Рішення від 02.11.2010 по справі 12/1444

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2010 року Справа №12/1444

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарях Луговій І.В., Кадусі Н.В., за участю помічника прокурора Грушовенка Є.Г., представників сторін: позивача -Бурби Л.В. за довіреністю, відповідача -ОСОБА_1 за посадою (сільський голова), у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Черкаській області до Будищанської сільської ради про відшкодування шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки, в розмірі 68166 грн. 60 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача матеріальної шкоди, заподіяної державі засміченням земельної ділянки, внаслідок утворення несанкціонованого сміттєзвалища твердих побутових відходів на земельній ділянці площею 20049 м2, розташованій в адміністративних межах Будищанської сільської ради Черкаського району, у розмірі 68166 грн. 60 коп. та судових витрат.

В судовому засіданні помічник прокурора та представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, підтримали і просили суд їх задовольнити.

Відповідач подав письмовий відзив на позов (а. с. 24). Із відзиву і пояснень представника відповідача в засіданні суду 07.09.2010 року слідує, що відповідач проти позову заперечував і просив суд в його задоволенні відмовити у зв'язку з безпідставністю.

В судові засідання 05.10.2010 року та 02.11.2010 року відповідач явку свого представника не забезпечив, направивши факсове повідомлення від 05.10.2010 № 263 та клопотання від 01.11.2010 № 609 про відкладення розгляду справи у зв'язку з хворобою його представника. Враховуючи необхідність дотримання розумних строків розгляду справи, господарський суд вважає за можливе вирішення спору без участі представника відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши пояснення помічника прокурора та представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.

В ході здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за утриманням сільського сміттєзвалища Будищанської сільської ради за період 2008-2010 років, були виявлені порушення санітарних норм і правил експлуатації сміттєзвалища. За результатами перевірки головним санітарним лікарем Черкаського району Чередником В.М. була винесена постанова № 21 від 04.04.2008 року про тимчасову заборону експлуатації сільського сміттєзвалища (а. с. 8). З акту повторного санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкту від 26.04.2010 року, вбачається, що вищевказана постанова про тимчасову заборону експлуатації сільського сміттєзвалища с. Будище не виконується, у зв'язку з чим головним державним санітарним лікарем Черкаського району були направлені матеріали перевірок Черкаському міжрайонному природоохоронному прокурору для подальшого прокурорського реагування (а. с. 9, 12).

Проведеною позивачем позаплановою перевіркою виявлено порушення відповідачем природоохоронного законодавства та встановлено, що на обстеженій території відповідача, в адміністративних межах Будищанської сільської ради Черкаського району знаходиться несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів, що привело до засмічення земельної ділянки загальною площею 20049 м 2, висота твердих відходів 1,5 м, що є порушенням ст. 35 Закону України “Про охорону земель”. За наслідками перевірки складено акт від 17.05.2010 року, протокол про адміністративне правопорушення № 002518 від 17.05.2010 року стосовно сільського голови ОСОБА_1 та винесено припис № 138 від 18.05.2010 року про усунення вчинених правопорушень (а. с. 22-23, 68, 70).

Постановою позивача від 18.05.2010 року № 001959 ОСОБА_1 визнаний винним в тому, що будучи відповідальною посадовою особою відповідача, допустив відсутність ліміту на утворення та розміщення відходів на 2010 рік, тобто правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 17 Закону України “Про відходи” , ст. 211 Земельного Кодексу України і на підставі ст.ст. 47, 48, 60 Кодексу України про адміністративні правопорушення притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу.

Відповідно до відповіді міськрайонного управління Державного комітету України із земельних ресурсів у м. Черкаси та Черкаському районі Черкаської області від 10.06.2010 року № 01-09/2308 спірна земельна ділянка площею 2,0049 га обліковується за Будищенською сільською радою в тимчасовому користуванні під розміщення сміттєзвалища, згідно розробленого проекта відведення (для видалення відходів) в адмінмежах Будищенської сільської ради за межами населеного пункту.

Із повідомлення першого заступника начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області від 04.10.2010 року № 6061/04 слідує, що дозвіл та ліміт на розміщення відходів у 2010 році у відповідача відсутній (а. с. 69).

Згідно розрахунку позивача, проведеному у відповідності до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленою забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 04.04.2007 року № 149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689, розмір збитків складає 68166 грн. 60 коп.

Відповідно до ст. ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 211 Земельного Кодексу України, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, зокрема -засміченням земель промисловими, побутовими та іншими відходами.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст. 35 Закону України “Про охорону земель”, власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України.

Згідно ст. 21 Закону України “Про відходи”, ст. ст. 30, 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, вирішення питань розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами, ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів віднесено до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено обов'язок суб'єктів права власності на відходи вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів, з додержанням санітарних і екологічних норм, способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти мають використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Розрахунок розмірів відшкодування шкоди, яка заподіяна внаслідок засмічення землі, визначається Методикою, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 04.04.2007 року № 149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689.

Розрахунок розміру збитків, що підлягає відшкодуванню відповідачем, позивачем здійснено у відповідності до норм вищеназваного законодавства, судом перевірений і визнаний вірним.

Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.

Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.

Заперечення відповідача не спростовують твердження позивача про наявність події порушення вимог законодавства про охорону земель і вини відповідача у його вчиненні, розрахунок розміру збитків позивачем здійснено у відповідності до вимог вищенаведеного законодавства, тому позов суд визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю, заперечення відповідача -безпідставними і відхиляє.

Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати, від сплати яких позивач звільнений - державне мито в розмірі 681 грн. 66 коп. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Будищанської сільської ради, вул. 30-річчя Перемоги, 42, с. Будище, Черкаський район, ідентифікаційний код 26323723:

на користь бюджету із зарахуванням на р/р Будищанської сільської ради р/р №33111331700481, ОКПО 22809110, банк отримувача -ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 -68166 грн. 60 коп. шкоди, заподіяної засміченням землі;

в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації -22090200, символ звітності банку - 095, отримувач -УДК м. Черкаси, код 22809222 через ДПІ у Черкаському районі -державне мито в сумі 681 грн. 66 коп.;

на р/р 31216264700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 22809222, УДК в м. Черкаси -236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня його підписання.

Повний текст рішення складено і підписано 08.11.2010 року.

Суддя В.М. Грачов