справа № 691/1269/24
провадження № 3/691/776/24
21 листопада 2024 року м. Городище
Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Звенигородського районного відділу поліції Головного Управління Національної Поліції в Черкаській області м.Звенигородка вул.Благовісна, №50 Черкаської області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 , не працюючого,-
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення,-
встановив :
ОСОБА_1 , 28 вересня 2024 року близько 21 години 00 хвилин за місцем проживання в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство стосовно свого вітчима ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурною лайкою та наніс один удар камінцем по голові, чим вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру.
ОСОБА_1 , належно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення щодо виклику в суд в справі про адміністративне правопорушення на 21 листопада 2024 року 11:40:00, в судове засідання не з'явився, а тому в силу вимог ст.268 КУпАП, суд, вважає за можливе, розглянути справу у відсутності особи та бере до уваги надані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Представник неповнолітнього ОСОБА_3 , інформована, не прибула.
Представник Звенигородського районного відділу поліції Головного Управління Національної Поліції в Черкаській області, будучи повідомлений вчасно та належним чином про судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення, до суду не прибув.
Неявка належним чином повідомлених учасників процесу, не перешкоджає судовому розгляду справи про адміністративне правопорушення у їх відсутності.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного.
Згідно ч.2 ст.7 та ст.245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно ст. 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «Опуз проти Туреччини» (Opuz v. Turkey no. 33401/02 від 09.06.2009) Європейський Суд з прав людини прийшов до висновку, що насильство в сім'ї не є приватною чи сімейною справою, але є проблемою, яка зачіпає суспільні інтереси, що в свою чергу вимагає ефективних дій з боку Держави. Суд також зазначив, що недостатньо мати закони щодо протидії домашньому насильству, більш важливішим є наявність ефективних механізмів їхньої реалізації.
Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. У відповідності до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
На підставі ст. 280 КУпАП, судом було встановлено обставини, що підлягають зясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, а саме факт вчинення адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні.
Як вбачається з матеріалів справи та досліджених судом доказів, винність ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджується доданими до протоколу про адміністративне правопорушення від 21 жовтня 2024 року Серії ВАД №144434 письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 21 жовтня 2024 року (а.с.7), потерпілого ОСОБА_2 від 28 вересня 2024 року (а.с.3), представника неповнолітнього ОСОБА_3 від 28 вересня 2024 року (а.с.4), свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від 21 жовтня 2024 року, рапортом начальника Сектору превенції Звенигородського районного відділу поліції Головного Управління Національної Поліції в Черкаській області Крушиницького М.Ф. від 29 вересня 2024 року (а.с.2), формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 21 жовтня 2024 року, відповідно до якої будь-які чинники, які підвищують рівень загрози життю та здоров'ю, відсутні (а.с.9-10). За змістом заяви потерпілого ОСОБА_2 від 21 жовтня 2024 року слідує, що звернувся до Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області із заявою про припинення розгляду повідомлення ЕО №18520 від 28 вересня 2024 року, з підстав врегулювання конфлікту та відсутність претензій матеріального та морального характеру до ОСОБА_1 (а.с.8).
Згідно ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а тому, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 є неповнолітнім, за матеріалами справи про адміністративне правопорушення вперше притягується до адміністративної відповідальності (а.с.1), за змістом письмового пояснення від 21 жовтня 2024 року вину визнав (а.с.7), потерпілий ОСОБА_2 претензій матеріального та морального характеру до нього не має (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , та є неповнолітнім (а.с.12).
Згідно зі ст. 24-1 КУпАП, за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років може бути застосований такий захід впливу, як попередження.
Відповідно до ст. 13 КУпАП, враховуючи, що ОСОБА_1 є неповнолітньою особою згідно копії свідоцтва про народження в матеріалах справи (а.с.12), суд вважає необхідним застосувати до нього заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП, у вигляді попередження.
У відповідності до ст.40-1КУпАП підстав для стягнення з ОСОБА_1 судового збору немає.
Керуючись ст.ст.24-1, ч.1ст. 173-2, 283, 284 КУпАП
постановив :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, та застосувати до нього захід впливу, передбачений ст. 24-1 КУпАП, у вигляді попередження.
Копію постанови надіслати для відому до Звенигородського районного відділу поліції Головного Управління Національної Поліції в Черкаській області м.Звенигородка вул.Благовісна, №50 Черкаської області, неповнолітньому ОСОБА_1 та представнику неповнолітнього ОСОБА_3 ..
Апеляційну скаргу на постанову судді по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Черкаського апеляційного суду.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. М. Савенко