Справа № 592/18559/24
Провадження № 1-в/592/666/24
25 листопада 2024 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми подання начальника Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця АР Крим, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , засудженого 05.09.2023 вироком Октябрського районного суду м. Полтави, зміненого ухвалою Полтавського апеляційного суду від 12.03.2024, за ч. 1 ст. 309, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ч. 1 ст. 71 КК України до остаточного покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років 3 місяці,
Суть питання, що вирішується.
08.11.2024 начальник Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» звернувся з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 на підставі пункту «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» строком на 1 рік з встановленням обмежень вказаних у поданні.
Подання мотивоване тим, що за час відбування покарання засуджений характеризується задовільно. За порушення вимог режиму відбування покарання має 1 стягнення, яке знято у встановлений законом порядку. Звільнений 15.10.2024 по ухвалі Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.10.2024 на підставі ч. 2 ст. 74 КК України у зв'язку з усуненням карності діяння за ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ч. 1 ст. 71 КК України. Зазначає, що засуджений не став на шлях виправлення, стаття за якою він засуджений пов'язана з незаконним обігом та вживання наркотичних речовин, тому відносно нього підлягає встановленню адміністративний нагляд на підставі пункту «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі».
Позиція сторін.
Представник виправної колонії ОСОБА_4 згідно поданої заяви подання підтримав, просив розгляд справи проводити без його участі.
Засуджений ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув.
Прокурор ОСОБА_5 згідно поданої заяви просив розгляд подання проводити без його участі.
Встановлені судом обставини.
07.09.2022 ОСОБА_3 засуджений вироком Октябрського районного суду м. Полтави за ч. 2 ст. 309, ст. 75 КК України до 1 року позбавлення волі із звільненням від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 рік.
05.09.2023 ОСОБА_3 вироком Октябрського районного суду м. Полтави, зміненого ухвалою Полтавського апеляційного суду від 12.03.2024, засуджений:
- за ч. 1 ст. 309 КК України до покарання у виді 1 року обмеження волі, на підставі ч. 4 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання за цим вироком більш суворим за вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 07.09.2022, призначено покарання у виді 1 року позбавлення волі;
- за ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 185 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі;
- за ч. 4 ст. 185 КК України до покарання у виді 5 років 1 місяця позбавлення волі на строк позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначено ОСОБА_3 покарання у виді 5 років 1 місяця позбавлення волі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КК України, за сукупністю вироків, до покарання за цим вироком приєднано невідбуту частину покарання, визначену на підставі ч. 4 ст. 70 КК України, у виді 2 місяців позбавлення волі, та остаточно призначено ОСОБА_3 покарання у виді 5 років 3 місяців позбавлення волі.
Початок строку відбування покарання - 05.09.2023. Кінець строку - 05.12.2028.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.10.2024 на підставі ч. 2 ст. 74 КК України, у зв'язку з усуненням карності діяння, звільнено ОСОБА_3 від призначеного покарання за вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 05.09.2023, з урахуванням ухвали Полтавського апеляційного суду від 12.03.2024, за ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ч. 1 ст. 71 КК України, звільнено з Державної установи «Сумська виправна колонія № 116», як такого, що відбув призначене покарання у виді 1 року позбавлення волі за ч. 1 ст. 309, ч. 4 ст. 70 КК України, призначеного вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 05.09.2023, з урахуванням ухвали Полтавського апеляційного суду від 12.03.2024.
Мотиви, з яких суд виходив і положення закону, яким він керувався.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон) адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до пункту «г» статті 3 Закону, яким обґрунтовується подання, адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідно до вимог частин 8 і 9 статті 5 Закону постанова судді надсилається для виконання начальнику органу Національної поліції за місцем проживання особи, щодо якої встановлено нагляд, а у випадках, передбачених пунктами «б» і «г» статті 3 цього Закону, - начальнику установи виконання покарань. Адміністрація установи виконання покарань постанову судді надсилає для виконання органу Національної поліції за вибраним піднаглядним місцем проживання в день його звільнення.
Статтею 395 КК України, передбачено кримінальну відповідальність за неприбуття без поважних причин у визначений строк до обраного місця проживання особи, щодо якої встановлено адміністративний нагляд у разі звільнення з місць позбавлення волі.
Системний аналіз наведених норм права вказує на те, що подання адміністрацією установи виконання покарань про встановлення адміністративного нагляду може бути внесено та розглянуто суддею до часу звільнення особи засудженої з місць позбавлення волі.
ОСОБА_3 відбував покарання в Державній установі «Сумська виправна колонія № 116», зокрема, за вчинення кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, передбачених ч. 1 ст. 309 та ч. 2 ст. 309 КК України, тому на підставі пункту «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відносно нього підлягає встановленню адміністративний нагляд з встановленням обмежень передбачених у статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Разом з тим, подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 від адміністрації Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» надійшло на розгляд суду 08.11.2024, тобто більше ніж через три тижні, після звільнення ОСОБА_3 з установи виконання покарань.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для задоволення подання начальника Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» та встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 за поданням начальника установи виконання покарань.
Керуючись пунктом «г» статті 3, статтями 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд,
Подання начальника Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
На постанову може бути подана апеляція до Сумського апеляційного суду протягом семи днів з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_1