Справа №601/3244/24
Провадження № 3/601/1632/2024
18 листопада 2024 року м. Кременець
Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Мочальська В.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника Бернацького П.В. (в режимі відеоконференції), потерпілого ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременці матеріали, які надійшли з Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст. 173 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 039945 від 12.10.2024 ОСОБА_1 06.10.2024 близько 16 години в с. Ст. Почаїв по вул. Кіндратюка Кременецького району Тернопільської області, перебуваючи на вищевказаній вулиці, виражався в сторону ОСОБА_2 образливими словами, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та повідомив, що 06.10.2024 він із своєю сім'єю повертався додому на автомобілі, на дорозі в них з потерпілим виник конфлікт. ОСОБА_2 обвинувачував його, що він наїхав йому на ногу, однак він на на потерпілого не наїжджав. Вважає, що потерпілий говорить не правду, з машини він не виходив, коли приїхала поліція все пояснив. Крім того зазначив, що вже багато років між ними існують неприязні відносини, та відбуваються постійні конфлікти. Просить справу закрити, оскільки хуліганських дій відносно потерпілого не вчиняв.
Захисник ОСОБА_3 в судовому засіданні просив справу закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення. Вважає, що працівник поліції самостійно прийшов до висновку, що ОСОБА_1 виражався в сторону ОСОБА_2 образливими словами, оскільки в заяві потерпілий не вказує, що його підзахисний ображав його образливими словами. В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що потерпілий отримав тілесні ушкодження внаслідок наїзду на ногу, та що ображав ОСОБА_2 образливими словами.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що 06.10.2024 збирав горіхи на городі, в той час на своєму автомобілі їхав ОСОБА_1 та навмисно наїхав йому на ногу і він впав та був весь брудний. Вони почали сваритися, через деякий час приїхала поліція. Крім того пояснив, що між ним та ОСОБА_1 відбуваються багато років конфлікти, і вони постійно сваряться, між ними існують неприязні відносини..
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, захисника, потерпілого, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ст. 173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, є суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку.
Для визначення поняття громадський порядок суддя виходить із загальноприйнятого тлумачення цього поняття та встановленої судової практики про те, що громадський порядок це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ, організацій. Підтримання громадського порядку є одним із важливих чинників захисту честі, гідності, здоров'я, безпеки громадян, їх спокійного відпочинку та безперешкодної праці, втілення інших природних, соціальних і культурних прав членів людської спільноти.
Посягання на ці відносини здійснюються в активній формі, безпричинно, в основному з ініціативи правопорушника або через використання незначного приводу, як правило, відбуваються в публічних (громадських, людних) місцях, супроводжуються ненормативною (брутальною, нецензурною) лексикою.
Суб'єктивна сторона цього правопорушення характеризується наявністю вини. Особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення буде порушено громадський порядок і прагне саме до цього.
Приймаючи до уваги те, що правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, встановлює відповідальність за вчинення хуліганських дій, в протоколі про адміністративне правопорушення повинні бути конкретизовані мотиви, якими керувався правопорушник під час вчинення правопорушення, спосіб вчинення правопорушення та вказано, що дії правопорушника носили навмисний характер і були спрямовані на порушення громадського порядку і спокою громадян.
При цьому у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 у справі № 288/1158/16-к роз'яснено, що обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони хуліганства є мотив явної неповаги до суспільства. Домінування у свідомості винного такого внутрішнього спонукання і відсутність особистого мотиву посягання на потерпілого є головним критерієм відмежування хуліганства від інших незаконних дій проти особи. При цьому хуліганські дії не зумовлені особистими мотивами й конкретною метою, а за своїми внутрішніми чинниками фокусуються в напрямку тотального негативізму й ворожого ставлення до суспільства.
Верховний Суд дійшов висновку, що за відсутності відповідного мотиву, коли застосування насильства зумовлене неприязними стосунками з потерпілим і прагненням завдати шкоди конкретній особі з особистих спонукань, сам собою факт вчинення протиправних дій у громадському місці в присутності сторонніх осіб не дає достатніх підстав для кваліфікації їх як хуліганства.
В порушення вказаних вимог чинного законодавства в протоколі про адміністративне правопорушення від 12.10.2024 серії ВАД № 039945 відносно ОСОБА_1 не зазначено вказаних вище обставин, що свідчить про відсутність об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП в діях ОСОБА_1 .
Крім того працівником поліції жодним чином не кваліфіковано дії ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, а саме не зазначено що саме порушив останній, громадський порядок чи спокій громадян.
Звертаю увагу, що у матеріалах провадження немає даних, які б характеризували об'єктивну і суб'єктивну сторони вказаного адміністративного правопорушення, тобто того, що ОСОБА_1 своїми умисними діями порушив громадський порядок та спокій громадян чи намагався це зробити у громадському місці саме з хуліганських спонукань.
Натомість, встановлено, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 тривалий час існують неприязні стосунки, що виникли ще за довго до описаного в протоколі правопорушення.
Висловлювання образливих слів під час сварки або конфлікту та інші дії описані у протоколі, утворюють дрібне хуліганство лише за умови наявності хуліганського мотиву, тобто внутрішнього спонукання особи порушити не тільки громадський порядок, але й проявити неповагу до суспільства чи окремої особи без вагомих на те причин, що в даному випадку відсутнє.
З заяви та письмових пояснень потерпілого ОСОБА_2 від 06.10.2024 вбачається, що останній зазначив що ОСОБА_1 жигулем повалив його на землю, він підійшов до нього і вони почали конфліктувати. Слід звернути увагу, що потерпілий не зазначає, що ОСОБА_1 ображав його образливими словами. Крім того ОСОБА_2 зазначив що конфлікти між ними відбуваються неодноразово, дане пояснення підтвердив в судовому засіданні безпосередньо.
Аналіз матеріалів провадження дає підстави для висновку, що дії ОСОБА_1 не були спрямовані на грубе порушення громадського порядку, а конфлікт з потерпілим ОСОБА_2 був зумовлений особистою неприязню, яка виникла через особистий конфлікт, а не через бажання протиставити себе суспільству та продемонструвати явну зневагу до загальноприйнятих норм і правил поведінки.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце.
Громадським місцем визначається - вільна в доступі необмеженому колу осіб територія нежитлового та невиробничого призначення, яка використовується для задоволення особистих потреб, у межах якої здійснюється державне регулювання суспільних відносин з охорони громадського порядку. Отже громадське місце є публічним і знаходиться у вільному доступі для необмеженого кола осіб, незалежно від соціальної, групової чи іншої належності й без будь-яких спеціальних дозволів.
В протоколі зазначено місце вчинення правопорушення - вулиця Кіндратюки в с. Ст. Почаїв. Разом з тим, із дослідженого в судовому засіданні відеозапису вбачається, що автомобіль в якому сидить ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 перебувають на польовій дорозі де немає ні будинків, ні будь-яких інших житлових чи нежитлових приміщень, лише поле та дерева. Документального підтвердження, що дана польова дорога відноситься до будь-якої вулиці с. Ст. Почаїв, в матеріалах справи немає, що не дає можливості визначити чи це громадське місце.
Інших належних та достатніх доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, не надано всупереч вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП, відповідно до якої обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
З наданих суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення, неможливо дійти однозначного та беззаперечного висновку щодо наявності події адміністративного правопорушення та наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, адже в матеріалах справи відсутній обсяг доказів, який міг би свідчити про протилежне, оскільки з матеріалів вбачається, що обвинувачення ґрунтується лише на показаннях потерпілого, які є суперечливими та непослідовними.
За змістом ст. 62 Конституції України обвинувачення особі не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитись на її користь.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи, що у матеріалах справи відсутні достатні докази, які б беззаперечно свідчили про вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених ст. 173 КУпАП, приходжу до висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а відтак провадження по справі відносно нього підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 8, 33, 173, 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу відповідного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області протягом 10 днів.
Повний текст постанови складено 22 листопада 2024 року.
Суддя