Постанова від 25.11.2024 по справі 499/882/24

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/882/24

Провадження № 3/499/857/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 листопада 2024 року смт Іванівка

Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук Олександр Олександрович, розглянув протокол з матеріалами справи щодо ОСОБА_1 (далі також -особа), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в будинку АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

1.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та нормативний акт, що передбачає відповідальність особи такий.

12 листопада 2024 року начальник відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області подав до Іванівського районного суду Одеської області протокол від 02 серпня 2024 року (далі - протокол) з матеріалами справи, які свідчать, що 02 серпня 2024 року приблизно о 12 годині 40 хвилин, особа здійснювала реалізацію алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » розташованого в будинку АДРЕСА_1 (далі також - матеріали справи).

2. Мотиви розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності такі.

У судове засідання особа не з'явилася та не повідомила суд про причини своєї неявки, заяв й клопотань до суду не подавала, повідомлена належно про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується телефонограмою-повісткою.

Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (частина 1 статті 268 КУпАП).

Суд констатує, що, з огляду на положення частини 1 статті 268 КУпАП, для забезпечення реалізації його прав, особа був своєчасно сповіщений про місце і час розгляду справи й від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, тому розгляд справи за таких обставин є можливим.

3. Встановлених обставин такі.

Іванівський районний суд Одеської області постановою від 19 серпня 2024 року, 13 серпня 2024 року, 21 жовтня 2024 року (далі - постанова) повертав справу до відділення для усунення недоліків.

Квитанція про отримання на зберігання речових доказів свідчить, що 02 серпня 2024 року в магазині вилучене: пиво HOLSTEW об'ємом 0,5 літра, 17 штук; пиво Чайка Дніпровська об'ємом 0,5 літра, 5 штук; сидр DOCCЕLINI об'ємом 0,33 літра, 7 штук; пиво ГАРАЖ об'ємом 0,44 літра, 4 штуки ; пиво Жигулівське об'ємом 0,5 літра, 2 штук; пиво РЕВО об'ємом 0,5 літра, 6 штук; пиво Туборг об'ємом 0,5 літра, 6 штук; пиво 1 Приватна Броварня, об'ємом 0,5 літра, 8 штук; пиво Львівське об'ємом 0,480 літра, 5 штук; пиво BRUG об'ємом 0,5 літра, 6 штук; пиво Львівське 1715, об'ємом 0,480 літра, 5 штук; пиво об'ємом GAROCE 0,33 літра, 3 штук; пиво BECK'S, об'ємом 0,5 літра, 4 штуки; пиво Зіберт об'ємом 0,5 літра, 13 штук; пиво Conlsverg об'ємом 0,5 літра, 1 штук; пиво Сіверська Легенда об'ємом 0,45 літра, 12 штук; пиво Оболонь, об'ємом 0,5 літра, 8 штук; пиво Туборг об'ємом 0,5 літра, 9 штук; пиво Чайка чорноморська об'ємом 0,45 літра, 6 штук; пиво Львівське 1715 об'ємом 0,45 літра, 6 штук; пиво Шейк об'ємом 0,33 літра, 10 штук; пиво Лонгер, об'ємом 0,33 літра, 4 штук; пиво Водка Лайм об'ємом 0,33 літра, 1 штука; пиво Джин грейпфрут об'ємом 0,33 літра, 1 штука (а.с. 6).

4. Норми права якими керувався суд такі.

4.1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (частина 7 КУпАП).

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (частина 1 статті 9 КУпАП).

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (частина 1 статті 245 КУпАП).

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 1, 2 статті 251 КУпАП).

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (частина 1 статті 252 КУпАП).

Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення (частина 1 статті 247 КУпАП).

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність) (частина 2 статті 3 Господарського кодексу України, далі - ГК).

Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (частина 1 статті 42 ГК).

До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (пункт 3-1 Розділ ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

5. Мотиви якими керувався суд такі

5.1. Диспозиція частини 1 статті 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Відтак, передбачено три окремих форми вчинення даного адміністративного правопорушення, які зокрема, можуть бути пов'язані між собою, а саме: - провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності; - провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії; - провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Так само, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення, в залежності від його об'єктивної сторони можуть бути, як фізичні так і юридичні особи, зокрема й фізичні-особи підприємці.

Суд зазначає, що поняття «підприємницька діяльність» («підприємництво») є складовою ширшого за обсягом поняття «господарська діяльність». З метою визначення складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, необхідно встановити всі характеризуючи ознаки підприємницької діяльності, основними з яких є: самостійність, ініціативність та систематичність.

Тобто під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з тих, що підлягають ліцензуванню, необхідно розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.

Суд наголошує, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкта; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкта; г) суб'єктивної сторони.

Суд констатує, що матеріали справи не містять відомостей про те, кому особа здійснювала продаж слабоалкогольних виробів, протягом якого часу вона здійснювала таку господарську діяльність та які докази це підтверджують.

Водночас протокол та пояснення особи, зафіксовані на портативний відеореєстратор свідчать, що вона є найманим працівником (продавцем) та не є суб'єктом підприємницької діяльності, а матеріали справи не містять укладеного з нею трудового договору.

За таких обставин, провадження у справі щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 164 КУпАП належить закрити на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

6. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються під час ухвалення постанови такі

Зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП, з урахуванням застосування судом статті 247 КУпАП та з огляду на звільнення особи від адміністративної відповідальності, судовий збір не стягується.

Керуючись статтями 40-1, 164, 276, 280, 283 КУпАП, суддя,

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ознаками проступку, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її ухвалення, способом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Іванівський районний суд Одеської області.

Повернути власнику речові докази: пиво HOLSTEW об'ємом 0,5 літра, 17 штук; пиво Чайка Дніпровська об'ємом 0,5 літра, 5 штук; сидр DOCCЕLINI об'ємом 0,33 літра, 7 штук; пиво ГАРАЖ об'ємом 0,44 літра, 4 штуки; пиво Жигулівське об'ємом 0,5 літра, 2 штук; пиво РЕВО об'ємом 0,5 літра, 6 штук; пиво Туборг об'ємом 0,5 літра, 6 штук; пиво 1 Приватна Броварня, об'ємом 0,5 літра, 8 штук; пиво Львівське об'ємом 0,480 літра, 5 штук; пиво BRUG об'ємом 0,5 літра, 6 штук; пиво Львівське 1715, об'ємом 0,480 літра, 5 штук; пиво об'ємом GAROCE 0,33 літра, 3 штук; пиво BECK'S, об'ємом 0,5 літра, 4 штуки; пиво Зіберт об'ємом 0,5 літра, 13 штук; пиво Conlsverg об'ємом 0,5 літра, 1 штук; пиво Сіверська Легенда об'ємом 0,45 літра, 12 штук; пиво Оболонь, об'ємом 0,5 літра, 8 штук; пиво Туборг об'ємом 0,5 літра, 9 штук; пиво Чайка чорноморська об'ємом 0,45 літра, 6 штук; пиво Львівське 1715 об'ємом 0,45 літра, 6 штук; пиво Шейк об'ємом 0,33 літра, 10 штук; пиво Лонгер, об'ємом 0,33 літра, 4 штук; пиво Водка Лайм об'ємом 0,33 літра, 1 штука; пиво Джин грейпфрут об'ємом 0,33 літра, 1 штука.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її ухвалення, способом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Іванівський районний суд Одеської області.

Суддя:Олександр КРАВЧУК