.10.2024 прийнято заяву про збільшення позовних вимог.
Представником відповідача подано відзив з урахуванням збільшених позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що позивачем до матеріалів справи не надано жодних доказів, що підтверджують безпосередній статус як фізичної особи сільськогосподарським товаровиробником, а також не долучено докази, що підтверджують факт здійснення ОСОБА_1 як фізичною особою - платником податків сільськогосподарської діяльності. Позивачем експертний висновок, щодо приналежності об'єктів нерухомості до певного класу будівель, до податкового органу не надавався, а також ОСОБА_1 не звертався щодо проведення звірки по об'єктах нерухомості, які перебувають у його власності та правомірності нарахування податку на нерухоме майно. Тому нарахування проводилося на загальних підставах відповідно прийнятих ставок.
Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває: нежитлове приміщення (реєстраційний номер 44069546101) за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 297, 5 кв. м., право власності припинено 31.03.2023р., нежитлове приміщення загальною площею 297, 5 кв. м., набуто з 18.09.2023р. спільно часткова; нежитлове приміщення (реєстраційний номер 37606646101) загальною площею 494,1 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , право власності припинено 29.03.2023р., нежитлове приміщення набуто з 18.09.2023р. спільно часткова; нежитлове приміщення (реєстраційний номер 31173546101) за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 3705, 8 кв. м., право власності припинено 29.03.2023р., нежитлова будівля загальною площею 3705, 8 кв. м., набуто з 18.09.2023р. спільно часткова.
ГУ ДПС у Львівській області нараховує податок на нерухоме майно із наявної інформації, яка міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, де вказані всі вищезазначені нежитлові приміщення, звертаємо увагу суду, що такі об'єкти розділені. Отже, при прийнятті спірних податкових повідомлень-рішень Головне управління ДПС у Львівській області використало визначені ПК України джерела податкової інформації про об'єкти оподаткування податком на майно, діяло в межах повноважень та у спосіб, визначені ПК України, тому підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень немає.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.10.2024 №843439, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить об'єкт нерухомого майна:
-будівлі та споруди майнового комплексу загальною площею 3705,8 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .;
-нежитлове приміщення загальною площею 297,5 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .;
-нежитлове приміщення загальною площею 494,10 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.05.2023 №1412190-2411-1305, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 29006,25 грн.
Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.05.2023 №1412189-2411-1305, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 48174,75 грн.
Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.12.2023 №2061379-2411-1305, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 361315,50 грн.
Позивач звернувся із скаргами на вказані податкові повідомлення-рішення.
За результатами розгляду скарг позивача Державною податковою службою України 26.02.2024 прийнято рішення №5089/6/99-00-06-01-03-06, яким залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 02.05.2023 №1412190-2411-1305, №1412189-2411-1305. Також прийнято рішення від 06.03.2024 №6316/6/99-00-06-01-03-06, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення №2061379-2411-1305 від 13.12.2023.
Не погодившись із вищезазначеним податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав із даною позовною заявою.
Відповідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий Кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України, платниками податку є фізичні особи, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПК України, базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України, база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів “а» або “б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів “а» або “б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до абз. “г» пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України, сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів “б» і “в» цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
Відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Згідно з пп. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПК України, сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.
8 липня 2021 року Львівська міська рада прийняла ухвалу №1075 “Про встановлення ставок та пільг на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки». Пунктом 3 цієї ухвали передбачено, що вона набирає чинності 01.01.2022.
Додатком №2 до цієї ухвали визначено Перелік пільг для фізичних осіб та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
У додатку №2 до цієї ухвали теж передбачено, що пільги вводяться в дію з 01.01.2022. Пунктом 3 вищевказаного Переліку, до пільгових категорій будіель та споруд віднесено, зокрема будівлі та споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у господарській діяльності. Пільга 100% від суми податкового зобов'язанн.
Відповідно до Додатку №2 вказаної вище ухвали ЛМР на 2022 рік на території міста Львова пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлені в залежності від класифікації будівель за їх функціональним призначенням, зони розміщення такого об'єкта та власника (фізична/юридична особа).
Нежитлові будівлі та споруди, що стали об'єктом оподаткування на підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Опришківська, 5. Ці об'єкти нерухомого майна використовуються позивачем у сфері рибного господарства. Отже, будівлі та споруди на вул. Опришківській, 5 у м.Львові загальною площею 3 705,8 кв.м. призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, зокрема, рибного господарства.
Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17.08.2000 № 507 затверджений і введений в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) України. Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.
Відповідно до названого Державного класифікатора будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо) віднесено до підрозділу “Будівлі нежитлові» (група 127 “Будівлі нежитлові інші» клас 1271 “Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства»).
Згідно характеристики будівель та споруд на вул. Опришківській, 5, загальною площею 3705,8 кв.м., до складу загальної площі нежитлових будівель, зокрема, відносяться такі приміщення, які безпосередньо пов'язані із рибним господарством, а саме: Будівля холодильника літ. “В-1» Будівля зарядно-акумуляторної літ “Г-1» Градирні басейни літ. “Л-1, М-1» (для охолодження води) Будівля конденсаторної літ. “К-1».
Крім вищевказаних будівель та споруд, які використовуються в процесі переробки рибної продукції, до загальної площі об'єкта входять також приміщення прохідної літ. “А-1», приміщення головного корпусу літ “3-2».
Отже, об'єкти нежитлової нерухомості на АДРЕСА_1 , загальною площею 3 705,8 кв.м. належать до категорії будівель сільськогосподарських товаровиробників (рибне господарство).
ГУ ДПС у Львівській області щодо ОСОБА_1 було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02.05.2023 №1412190-2411- 1305.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення №1412190-2411-1305, ОСОБА_1 було визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18010300» за податковий період - 2022 рік, загальна сума податкового зобов'язання - 29 006, 25 грн. Об'єктом оподаткування стало нежитлове приміщення, що належать ОСОБА_1 на праві приватної власності, площею 297,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
ГУ ДПС у Львівській області щодо ОСОБА_1 було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02.05.2023 №1412189-2411-1305.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення №1412190-2411-1305, ОСОБА_1 було визначено суму податкового зобов'язання за платежем “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18010300» за податковий період - 2022 рік, загальна сума податкового зобов'язання - 48 174,75 грн. Об'єктом оподаткування стало нежитлове приміщення, що належать ОСОБА_1 на праві приватної власності, площею 494,10 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1
Згідно довідки №4765 від 25.11.2020, виданої Комунальним підприємством Львівської обласної ради Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, нежитлові приміщення, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 площею 297,5 кв.м. та 494,1 кв.м. є частиною будівлі літ “3-2» - головний корпус загальною площею 2 095,7 кв.м. та входять до складу загальної площі нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 - 3 705,8 кв.м.
Натомість, ГУ ДПС у Львівській області 13.12.2023 приймає ще одне податкове повідомлення-рішення №2061379-2411-1305-UA46060250000025047 щодо нежитлового приміщення площею 3705,8 кв.м. на суму 361 315,50 грн. за податковий період - 2022 рік.
Отже, ГУ ДПС у Львівській області нарахувало двічі податкове зобов'язання про сплату податку за 2022 рік на одне і те ж нерухоме майно.
Згідно довідки № 4765 від 25.11.2020, виданої Комунальним підприємством Львівської обласної ради Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, нежитлові приміщення, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 494,1 кв.м є частиною будівлі літ “3-2»- головний корпус за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 2095,7 кв.м, та входять до складу даної загальної площі - 3705,8 кв.м.
До того ж, суд зазначає, що згідно п.п. 266.7.2. п. 266.7 ст. 266 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Натомість, оскаржуване повідомлення-рішення №2061379-2411-1305-UA46060250000025047 винесене лише у грудні 2023 року, тобто із процедурними порушеннями.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення №1412190-2411-1305, №1412189-2411-1305 від 02.05.2023 та №2061379-2411-1305 від 13.12.2023 є протиправними та підлягають скасуванню.
При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних рішень.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 139, 241-246, 257-262 КАС України, суд, -
ухвалив :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №1412190-2411-1305, №1412189-2411-1305 від 02.05.2023 та №2061379-2411-1305 від 13.12.2023.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 4824,36 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна