Справа № 766/8100/24
н.п 1-кп/766/2947/24
19.11.2024 року Херсонський міський суд Херсонської області
в складі головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР 08.02.2024 року за № 62024080200000168 за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Чернігова, українця, громадянина України, із середньою спеціальною освітою, не одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , військовослужбовця військової служби за мобілізацією, оператора оперативного відділення штабу військової частини НОМЕР_1 , матроса,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 409 КК України,-
ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, проходячи її на посаді оператора оперативного відділення штабу військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «матрос», у період з 15 по 28 грудня 2023 року, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки, бажаючи їх настання, в порушення вимог ст.ст. 17, 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.ст.2, 11, 16, 49, 127, 128, 262 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в умовах воєнного стану, з метою тимчасово ухилитися від несення обов'язків військової служби, неодноразово повідомляв командуванню військової частини завідомо неправдиві відомості щодо поважності причин відсутності на військовій службі, а саме про проходження ним лікування у КНП «Чернігівська міська лікарня №2», та як наслідок, без законних підстав, обов'язки військової служби не виконував до військової частини НОМЕР_1 , яка тимчасово дислокувалась в АДРЕСА_3 , безпідставно не прибував, проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його з виконанням обов'язків військової служби, таким чином, ухилився від несення обов'язків військової служби шляхом обману з 15 по 28 грудня 2023 року.
Дії обвинуваченого суд кваліфікує за ч. 4 ст. 409 КК України - ухилення військовослужбовця від несення обов'язків військової служби шляхом іншого обману, вчинене в умовах воєнного стану.
В судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення визнав повністю, у скоєному розкаявся та пояснив, що він після офіційної відпустки не повернувся до військової частини, та у період з 15 по 28 грудня 2023 року перебував вдома, командуванню неодноразово повідомив, що проходить лікування у КНП «Чернігівська міська лікарня №2», чого насправді не було. Про вчинене шкодує, наразі продовжує проходити військову службу.
Оскільки обвинуваченим та іншими учасниками судового провадження не оспорюються фактичні обставини справи і, як встановлено судом, вони правильно розуміють зміст цих обставин, відсутні будь-які сумніви у добровільності їх позиції, суд, відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, визнає недоцільним дослідження інших доказів по справі. При цьому судом роз'яснено, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці фактичні обставини в апеляційному порядку.
При призначенні покарання ОСОБА_4 суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставини, що пом'якшують покарання, а саме визнання обвинуваченим своєї вини, активне сприяння розкриттю злочину та щире каяття, яке виразилося у тому, що в судовому засіданні обвинувачений висловив жаль з приводу вчиненого та намір не вчиняти подібних дій у майбутньому, зважаючи наявність кількох вказаних обставин, що пом'якшують покарання та за відсутності обставин, що його обтяжують, з врахуванням особи винного, який має постійне місце проживання, є учасником бойових дій, військовослужбовцем військової служби, за місцем якої характеризується позитивно, боронить Україну від ворожої агресії російської федерації, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, вперше притягується до кримінальної відповідальності, за місцем проживання характеризується позитивно, те, що ці обставини істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, суд вважає можливим застосування відносно обвинуваченого положень ст.69 КК України та призначення йому покарання нижче від найнижчої межі встановленої в санкції ч.4 ст. 409 КК України, а саме покарання у вигляді позбавлення волі строком на 2 роки, що суд вважає повинно бути достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Крім того, враховуючи позицію обвинуваченого ОСОБА_4 , який виявив бажання і в подальшому проходити військову службу та захищати суверенітет та територіальну цілісність України, суд вважає за можливе на підставі ст.58 КК України, замінити обвинуваченому ОСОБА_4 призначене покарання на службове обмеження для військовослужбовців із відрахуванням із суми грошового забезпечення 15 відсотків в дохід держави.
Також при обранні міри покарання обвинуваченому суд враховує думку прокурора, який у судових дебатах порушив питання про призначення покарання з застосуванням ст.ст. 69,58 КК України.
Запобіжний захід не обирався.
Відповідно до ст. 124 КПК України з обвинуваченого на користь держави підлягають стягненню процесуальні витрати.
Питання щодо речових доказів у справі суд вирішує у відповідності до положень ст. 100 КПК України.
Керуючись ст.ст. 349, 373 - 376 КПК України, суд
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення (злочину) , передбаченого ч. 4 ст. 409 КК України та призначити покарання зі застосуванням ст.69 КК України, а саме: призначення покарання нижче від найнижчої межі у виді 2 років позбавлення волі.
На підставі ст.58 КК України замінити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначене покарання на службове обмеження для військовослужбовців строком на 2 (два) роки з відрахуванням в дохід держави 15 (п'ятнадцяти) відсотків із суми його грошового забезпечення.
Запобіжний захід стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не застосовувати.
На вирок може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області, з урахуванням обмежень, визначених ч. 3 ст. 349 КПК України.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Обвинувачений має право на ознайомлення з журналом судового засідання та подання на нього письмових зауважень.
Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Копія вироку негайно після судового засідання вручається обвинуваченому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1