Справа № 686/29740/24
Провадження № 2-о/686/776/24
21 листопада 2024 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого судді Палінчака О.М.,
при секретарі Цибульській Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Друга Хмельницька державна нотаріальна контора, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,
встановив:
01 листопада 2024 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду із заявою про встановлення факту смерті їх батька - ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав у АДРЕСА_1 , та оголошення його померлим.
В обґрунтування заяви заявники вказують, що їх батько - ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та постійно проживав в Автономній Республіці Крим. Останнє місце його реєстрації: АДРЕСА_1 . Згідно з Довідкою до Акту огляду МСЕК №025722 від 12.12.2013 року, він був визнаний інвалідом І групи безстроково.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер у Автономній Республіці Крим, що є окупованою російською федерацією територією України з 2014 року по даний час. На окупованій території (м. Сімферополь) окупаційним органом видане Свідоцтво про смерть ОСОБА_3 від 03.04.2024року,№ запису про смерть170249910000701711000, з якого встановлюється дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 . Проте, свідоцтво про смерть, видане в окупованому росією Криму, не встановлює належним чином факт його смерті на території України, тому що документи, видані окупаційною владою на території окупованої частини України, не вважаються дійсними.
В зв'язку з зазначеними обставинами заявники не мають змогу реалізувати свої права як спадкоємці ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 04 листопада 2024 року заяву було залишено без руху.
15 листопада 2024 року заявниками було усунуто зазначені в ухвалі суду недоліки.
Ухвалою суду від 19 листопада 2024 року провадження по справі відкрито та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження з повідомленням сторін.
В судове засідання заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не з'явились, подали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, вимоги заяви про встановлення факту смерті просили задоволити.
Представник заінтересованої особи Другої Хмельницької державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив.
Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явилась, подала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, щодо вирішення даної справи поклалась на розсуд суду.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши наданні докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 293 ч. 1 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ст. 293 ч. 2 п. 5 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.
З правових позицій Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Статтею ст. 317 ч. 1 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
З досліджених доказів, судом встановлено, що ОСОБА_3 є рідним батьком заявників ОСОБА_4 (копія повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ) та ОСОБА_2 (копія повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ).
Факт смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця села Северне Білогірського району Автономної Республіки Крим, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: с. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, підтверджується: копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданим 03 квітня 2024 року Феодосійським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим; копією лікарського свідоцтва про смерть серія 35 № 224002975 від 04.04.2023 року.
На підтвердження факту смерті батька ОСОБА_3 заявниками надано копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 03.04.2024 року, яке було видане окупаційним органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, згідно з яким ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим.
Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 Цивільного Кодексу України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А, згідно з вимогами ч. 3 та ч. 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника (ч. 1 ст. 317 ЦПК України).
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, до тимчасово окупованих російською федерацією територій України з 20.02.2014 року включено всю територію Автономної Республіки Крим.
За правилами ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті підставою для державної реєстрації смерті є:
а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №546, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;
б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024
в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;
е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Таким чином, підставою для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно д ост. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських рад.
Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
У зв'язку з тим, що смерть ОСОБА_3 настала ІНФОРМАЦІЯ_4 на території м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, на території якого станом на 01 квітня 2024 року жоден орган державної влади України не працював, суд погоджується з тим, що отримати лікарське свідоцтво про смерть, встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України - є неможливим.
Оскільки реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ОСОБА_3 неможлива, то суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявників, які є доведеними та обґрунтованими.
При цьому, судом встановлено, що дані правовідносини не є спірними, той факт, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 на території м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, не оспорюється, а заявлена дітьми померлого вимога про встановлення факту смерті їх батька необхідна для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразка.
Встановленням даного факту права та інтереси третіх осіб порушені не будуть, а тому, суд вважає за можливе задовольнити дану заяву.
З огляду на викладене, враховуючи надані заявниками докази, суд доходить висновку, що знайшли підтвердження факти, на які посилаються заявники, в зв'язку з чим, вимога про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території підлягає задоволенню.
Поряд з цим, відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 10, 12, 13, 81, 247, 263-265, 315, 317, 430 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця села Северне Білогірського району Автономної Республіки Крим, громадянина України, у день - ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення суду складено 21 листопада 2024 року.
Суддя: О.М. Палінчак